
Tesla-topman Musk bekritiseert waakhond om 'eindeloos onderzoek'
AUSTIN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk, topman van fabrikant van elektrische auto's Tesla, heeft zich opnieuw kritisch uitgelaten over de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC. Volgens Musk valt de waakhond hem en Tesla ten onrechte aan met een "eindeloze" en "aanhoudende" reeks onderzoeken en wil de SEC hem beperken in zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Het gaat om een voortslepende zaak die begon met tweets van Musk in 2018.
De waakhond heeft de pijlen gericht op Musk omdat de Teslabaas een uitgesproken criticus is van de Amerikaanse overheid, schrijft Musks advocaat. Tesla beschuldigt de SEC ook van het niet uitbetalen van gelden uit schikkingen in 2018. Aandeelhouders hebben nog recht op ongeveer 40 miljoen dollar, omgerekend zo'n 35 miljoen euro, staat in de brief van de advocaat aan de rechtbank in Manhattan.
Destijds ontstond een groot schandaal omdat Musk via Twitter had beweerd dat hij overwoog zijn bedrijf van de beurs te halen en dat de financiering daarvoor rond was. Dat bleek niet waar, maar de tweets zorgden wel voor een sterke stijging van het aandeel van Tesla. Musk trof erna een schikking met de toezichthouder. Hij beloofde al zijn tweets die de beurskoers van Tesla kunnen beïnvloeden vooraf door juristen te laten controleren.
Musk en Tesla hadden gedacht dat het schikken van deze zaak ervoor zou zorgen dat de SEC het bedrijf en de topman met rust zou laten, meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC. Daarna zou de rechtbank dan kunnen oordelen over het nakomen van de gemaakte afspraken. "De SEC heeft zijn belofte verbroken", schrijft Musks advocaat. Volgens Musks advocaat wil de waakhond ook zijn macht gebruiken om Tesla en daarmee Musk het zwijgen op te leggen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Indonesië hebben de onderhandelingen over een handelsovereenkomst na bijna tien jaar afgerond. EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič kondigt de deal volgende week dinsdag aan tijdens zijn bezoek aan Indonesië, meldt een woordvoerder van de Europese Commissie.
4 uur geleden