Test met megaraket voor NASA's maanmissies vroegtijdig afgebroken
WASHINGTON (ANP) - Een belangrijke test van een nieuwe draagraket van NASA die in de toekomst mensen opnieuw naar de maan moet brengen is vroegtijdig afgebroken. NASA-topman Jim Bridenstine zei na afloop dat de verzamelde data wordt bekeken om te bepalen of een nieuwe test nodig is en of de eerste proeflancering van de megaraket in november nog door kan gaan.
De vier motoren van de krachtige SLS-raket werden zaterdag voor het eerst gelijktijdig ontstoken, waarna ze meer dan een minuut bleven branden op een testfaciliteit van NASA in Mississippi. Dat terwijl het de bedoeling was dat de motoren acht minuten zouden branden om zo een vlucht naar de ruimte te simuleren.
NASA-ingenieur Alex Cagnola is desalniettemin tevreden. "We hadden duidelijk een zeer succesvolle ontsteking van de motoren", zegt hij tegen de BBC en geeft aan dat ze daarna nog een minuut lang gegevens hebben kunnen verzamelen. Cagnola legt uit dat sommige data onder bepaalde waarden moeten blijven. "Het testteam zag een aantal gegevens waar ze niet blij mee waren, dus onze motoren zijn uiteraard voor het tijdschema van acht minuten uitgezet."\
Boeing
De nieuwe raket is ontwikkeld door Boeing. Het Space Launch System (SLS) moet volgens NASA de sterkste raket worden sinds Saturnus V, die gebruikt werd bij de maanlandingen in de jaren 60 en 70. De ontwikkeling van de raket ligt inmiddels wel al drie jaar achter op schema en heeft het budget ook al met 3 miljard dollar overschreden.
Het ontwerp van het SLS is gebaseerd op het lanceersysteem van de uit dienst genomen spaceshuttles: een grote tank met hoofdmotoren en aan de zijkanten daarvan twee zogenoemde 'boosterraketten'. Vergeleken met de spaceshuttles kan het SLS echter veel meer lading in de ruimte krijgen.
Nieuwe maanprogramma
Critici menen dat NASA al lang en breed afscheid had moeten nemen van deze rakettechnologie, omdat een lancering al gauw 1 miljard dollar kost, terwijl raketten van commerciële partijen veel goedkoper zijn. Zo hangt aan een vlucht met de weliswaar minder krachtige Falcon Heavy van Elon Musks SpaceX een prijskaartje van 90 miljoen dollar. Maar ook dat bedrijf werkt aan een krachtigere raket: de Starship, dat intern ooit bekend stond als de Big Fucking Rocket. Toch denken voorstanders van het SLS dat er nog altijd twee van dergelijke raketten nodig zijn om de lading mee te kunnen die een SLS-raket kan dragen.
Het SLS is bedoeld voor het nieuwe maanprogramma van de Verenigde Staten, dat de naam Artemis heeft gekregen. In 2022 moet een onbemand vaartuig naar de maan vliegen, er omheen draaien en veilig terugkeren naar de aarde. Die vlucht duurt bijna een maand. In 2023 moet diezelfde reis worden gemaakt met vier mensen aan boord.
In 2024 moet het hoogtepunt volgen. Dan moeten een Amerikaanse man en vrouw voet op de maan zetten. De laatste bemande reis naar de maan was in 1972.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
4 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
5 uur geleden