Tesla daalt stevig op beurs, helft minder waard geworden in jaar
NEW YORK (ANP) - Tesla is vrijdag hard onderuit gegaan op Wall Street. De aandelenbeurzen in New York gingen opnieuw stevig onderuit door angst voor recessie en een sterk stijgende rente en techbedrijven kregen daarbij opnieuw stevige klappen. Voor Tesla leverde dat een daling van 7,6 procent op. Het aandeel van de maker van elektrische auto's is nu nog de helft waard van de hoogste prijs ooit, die begin november vorig jaar werd gehaald.
Behalve techbedrijven stonden ook banken in de aandacht. JPMorgan Chase, Wells Fargo, Morgan Stanley en Citigroup openden allemaal de boeken. JPMorgan Chase en Wells Fargo zagen de winsten weliswaar dalen, maar deden het desondanks beter dan marktkenners hadden verwacht. De lagere winsten komen deels omdat de banken buffers opbouwen omdat klanten door de gestegen rente en de hoge inflatie hun leningen mogelijk niet meer kunnen betalen. JPMorgan Chase werd 1,7 procent meer waard, Wells Fargo 1,9 procent. Citigroup steeg 0,7 procent ondanks teleurstellende resultaten.
Zakenbank Morgan Stanley werd daarentegen 5,1 procent lager gezet. De bank boekte 30 procent minder winst in het derde kwartaal doordat bedrijven voorzichtiger zijn geworden met het doen van overnames en fusies en andere deals. Morgan Stanley verdient doorgaans goed aan de advisering en begeleiding van dergelijke activiteiten. Ook verdiende de bank door de onrust op de beurzen minder aan zijn beleggingen.
Een mogelijke deal waarover gepraat wordt is een fusie tussen supermarktketens Albertsons en Kroger. Albertsons werd 8,5 procent lager gezet en Kroger daalde 7,3 procent. Albertsons won een dag eerder bijna 12 procent na geruchten over de gesprekken.
De Dow-Jonesindex sloot 1,3 procent lager op 29.634,83 punten. De brede S&P 500 daalde 2,4 procent tot 3583,07 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 3,1 procent omlaag tot 10.321,39 punten.
United Health kreeg er 0,6 procent bij. De zorgverzekeringsmaatschappij boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf zijn winstverwachting voor het hele jaar. Beyond Meat kelderde haast 10 procent na een omzetalarm. De producent van vleesvervangers kondigde tevens aan een vijfde van al het personeel te ontslaan.
Taallessenapp Duolingo werd 15 procent minder waard. Het bedrijf, dat het tijdens de coronatijd goed deed, kan op weinig vertrouwen rekenen in een recessie. Duolingo ging vorig jaar zomer naar de beurs.
De euro was 0,9726 dollar waard, tegen 0,9736 dollar bij het slot van de Europese beurzen. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,8 procent minder op 85,77 dollar. Brentolie werd 2,9 procent goedkoper op 91,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
51 minuten geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
17 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
17 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
17 uur geleden