Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

Tesla-topman Musk noemt gevolgen Zweedse staking 'krankzinnig'

AUSTIN (ANP/AFP) - Topman Elon Musk van Tesla heeft donderdag zijn stilzwijgen doorbroken over de stakingen bij de elektrische autofabrikant in Zweden. In een bericht op X, waarvan hij ook eigenaar is, verklaarde Musk dat het "krankzinnig" is dat de Zweedse stakingen de leveringen van nieuwe Tesla's in het land dreigen te blokkeren.

Zweedse postmedewerkers zijn begin deze week gestopt met het bezorgen van post en pakketten naar Tesla-werkplaatsen in Zweden. Ze voegen zich daarmee bij monteurs en havenmedewerkers die staken tegen de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's. Tesla weigert namelijk een collectieve loonovereenkomst met de monteurs te tekenen.

Volgens de Zweedse zakenkrant Dagens Industri zou de staking van de postmedewerkers ervoor kunnen zorgen dat er geen nieuwe Tesla's de weg op kunnen gaan. Dat komt doordat de kentekenplaten voor nieuwe auto's die worden uitgegeven door de Zweedse Transportorganisatie, alleen via postbedrijf Postnord worden afgeleverd. En juist bij dat bedrijf wordt gestaakt. Volgens een woordvoerder van de Zweedse Transportorganisatie is het bureau verplicht om Postnord te gebruiken op grond van een aanbestedingscontract voor alle overheidsinstanties in het land.

Sympathie

Eind oktober legden zo'n 130 medewerkers van tien Tesla-werkplaatsen in Zweden voor het eerst hun werk neer. Daar kwamen havenmedewerkers bij, die uit sympathie voor de monteurs het laden en lossen van Tesla-auto's in Zweden blokkeerden.

Naast metaalarbeidersvakbond IF Metall hebben negen andere vakbonden 'steunmaatregelen' aangekondigd. Ondanks deze maatregelen is de impact van de stakingen volgens Zweedse media tot nu toe beperkt gebleven. IF Metall heeft Tesla ervan beschuldigd systematisch stakingsbrekers te gebruiken. Ook zou Tesla de acties in de havens omzeilen door nieuwe auto's over de weg naar Zweden te vervoeren.

In het Zweedse arbeidsmarktmodel is bijna 90 procent van alle Zweedse werknemers via collectieve arbeidsovereenkomsten gegarandeerd van standaardlonen en arbeidsvoorwaarden. Volgens IF Metall heeft Tesla de vakbond laten weten geen collectieve arbeidsovereenkomst te ondertekenen, omdat het bedrijf "dat nergens ter wereld doet".

Meer uit Financieel

Bloomberg: centrale banken werken aan steunverklaring voor Powell

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken wereldwijd werken aan een gezamenlijke steunverklaring voor de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Dat meldt een bron aan persbureau Bloomberg. Het zou een signaal van solidariteit aan Powell zijn na de dagvaarding waarmee de regering-Trump volgens de Federal Reserve de onafhankelijkheid van het instituut wil aanvallen.

21 minuten geleden
Rijksambtenaren bereiden acties voor om cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigen FNV en CNV aan. De vakbonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.

1 uur geleden
AEX-index zet verdere stap richting historische 1000 puntengrens

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

1 uur geleden
Taiwan: brede overeenstemming met VS over handelsdeal

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan zegt dat er met de Verenigde Staten "brede overeenstemming" is over een handelsdeal. Daarbij gaan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit Taiwan omlaag en zou het Taiwanese chipconcern TSMC nog meer gaan investeren in chipproductie in de VS.

1 uur geleden
Natuurrampen veroorzaakten 224 miljard dollar schade in 2025

MÜNCHEN (ANP) - Natuurrampen hebben vorig jaar voor 224 miljard dollar aan schade gezorgd, meldt herverzekeraar Munich Re. Omgerekend is dat zo'n 192 miljard euro. Dat is lager dan een jaar eerder, toen de schade als gevolg van natuurrampen 368 miljard dollar bedroeg.

1 uur geleden
Ørsted mag verder met bouw groot windpark voor Amerikaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag verder met de bouw van het windpark Revolution Wind voor de kust van Rhode Island, terwijl het wacht op uitspraak in een rechtszaak. Dat heeft een Amerikaanse rechter besloten. De werkzaamheden werden op 22 december stilgelegd door de Amerikaanse regering uit zorgen om de nationale veiligheid. Windmolens kunnen volgens de regering onder meer radarsystemen verstoren.

2 uur geleden
Airbus leverde 793 vliegtuigen af in 2025, meer dan jaar eerder

TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft vorig jaar wereldwijd 793 verkeersvliegtuigen afgeleverd. Dat zijn er meer dan een jaar eerder, toen het ging om 766 afgeleverde toestellen. Airbus wist zijn in december verlaagde doelstelling voor de levering van 790 vliegtuigen net te overtreffen.

2 uur geleden