Teva krijgt bijna half miljard euro boete om hinderen MS-medicijn
BRUSSEL (ANP) - Farmaceut Teva heeft een Europese boete van 462,6 miljoen euro gekregen omdat het bedrijf de verkoop van een medicijn voor multiple sclerose (MS) zou hebben gehinderd. Volgens de Europese Commissie verspreidde het Israëlisch-Amerikaanse bedrijf misleidende informatie over de veiligheid en effectiviteit van een goedkoper alternatief voor zijn MS-geneesmiddel copaxone. Medicijnen tegen MS, een slopende en chronische ziekte, zouden daardoor kunstmatig duur zijn gebleven.
De Commissie wijst erop dat toezichthouders hun goedkeuring hadden gegeven voor de concurrent van copaxone. Desondanks zaaide Teva twijfel bij artsen en gezondheidsdiensten over de goede werking van dat MS-medicijn, gemaakt door het Nederlandse Synthon. Ook beschuldigt de Europese Commissie Teva ervan het Europese patentrecht te hebben misbruikt om concurrenten buiten de deur te houden. Tezamen komt dat neer op misbruik van marktmacht, stelt het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
Teva is het niet eens met de boete. De beschuldigingen "vinden geen steun in de feiten", reageert het bedrijf tegenover persbureau AFP. Ook denkt de farmaceut dat de onderbouwing van de geldstraf juridisch wankel is.
Vier tot negen jaar
Volgens de Europese Commissie is onder andere Nederland gedupeerd door het optreden van Teva. Zorgkosten vielen namelijk hoger uit dan nodig door het dwarszitten van de concurrentie. "Dit wordt bevestigd door het feit dat de prijzen tot wel 80 procent daalden nadat het concurrerende product op de markt was gekomen", schrijft de Commissie.
Ook Italië, Polen, België, Tsjechië, Duitsland en Spanje zouden zijn benadeeld. Dit gebeurde gedurende vier tot negen jaar.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
2 weken geleden