Tesla doet uiterste inspanning bij opening 'gigafabriek' Berlijn
BERLIJN (ANP/AFP) - Tesla doet bij de opening van zijn omstreden nieuwe 'gigafabriek' nabij Berlijn, de eerste productielocatie in Europa, een uiterste inspanning om tegenstanders van de fabriek alsnog mee te krijgen. Het fabrieksterrein is zaterdag omgebouwd tot festivalterrein met een reuzenrad, muziek, foodtrucks en een optreden van Tesla-baas Elon Musk. Bij de opening worden duizenden bezoekers verwacht. Mensen uit de nabije omgeving kregen voorrang op de gastenlijst.
Tesla begon in 2019 met de bouw op de locatie in Grünheide nadat door een speciale procedure voorlopige goedkeuring had gekregen voor de realisatie ervan. Maar de lokale autoriteiten zijn nog steeds bezig met het evalueren van de milieueffecten van de fabriek, ondanks het feit dat de bouw zo goed als klaar is.
De speciale behandeling van het bedrijf wekte de woede op van sommige omwonenden, die zich zorgen maken over de gevolgen die de fabriek zou kunnen hebben voor de watervoorziening en de biodiversiteit. Tegenstanders van de fabriek probeerden op allerlei manieren de bouw tegen te houden. Ze stuurden brieven, protesteerden en stapten zelfs naar de rechter, omdat ze vinden dat voor Tesla dezelfde regels zouden moeten gelden als voor andere bedrijven.
Vorig jaar werden de werkzaamheden op het Tesla-terrein tijdelijk stilgelegd. Dat gebeurde via een gerechtelijk bevel om de nabijgelegen natuurlijke habitat van bedreigde hagedissen- en slangensoorten te beschermen.
Op 14 oktober wordt een bewonersraadpleging, onderdeel van het goedkeuringsproces, afgesloten. Zolang het onderzoek niet is afgerond, kan geen definitieve goedkeuring worden gegeven en mag de productie in de fabriek niet beginnen.
De fabriek moet straks jaarlijks 500.000 Tesla's produceren. Op hetzelfde perceel wil Tesla ook een nieuwe accufabriek realiseren. Ook komt op het terrein de grootste spuitgietmachine. De op maat gemaakte apparatuur moet Tesla in staat stellen de productiekosten aanzienlijk te verlagen.
Als de fabriek niet wordt goedgekeurd, zal de autofabrikant genoodzaakt zijn de hele fabriek op eigen kosten te ontmantelen. Maar gelet op de politieke steun, lijkt dat scenario niet realistisch. De verwachting is dat de fabriek eind dit jaar operationeel is.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
3 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Veel richtinggevend nieuws was niet voorhanden voor beleggers op Wall Street. Bovendien verliep de handel erg rustig, omdat veel handelaren vrij waren voor kerst. De volumes lagen ongeveer de helft lager dan normaal.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten doen onderzoek naar een Britse webwinkel die ervan wordt verdacht op kinderen lijkende sekspoppen te verkopen. Dat hebben openbaar aanklagers tegen het Franse persbureau AFP gezegd. Eerder was er nog grote ophef in Frankrijk over de verkoop van sekspoppen op de Chinese webwinkel Shein. Shein heeft de poppen al verwijderd van zijn platform.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde markt voor bedrijfsfusies en overnames is dit jaar gestegen naar een totale waarde van 4,5 biljoen dollar, oftewel 4500 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times die zich baseert op cijfers van het Britse beursbedrijf LSE. Dat is het hoogste niveau sinds 2021 en een waardestijging van bijna 50 procent vergeleken met vorig jaar.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. Wall Street is op tweede kerstdag in tegenstelling tot de Europese beurzen wel gewoon geopend voor de beurshandel, al zal die naar verwachting erg rustig verlopen omdat veel handelaren vrij zijn. De hoeveelheid aandelen die wordt verhandeld, ligt doorgaans een stuk lager dan normaal.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
17 uur geleden