'Test met donorbloed redt konijnenlevens'
AMSTERDAM (ANP) - Met een nieuwe test uit donorbloed kunnen koortsverwekkende stoffen in geneesmiddelen zonder inzet van proefdieren op veiligheid worden getest. Dat meldt Sanquin. Wereldwijd worden per jaar 400.000 konijnen gebruikt voor die test, die daarna overlijden.
Sanquin, de organisatie die verantwoordelijk is voor de bloedvoorziening in Nederland, heeft een laboratoriumtest als alternatief voor test op konijnen ontwikkeld. Deze test, de Monocyte Activation Test (MAT), bootst de afweerreactie (de veroorzaker van koorts) optimaal na.
De afweercellen voor de MAT worden gewonnen uit donorbloed. De donors worden speciaal hiervoor opgeroepen. Zij doneren vroeg in de ochtend, en nog dezelfde dag zuivert Sanquin de afweercellen (monocyten) uit de donatie en prepareert ze voor de test. Elke donatie die hiervoor wordt gebruikt, spaart zo’n vijfhonderd konijnenlevens, aldus Sanquin.
"Je meet koorts in een petrischaaltje", zegt projectleider Eelo Gitz. "De laboratoriumtest maakt gebruik van een specifieke menselijke afweercel. Die wordt actief als het geneesmiddel een koortsverwekker bevat. De nieuwe test vindt dus koortsverwekkers zonder proefdieren."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vijf nieuwe plekken in Nederland aangewezen waar versneld duizenden woningen moeten komen. In delen van Deventer, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht en Weert moeten tot en met 2035 rond de 30.000 woningen daardoor sneller af zijn, meldt woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan aan de Tweede Kamer. Met extra geld om die woningen bereikbaar te maken komt ze niet.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Jade Kops, de influencer die in april op 19-jarige leeftijd overleed aan kanker, krijgt een storm naar zich vernoemd. De tiende storm van het komende najaar en winter gaat Jade heten. Het KNMI heeft dat afgesproken met het Britse Met Office en het Ierse Met Éireann. Samen maken ze de jaarlijkse lijst met stormnamen voor het Noordzeegebied.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De drinkwaterbedrijven die de Maas als bron voor hun productie gebruiken, hebben het Rijk opnieuw opgeroepen om te zorgen voor betere bescherming van de waterkwaliteit. Hoewel de vereniging van rivierwaterbedrijven (RIWA) al jaren pleit voor meer internationale samenwerking en meer grip op de lozing van schadelijke stoffen in de bijna 1000 kilometer lange rivier, ziet directeur Maarten van der Ploeg weinig verbetering.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De situatie bij een bedrijf aan de Hurksestraat in Eindhoven waar maandagavond gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen is onder controle, meldt de brandweer op X. Bij het incident raakte niemand gewond.
3 uur geledenROTTERDAM/UTRECHT (ANP) - De overlevingskansen van kinderen met kanker zijn deze eeuw verder verbeterd. Van de kinderen die tussen 2010 en 2014 kanker kregen, was 83,2 procent tien jaar later nog in leven, melden het Prinses Máxima Centrum, KiKa en het Integraal Kankercentrum Nederland.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de Noord-Hollandse politiek zich opnieuw tegen de komst van drie windturbines bij de Noorder IJ-plas bij Amsterdam-Noord keert. De windmolens zouden bij het verkeersknooppunt Coenplein komen, maar een meerderheid van de partijen vindt dat de verkeersveiligheid daar te veel last van ondervindt. De voorstanders van de turbines vinden dat de overgang naar duurzame energie en de aanpak van de krapte op het stroomnet een veel groter publiek belang dient, bleek maandagavond tijdens een stekelig debat.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De 44-jarige man die zaterdag werd aangehouden na de val van een 48-jarige vrouw van een balkon van een woning in Eindhoven, is vrijgelaten. Onderzoek heeft volgens de politie uitgewezen dat de val waarbij de vrouw zwaargewond raakte een ongeluk is. De man is niet langer verdachte.
9 uur geleden