Test met megaraket voor NASA's maanmissies vroegtijdig afgebroken
WASHINGTON (ANP) - Een belangrijke test van een nieuwe draagraket van NASA die in de toekomst mensen opnieuw naar de maan moet brengen is vroegtijdig afgebroken. NASA-topman Jim Bridenstine zei na afloop dat de verzamelde data wordt bekeken om te bepalen of een nieuwe test nodig is en of de eerste proeflancering van de megaraket in november nog door kan gaan.
De vier motoren van de krachtige SLS-raket werden zaterdag voor het eerst gelijktijdig ontstoken, waarna ze meer dan een minuut bleven branden op een testfaciliteit van NASA in Mississippi. Dat terwijl het de bedoeling was dat de motoren acht minuten zouden branden om zo een vlucht naar de ruimte te simuleren.
NASA-ingenieur Alex Cagnola is desalniettemin tevreden. "We hadden duidelijk een zeer succesvolle ontsteking van de motoren", zegt hij tegen de BBC en geeft aan dat ze daarna nog een minuut lang gegevens hebben kunnen verzamelen. Cagnola legt uit dat sommige data onder bepaalde waarden moeten blijven. "Het testteam zag een aantal gegevens waar ze niet blij mee waren, dus onze motoren zijn uiteraard voor het tijdschema van acht minuten uitgezet."\
Boeing
De nieuwe raket is ontwikkeld door Boeing. Het Space Launch System (SLS) moet volgens NASA de sterkste raket worden sinds Saturnus V, die gebruikt werd bij de maanlandingen in de jaren 60 en 70. De ontwikkeling van de raket ligt inmiddels wel al drie jaar achter op schema en heeft het budget ook al met 3 miljard dollar overschreden.
Het ontwerp van het SLS is gebaseerd op het lanceersysteem van de uit dienst genomen spaceshuttles: een grote tank met hoofdmotoren en aan de zijkanten daarvan twee zogenoemde 'boosterraketten'. Vergeleken met de spaceshuttles kan het SLS echter veel meer lading in de ruimte krijgen.
Nieuwe maanprogramma
Critici menen dat NASA al lang en breed afscheid had moeten nemen van deze rakettechnologie, omdat een lancering al gauw 1 miljard dollar kost, terwijl raketten van commerciƫle partijen veel goedkoper zijn. Zo hangt aan een vlucht met de weliswaar minder krachtige Falcon Heavy van Elon Musks SpaceX een prijskaartje van 90 miljoen dollar. Maar ook dat bedrijf werkt aan een krachtigere raket: de Starship, dat intern ooit bekend stond als de Big Fucking Rocket. Toch denken voorstanders van het SLS dat er nog altijd twee van dergelijke raketten nodig zijn om de lading mee te kunnen die een SLS-raket kan dragen.
Het SLS is bedoeld voor het nieuwe maanprogramma van de Verenigde Staten, dat de naam Artemis heeft gekregen. In 2022 moet een onbemand vaartuig naar de maan vliegen, er omheen draaien en veilig terugkeren naar de aarde. Die vlucht duurt bijna een maand. In 2023 moet diezelfde reis worden gemaakt met vier mensen aan boord.
In 2024 moet het hoogtepunt volgen. Dan moeten een Amerikaanse man en vrouw voet op de maan zetten. De laatste bemande reis naar de maan was in 1972.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
4 minuten geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
5 uur geleden