Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

AUSTIN (ANP/AFP) - Topman Elon Musk van Tesla heeft donderdag zijn stilzwijgen doorbroken over de stakingen bij de elektrische autofabrikant in Zweden. In een bericht op X, waarvan hij ook eigenaar is, verklaarde Musk dat het "krankzinnig" is dat de Zweedse stakingen de leveringen van nieuwe Tesla's in het land dreigen te blokkeren.

Zweedse postmedewerkers zijn begin deze week gestopt met het bezorgen van post en pakketten naar Tesla-werkplaatsen in Zweden. Ze voegen zich daarmee bij monteurs en havenmedewerkers die staken tegen de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's. Tesla weigert namelijk een collectieve loonovereenkomst met de monteurs te tekenen.

Volgens de Zweedse zakenkrant Dagens Industri zou de staking van de postmedewerkers ervoor kunnen zorgen dat er geen nieuwe Tesla's de weg op kunnen gaan. Dat komt doordat de kentekenplaten voor nieuwe auto's die worden uitgegeven door de Zweedse Transportorganisatie, alleen via postbedrijf Postnord worden afgeleverd. En juist bij dat bedrijf wordt gestaakt. Volgens een woordvoerder van de Zweedse Transportorganisatie is het bureau verplicht om Postnord te gebruiken op grond van een aanbestedingscontract voor alle overheidsinstanties in het land.

Sympathie

Eind oktober legden zo'n 130 medewerkers van tien Tesla-werkplaatsen in Zweden voor het eerst hun werk neer. Daar kwamen havenmedewerkers bij, die uit sympathie voor de monteurs het laden en lossen van Tesla-auto's in Zweden blokkeerden.

Naast metaalarbeidersvakbond IF Metall hebben negen andere vakbonden 'steunmaatregelen' aangekondigd. Ondanks deze maatregelen is de impact van de stakingen volgens Zweedse media tot nu toe beperkt gebleven. IF Metall heeft Tesla ervan beschuldigd systematisch stakingsbrekers te gebruiken. Ook zou Tesla de acties in de havens omzeilen door nieuwe auto's over de weg naar Zweden te vervoeren.

In het Zweedse arbeidsmarktmodel is bijna 90 procent van alle Zweedse werknemers via collectieve arbeidsovereenkomsten gegarandeerd van standaardlonen en arbeidsvoorwaarden. Volgens IF Metall heeft Tesla de vakbond laten weten geen collectieve arbeidsovereenkomst te ondertekenen, omdat het bedrijf "dat nergens ter wereld doet".

Meer uit Financieel

Trump verhoogt importheffingen Zuid-Korea naar 25 procent

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.

1 uur geleden
Wall Street omhoog in aanloop naar Fed-besluit en kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.

2 uur geleden
Microsoft vermindert afhankelijkheid van Nvidia met eigen AI-chip

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.

3 uur geleden
Meta blijft tegen wijzigingen tijdlijnen Facebook en Instagram

AMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.

6 uur geleden
Koerssprong ijsjesmaker Magnum op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.

6 uur geleden
EU komt met strengere regels voor WhatsApp

BRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.

7 uur geleden
Wall Street begint hoger aan belangrijke Fed-week

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.

8 uur geleden