Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tesla onder vuur in VS vanwege opening showroom in Xinjiang

Tesla onder vuur in VS vanwege opening showroom in Xinjiang

SHANGHAI (ANP/RTR) - De maker van elektrische auto's Tesla heeft kritiek gekregen van Amerikaanse mensenrechtenorganisaties en handelsgroepen op de opening van een showroom in de Chinese regio Xinjiang. Het concern van miljardair Elon Musk lijkt daarmee verstrikt te raken in de politieke spanningen tussen Washington en Beijing.

Xinjiang is de afgelopen jaren een belangrijk conflictpunt geworden tussen westerse regeringen en China. Volgens VN-experts en mensenrechtenorganisaties worden meer dan een miljoen mensen, voornamelijk Oeigoeren en leden van andere moslimminderheden, in de regio in kampen vastgehouden. Washington beschuldigt China zelfs van genocide tegen de Oeigoerse moslimminderheid.

De Amerikaanse president Joe Biden heeft op 23 december een wet ondertekend die de invoer uit Xinjiang verbiedt vanwege bezorgdheid over dwangarbeid daar. Door de wet moeten bedrijven voortaan duidelijk kunnen aantonen dat de producten die ze uit de regio halen niet met dwangarbeid zijn gemaakt. De Verenigde Staten en enkele andere landen hebben ook een diplomatieke boycot van de Olympische Winterspelen in Peking in februari afgekondigd vanwege de kwestie.

China verwerpt de beschuldigingen van dwangarbeid of andere vormen van misbruik in de regio en zegt dat de kampen beroepsopleidingen aanbieden en dat bedrijven hun beleid daar moeten respecteren.

Tesla kondigde afgelopen vrijdag de opening van de showroom in Urumqi, de regionale hoofdstad van Xinjiang, aan via zijn officiële account op het Chinese socialmediaplatform Weibo. Dinsdag bekritiseerde de Raad van Amerikaans-Islamitische Relaties, de grootste Amerikaanse burgerrechten- en belangenbehartigingsgroep voor moslims, de stap en zei dat Tesla "genocide steunt" en dat het bedrijf de showroom moet sluiten.

Soortgelijke kritiek kwam van de Amerikaanse handelsgroep Alliance for American Manufacturing en de Amerikaanse senator Marco Rubio, de opsteller van de wet voor het importverbod van producten uit Xinjiang. In een reactie op de opening van de showroom van Tesla verklaarde Rubio dat "bedrijven zonder nationaliteit de Chinese Communistische Partij helpen om genocide en slavenarbeid in de regio te verdoezelen".

Meer uit Financieel

EU-cyberwaakhond mag nieuw AI-model Mythos gebruiken

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De cyberbeveiligingsdienst van de Europese Unie mag een nieuw, krachtig AI-model van Anthropic gaan gebruiken. Het Amerikaanse bedrijf had de toegang tot Mythos 5 al drie maanden geleden toegezegd, maar nu is het volgens de Europese Commissie dan zover.

33 minuten geleden
VS onderzoeken deal Nvidia met AI-startup, meldt Bloomberg

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie doet onderzoek naar de licentiedeal die AI-chipconcern Nvidia eind vorig jaar sloot met de AI-startup Groq. Het ministerie kijkt of Nvidia de overeenkomst ter waarde van 20 miljard dollar (ongeveer 17,2 miljard euro) zo heeft opgezet dat het bedrijf een mededingingsonderzoek kon ontlopen. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

39 minuten geleden
Hypotheekrentes op hoogste stand dit jaar, ziet De Hypotheekshop

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes hebben het hoogste niveau van 2026 bereikt. Dat meldt De Hypotheekshop. Volgens de hypotheekadviesketen verhoogden bijna alle circa veertig actieve aanbieders afgelopen week hun hypotheekrentes, een aantal zelfs meerdere keren.

40 minuten geleden
Suikerproducent Cosun rekent op kwart minder suikerbieten

DINTELOORD (ANP) - Suikerproducent Cosun houdt dit jaar rekening met ongeveer een kwart minder suikerbieten en daarmee ook minder suiker. De lagere opbrengst heeft te maken met de aanhoudende droogte waar boeren deze zomer mee te kampen hadden.

1 uur geleden
Primark gaat in VK voor het eerst kleding thuisbezorgen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Primark gaat voor het eerst zijn kleding, woonaccessoires en verzorgingsproducten aan huis bezorgen in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt AB Foods, de Britse eigenaar van de kledingketen. Primark heeft jarenlang gezegd dat het geen webshop nodig had.

2 uur geleden
Tunnelbedrijf Elon Musk na financieringsronde 23 miljard waard

BASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het tunnelbouwbedrijf van Elon Musk heeft 3 miljard dollar aan kapitaal opgehaald bij een financieringsronde en is nu 23 miljard dollar waard. Met de kapitaalinjectie gaat The Boring Company aan de slag in de Verenigde Arabische Emiraten, waar meer dan 150 kilometer aan tunnels worden gelegd.

2 uur geleden
AEX-index begint voorzichtig in afwachting van rentebesluit ECB

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de zware koersverliezen een dag eerder. Die volgden op een sterke stijging van de olie- en gasprijzen door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. De vrees dat de hogere energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen, nam daardoor toe.

3 uur geleden