Tesla daalt op Wall Street na opdracht Trump over stekkerauto's
NEW YORK (ANP) - Tesla behoorde dinsdag tot de dalers op Wall Street. Donald Trump, sinds maandag weer president van de Verenigde Staten, heeft zijn regering opgedragen te kijken of subsidies voor elektrische voertuigen en ander beleid dat deze voertuigen bevoordeelt, afgeschaft kunnen worden. Het aandeel van Tesla, waarvan Trump-adviseur Elon Musk de topman is, zakte 0,6 procent.
De richtlijn is onderdeel van een breed presidentieel besluit over energie. Daarin wordt steun voor elektrische voertuigen omschreven als "slecht doordachte, door de overheid opgelegde marktverstoring". Ook andere fabrikanten van elektrische voertuigen lieten minnen zien. Rivian Automotive en Lucid Group daalden tot bijna 7 procent.
De Dow-Jonesindex sloot 1,2 procent in de plus op 44.025,81 punten. De brede S&P 500-index klom 0,9 procent naar 6049,24 punten. Techgraadmeter Nasdaq eindigde 0,6 procent hoger op 19.756,78 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat Trump na zijn inauguratie niet meteen nieuwe importheffingen heeft ingevoerd op buitenlandse producten.
Oracle in de plus
Oracle steeg 7,2 procent. Bronnen vertelden tegen onder andere CBS News dat Trump dinsdag een investering van maximaal 500 miljard dollar in AI-infrastructuur aankondigt. Het geld is voor Stargate, een nieuw samenwerkingsverband dat het Amerikaanse softwareconcern zou willen oprichten met OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, en SoftBank. Stargate zal volgens de bronnen beginnen met een datacenterproject in Texas en daarna uitbreiden naar andere staten.
OpenAI-toeleverancier Nvidia klom 2,3 procent. Het sentiment over de kansen voor AI-bedrijven was sowieso positief. Trump heeft maandag een presidentieel decreet van zijn voorganger Joe Biden uit 2023 ingetrokken dat bedoeld was om de risico's van AI voor consumenten, werknemers en de nationale veiligheid te beperken. Nu lijken AI-bedrijven dus meer vrijheid te krijgen.
Koersdaling Apple
3M klom 4,2 procent. Het industrieconcern presteerde afgelopen kwartaal in lijn met de verwachtingen, maar gaf volgens kenners een sterke winstverwachting af voor dit jaar. Apple daalde 3,7 procent. De iPhone-maker werd door Jefferies op de verkooplijst gezet. De zakenbank waarschuwde daarbij voor een tegenvallende omzet van Apple.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
4 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
5 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
8 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
9 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
10 uur geleden