Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

AUSTIN (ANP/AFP) - Topman Elon Musk van Tesla heeft donderdag zijn stilzwijgen doorbroken over de stakingen bij de elektrische autofabrikant in Zweden. In een bericht op X, waarvan hij ook eigenaar is, verklaarde Musk dat het "krankzinnig" is dat de Zweedse stakingen de leveringen van nieuwe Tesla's in het land dreigen te blokkeren.

Zweedse postmedewerkers zijn begin deze week gestopt met het bezorgen van post en pakketten naar Tesla-werkplaatsen in Zweden. Ze voegen zich daarmee bij monteurs en havenmedewerkers die staken tegen de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's. Tesla weigert namelijk een collectieve loonovereenkomst met de monteurs te tekenen.

Volgens de Zweedse zakenkrant Dagens Industri zou de staking van de postmedewerkers ervoor kunnen zorgen dat er geen nieuwe Tesla's de weg op kunnen gaan. Dat komt doordat de kentekenplaten voor nieuwe auto's die worden uitgegeven door de Zweedse Transportorganisatie, alleen via postbedrijf Postnord worden afgeleverd. En juist bij dat bedrijf wordt gestaakt. Volgens een woordvoerder van de Zweedse Transportorganisatie is het bureau verplicht om Postnord te gebruiken op grond van een aanbestedingscontract voor alle overheidsinstanties in het land.

Sympathie

Eind oktober legden zo'n 130 medewerkers van tien Tesla-werkplaatsen in Zweden voor het eerst hun werk neer. Daar kwamen havenmedewerkers bij, die uit sympathie voor de monteurs het laden en lossen van Tesla-auto's in Zweden blokkeerden.

Naast metaalarbeidersvakbond IF Metall hebben negen andere vakbonden 'steunmaatregelen' aangekondigd. Ondanks deze maatregelen is de impact van de stakingen volgens Zweedse media tot nu toe beperkt gebleven. IF Metall heeft Tesla ervan beschuldigd systematisch stakingsbrekers te gebruiken. Ook zou Tesla de acties in de havens omzeilen door nieuwe auto's over de weg naar Zweden te vervoeren.

In het Zweedse arbeidsmarktmodel is bijna 90 procent van alle Zweedse werknemers via collectieve arbeidsovereenkomsten gegarandeerd van standaardlonen en arbeidsvoorwaarden. Volgens IF Metall heeft Tesla de vakbond laten weten geen collectieve arbeidsovereenkomst te ondertekenen, omdat het bedrijf "dat nergens ter wereld doet".

Meer uit Financieel

Topman Adobe stapt na 18 jaar op als bestuursvoorzitter

SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.

5 uur geleden
Forse verliezen op Wall Street na verklaring nieuwe leider Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.

7 uur geleden
Marine VS begeleidt tankers door Straat van Hormuz, zegt minister

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."

7 uur geleden
Bloomberg: VS willen scheepvaartwet opschorten om prijsstijgingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.

8 uur geleden
TotalEnergies produceert 15 procent minder door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.

10 uur geleden
Kopgroep met Nederland wil snelle invoering digitale euro

BRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.

10 uur geleden
VEH wil dat ACM onduidelijke vaste energiecontracten aanpakt

UTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.

10 uur geleden