Tesla flink onderuit op roodgekleurd Wall Street
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies gesloten. De producent van elektrische auto's Tesla was een opvallende daler na berichten dat topman Elon Musk wel 10 procent van de banen wil schrappen bij het bedrijf. Daarnaast ging de aandacht van beleggers op Wall Street uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Daaruit bleek dat er in mei een stuk meer banen bij kwamen dan voorzien. Het rapport kan van invloed zijn op de beslissing van de centralebankenkoepel Federal Reserve om de rentes sterker te verhogen.
De Dow-Jonesindex eindigde met een min van 1,1 procent op 32.899,70 punten. De breed samengestelde S&P 500 ging 1,6 procent omlaag tot 4108,54 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 2,5 procent tot 12.012,73 punten.
Tesla leverde meer dan 9 procent in. Musk zou in een e-mail naar andere leidinggevenden van Tesla hebben gezegd af te willen van een tiende van het personeel. Musk zegt een slecht gevoel te hebben over de economie, wat ingrijpen in het personeelsbestand moet rechtvaardigen. Bij het autoconcern werken wereldwijd ongeveer 110.000 mensen. Ook andere in New York genoteerde producenten van elektrische auto's gingen onderuit. Nikola en Rivian daalden tot 8 procent.
Banengroei
De banengroei in mei in de Verenigde Staten viel met 390.000 arbeidsplaatsen veel hoger uit dan verwacht. Op de markten wordt er nog altijd rekening mee gehouden dat de Fed de rente in zowel juni als juli verder verhoogt, ondanks de impact die de rentestappen zouden kunnen hebben op de economische groei.
Twitter steeg 0,6 procent. De overname van het socialmediabedrijf door miljardair Musk is weer wat dichterbij gekomen. Een wachttijd van dertig dagen is verstreken en dat was een voorwaarde voor het sluiten van de deal ter waarde van 44 miljard dollar.
Okta
De maker van authenticatie- en autorisatiediensten Okta klom 5 procent, dankzij goede kwartaalcijfers. Webwinkel Amazon zakte 2,5 procent. Dave Clark, het hoofd van de wereldwijde consumentenactiviteiten van Amazon, gaat per 1 juli vertrekken. Clark heeft 23 jaar bij Amazon gewerkt.
De euro was 1,0721 dollar waard, net als bij het slot van de beurshandel in Europa. Een vat Amerikaanse olie werd 3 procent duurder op 120,41 dollar. Brentolie klom 3,2 procent naar 121,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.
45 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
16 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
20 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
22 uur geleden