Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Test met megaraket voor NASA's maanmissies vroegtijdig afgebroken

Test met megaraket voor NASA's maanmissies vroegtijdig afgebroken

WASHINGTON (ANP) - Een belangrijke test van een nieuwe draagraket van NASA die in de toekomst mensen opnieuw naar de maan moet brengen is vroegtijdig afgebroken. NASA-topman Jim Bridenstine zei na afloop dat de verzamelde data wordt bekeken om te bepalen of een nieuwe test nodig is en of de eerste proeflancering van de megaraket in november nog door kan gaan.

De vier motoren van de krachtige SLS-raket werden zaterdag voor het eerst gelijktijdig ontstoken, waarna ze meer dan een minuut bleven branden op een testfaciliteit van NASA in Mississippi. Dat terwijl het de bedoeling was dat de motoren acht minuten zouden branden om zo een vlucht naar de ruimte te simuleren.

NASA-ingenieur Alex Cagnola is desalniettemin tevreden. "We hadden duidelijk een zeer succesvolle ontsteking van de motoren", zegt hij tegen de BBC en geeft aan dat ze daarna nog een minuut lang gegevens hebben kunnen verzamelen. Cagnola legt uit dat sommige data onder bepaalde waarden moeten blijven. "Het testteam zag een aantal gegevens waar ze niet blij mee waren, dus onze motoren zijn uiteraard voor het tijdschema van acht minuten uitgezet."\

Boeing

De nieuwe raket is ontwikkeld door Boeing. Het Space Launch System (SLS) moet volgens NASA de sterkste raket worden sinds Saturnus V, die gebruikt werd bij de maanlandingen in de jaren 60 en 70. De ontwikkeling van de raket ligt inmiddels wel al drie jaar achter op schema en heeft het budget ook al met 3 miljard dollar overschreden.

Het ontwerp van het SLS is gebaseerd op het lanceersysteem van de uit dienst genomen spaceshuttles: een grote tank met hoofdmotoren en aan de zijkanten daarvan twee zogenoemde 'boosterraketten'. Vergeleken met de spaceshuttles kan het SLS echter veel meer lading in de ruimte krijgen.

Nieuwe maanprogramma

Critici menen dat NASA al lang en breed afscheid had moeten nemen van deze rakettechnologie, omdat een lancering al gauw 1 miljard dollar kost, terwijl raketten van commerciële partijen veel goedkoper zijn. Zo hangt aan een vlucht met de weliswaar minder krachtige Falcon Heavy van Elon Musks SpaceX een prijskaartje van 90 miljoen dollar. Maar ook dat bedrijf werkt aan een krachtigere raket: de Starship, dat intern ooit bekend stond als de Big Fucking Rocket. Toch denken voorstanders van het SLS dat er nog altijd twee van dergelijke raketten nodig zijn om de lading mee te kunnen die een SLS-raket kan dragen.

Het SLS is bedoeld voor het nieuwe maanprogramma van de Verenigde Staten, dat de naam Artemis heeft gekregen. In 2022 moet een onbemand vaartuig naar de maan vliegen, er omheen draaien en veilig terugkeren naar de aarde. Die vlucht duurt bijna een maand. In 2023 moet diezelfde reis worden gemaakt met vier mensen aan boord.

In 2024 moet het hoogtepunt volgen. Dan moeten een Amerikaanse man en vrouw voet op de maan zetten. De laatste bemande reis naar de maan was in 1972.

Meer uit Buitenland

Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

1 uur geleden
Merz: steun aan Israël is 'kernprincipe' voor Duitsland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.

4 uur geleden
17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

5 uur geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

7 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

8 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

10 uur geleden
Oekraïne valt Russische olieraffinaderij aan

KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.

10 uur geleden