Tesla verliezer Wall Street omdat Trump mogelijk korting schrapt
NEW YORK (ANP) - Fabrikant van elektrische auto's Tesla hoorde donderdag bij de verliezers op Wall Street. Samen met andere Amerikaanse autofabrikanten leverde de onderneming van topman en Trump-supporter Elon Musk beurswaarde in nadat Reuters had gemeld dat de aankomende president Donald Trump van plan is om de voor consumenten gunstige belastingkorting van 7500 dollar voor de aankoop van elektrische voertuigen te schrappen. Dat zou een flinke klap kunnen betekenen voor de branche.
Rivian Automotive kreeg de grootste knauw op de beurs. De aandelen zakten meer dan 14 procent. Tesla leverde bijna 6 procent in. General Motors en Ford Motor daalden aanvankelijk ook, maar bij hen liepen de koersverliezen later tot een minimum terug. Van Ford werd tevens bekend dat het autoconcern akkoord is gegaan met een boete van 165 miljoen dollar om beschuldigingen te schikken dat het bedrijf auto's met defecte achteruitrijcamera's te laat heeft teruggeroepen.
Tesla hoorde enkele dagen terug nog bij de grote winnaars op de beurzen in New York. De waarde van het bedrijf was na de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november met bijna 40 procent in waarde gestegen. Beleggers verwachtten dat Tesla zou profiteren van een nieuwe termijn voor Trump.
Speech Fed-baas Powell
De belangrijkste beursgraadmeters in de Verenigde Staten gingen omlaag. De Dow-Jonesindex eindigde 0,5 procent in de min op 43.750,86 punten. De brede S&P 500-index zakte 0,6 procent tot 5949,17 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde ook 0,6 procent in, op 19.107,65 punten.
Beleggers verwerkten onder meer een speech van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell. Hij verklaarde dat de prestaties van de Amerikaanse economie recent "opmerkelijk goed" zijn. "De economie geeft geen signalen af dat we haast moeten maken met het verlagen van de rente."
Disney in de plus
Disney won ruim 6 procent na een sterk kwartaalbericht. De filmstudio van het bedrijf profiteerde van de successen van Inside Out 2 en Deadpool & Wolverine.
Meta Platforms verloor daarnaast 0,5 procent. De Europese Commissie legt het moederbedrijf van Facebook een boete op van 797,7 miljoen euro voor machtsmisbruik met zijn eigen advertentieplatform Marketplace.
Cloudtak Microsoft
Beleggers leken verder nauwelijks onder de indruk van een Financial Times-artikel dat toezichthouder FTC een onderzoek zou voorbereiden naar concurrentiebeperkende praktijken bij Microsofts cloudtak. De FTC en Microsoft wilden geen commentaar geven. Het aandeel Microsoft eindigde 0,4 procent hoger.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De totale studieschuld van Nederlandse studenten en oud-studenten is voor het eerst gedaald. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Begin 2026 bedroeg de totale studieschuld 28 miljard euro, een daling van 0,8 miljard euro vergeleken met het jaar ervoor.
6 uur geleden