Tesla verder omlaag op Wall Street, Intel onderuit
NEW YORK (ANP) - Het aandeel Tesla ging woensdag verder omlaag op de aandelenbeurzen in New York. Een dag eerder moest de fabrikant van elektrische auto's al een flinke tik incasseren na tegenvallende cijfers over de leveringen aan klanten. Chipconcern Intel stond ook bij de verliezers op Wall Street na bekendmaking van een miljardenverlies bij de divisie die halfgeleiders maakt die zijn ontworpen door andere bedrijven, een activiteit die foundry wordt genoemd.
Tesla zakte in de vroege handel 1,7 procent. Een dag eerder werd het aandeel al bijna 5 procent in het rood gezet. De leveringen van elektrische auto's aan klanten waren in het eerste kwartaal veel lager dan in de voorgaande periode. Dat kwam door een zwakkere vraag en felle concurrentie van andere autobouwers in onder meer China.
Intel verloor bijna 7 procent. De foundry-divisie van Intel leed vorig jaar een operationeel verlies van 7 miljard dollar, wat groter is dan een jaar eerder. Intel heeft bij die activiteiten te maken met hoge kosten en sterke concurrentie van met name het Taiwanese TSMC.
Voorzichtig
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig na de verliezen een dag eerder door twijfels over het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. De Dow-Jonesindex noteerde een fractie hoger op 39.170 punten. De bredere S&P 500 was praktisch onveranderd op 5202 punten en de techbeurs Nasdaq daalde 0,3 procent tot 16.189 punten.
Voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve geeft later op de dag een speech die nauwlettend gevolgd zal worden voor aanwijzingen over het rentebeleid. Ook andere Fed-bestuurders zullen spreken. Op de financiële markten is twijfel ontstaan over wanneer de Fed gaat beginnen met het verlagen van de rente en hoe vaak de rente dit jaar verlaagd zou moeten worden.
Banengroei
Verder kwam loonstrookverwerker ADP voorbeurs met een rapport over de banengroei in het Amerikaanse bedrijfsleven. Die groei viel sterker uit dan verwacht. Vrijdag komt het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid, waarin ook de publieke sector is meegenomen.
De banenmarkt speelt ook een grote rol bij het rentebeleid van de Fed. Bij een sterk afkoelende arbeidsmarkt kan de centrale bank overwegen eerder de rente te verlagen om zo de economie te stimuleren.
Spijkerbroekenmerk Levi Strauss publiceert na het slot van de handel in New York zijn kwartaalcijfers en ging daaraan voorafgaand 0,6 procent omhoog.
Meer uit Financieel
SUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
4 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
4 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
6 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
7 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
7 uur geleden