Tesla-topman Musk bekritiseert waakhond om 'eindeloos onderzoek'
AUSTIN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk, topman van fabrikant van elektrische auto's Tesla, heeft zich opnieuw kritisch uitgelaten over de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC. Volgens Musk valt de waakhond hem en Tesla ten onrechte aan met een "eindeloze" en "aanhoudende" reeks onderzoeken en wil de SEC hem beperken in zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Het gaat om een voortslepende zaak die begon met tweets van Musk in 2018.
De waakhond heeft de pijlen gericht op Musk omdat de Teslabaas een uitgesproken criticus is van de Amerikaanse overheid, schrijft Musks advocaat. Tesla beschuldigt de SEC ook van het niet uitbetalen van gelden uit schikkingen in 2018. Aandeelhouders hebben nog recht op ongeveer 40 miljoen dollar, omgerekend zo'n 35 miljoen euro, staat in de brief van de advocaat aan de rechtbank in Manhattan.
Destijds ontstond een groot schandaal omdat Musk via Twitter had beweerd dat hij overwoog zijn bedrijf van de beurs te halen en dat de financiering daarvoor rond was. Dat bleek niet waar, maar de tweets zorgden wel voor een sterke stijging van het aandeel van Tesla. Musk trof erna een schikking met de toezichthouder. Hij beloofde al zijn tweets die de beurskoers van Tesla kunnen beïnvloeden vooraf door juristen te laten controleren.
Musk en Tesla hadden gedacht dat het schikken van deze zaak ervoor zou zorgen dat de SEC het bedrijf en de topman met rust zou laten, meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC. Daarna zou de rechtbank dan kunnen oordelen over het nakomen van de gemaakte afspraken. "De SEC heeft zijn belofte verbroken", schrijft Musks advocaat. Volgens Musks advocaat wil de waakhond ook zijn macht gebruiken om Tesla en daarmee Musk het zwijgen op te leggen.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
3 uur geleden