Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tevreden Rutte: in EU-akkoord zijn belangen Nederland geborgd

Tevreden Rutte: in EU-akkoord zijn belangen Nederland geborgd

BRUSSEL (ANP) - De Europese meerjarenbegroting en het herstelfonds vormen een "omvangrijk en goed pakket waarin de Nederlandse belangen geborgd zijn en waarvan Europa sterker wordt". Dat zei premier Mark Rutte na afloop van vier dagen uitputtende onderhandelingen in Brussel van de 27 EU-leiders over het budget voor de komende zeven jaar en het herstel van de coronacrisis.

Rutte noemt het "goed nieuws" dat Nederland onder meer de korting op de afdracht aan de EU behoudt en onder de streep gunstig uitkomt. Maar bij de bescherming van de rechtstaat en de modernisering van de begroting heeft hij veren moeten laten, erkent hij. Er gaat wel meer geld naar onder andere vergroening en innovatie, maar minder dan Nederland wilde. En de mogelijkheden om te beletten dat landen die bijvoorbeeld de vrije pers en de rechterlijke macht beknotten geld krijgen uit het herstelfonds zijn meer afgezwakt dan Rutte lief is.

Dat de EU 390 miljard euro uittrekt om landen door de coronacrisis te helpen, hulpgeld dat niet hoeft te worden terugbetaald, ziet Rutte niet als verlies. Nederland wilde daar lang niet aan, maar is toch tevreden omdat landen die een beroep doen op zulke subsidies hervormingen moeten doorvoeren. De premier heeft vertrouwen in de 'noodrem' die moet waarborgen dat het daar ook echt van komt, al erkent hij dat die ook tegen Nederland kan worden gebruikt.

5 of 6 miljard

Nederland kan volgens Rutte zelf ook aanspraak maken op "5 of 6 miljard, zeg ik uit mijn hoofd" uit het herstelfonds. Dan zouden andere landen, die Nederland al langer zien als belastingparadijs, bijvoorbeeld op hun beurt kunnen houden aan fiscale hervormingen.

Zijn strenge opstelling leverden Rutte tijdens de moeizame onderhandelingen felle verwijten op van zijn collega's en maakten hem de boeman van de Zuid-Europese pers. Maar hij koestert "met Merkel, ook met Macron, met Conte, hele warme banden", aldus de minister-president.

Meer uit Financieel

Cabinepersoneel Air Canada staakt, 700 vluchten geschrapt

MONTREAL (ANP/AFP) - Stewards en stewardessen van de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada zijn in staking gegaan naar aanleiding van een geschil over hun loon. Het gaat om 10.000 werknemers die volgens de vakbond Canadian Union of Public Employees (CUPE) hogere lonen willen en ook betaling voor werk buiten de cabine, zoals bij het in- of uitchecken van passagiers. De staking duurt naar verwachting 72 uur.

42 minuten geleden
Schiphol wil natuurvergunning terug zolang hoger beroep loopt

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol wil zijn natuurvergunning terug zolang het hoger beroep loopt tegen een vonnis uit juni, waarin een rechter een streep zette door die vergunning. Na die uitspraak hoefde Schiphol het vliegverkeer niet direct te staken. Maar de luchthaven durft handhavingsverzoeken en juridische procedures, die grote impact kunnen hebben, op de langere termijn niet uit te sluiten.

1 uur geleden
Wall Street sluit gemengd tijdens overleg Trump en Poetin

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag gemengd gesloten. Beleggers hielden de ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in Alaska in de gaten. Ze hopen dat het overleg de weg kan vrijmaken voor een deal over de oorlog die Rusland met Oekraïne voert.

10 uur geleden
World Economic Forum vindt geen bewijs van wangedrag oprichter

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Het World Economic Forum (WEF) heeft geen bewijs gevonden van structureel wangedrag door oprichter Klaus Schwab. Ook zijn vrouw Hilde Schwab heeft zich niet schuldig gemaakt aan wangedrag. Dit concludeert de raad van toezicht van de organisatie achter de jaarlijkse topbijeenkomsten in Davos na "uitgebreid" onderzoek.

12 uur geleden
Topman OpenAI wil biljoenen uitgeven aan infrastructuur voor AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI wil in de toekomst biljoenen, oftewel duizenden miljarden, uitgeven aan infrastructuur voor de ontwikkeling en het laten draaien van AI-diensten. Dit heeft topman Sam Altman gezegd. Het concern achter chatbot ChatGPT zou alleen nog een manier moeten vinden om aan het geld te komen.

13 uur geleden
Ebusco dringt verlies terug terwijl het werkt aan voortbestaan

DEURNE (ANP) - De in moeilijkheden verkerende bussenfabrikant Ebusco heeft de omzet in de eerste jaarhelft fors zien afnemen. Wel is het de onderneming uit Deurne gelukt om het nettoverlies te verkleinen.

13 uur geleden
Sieradenketen Claire's in financiële problemen, ook in Nederland

HOFFMAN ESTATES (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - De Amerikaanse sieradenketen Claire's verkeert in financiële problemen. Het bedrijf heeft al faillissement aangevraagd in België en in onder meer de VS, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk is uitstel van betaling aangevraagd. Ook in Nederland lijkt de situatie onzeker.

15 uur geleden