Tesla daalt op Wall Street na opdracht Trump over stekkerauto's
NEW YORK (ANP) - Tesla behoorde dinsdag tot de dalers op Wall Street. Donald Trump, sinds maandag weer president van de Verenigde Staten, heeft zijn regering opgedragen te kijken of subsidies voor elektrische voertuigen en ander beleid dat deze voertuigen bevoordeelt, afgeschaft kunnen worden. Het aandeel van Tesla, waarvan Trump-adviseur Elon Musk de topman is, zakte 0,6 procent.
De richtlijn is onderdeel van een breed presidentieel besluit over energie. Daarin wordt steun voor elektrische voertuigen omschreven als "slecht doordachte, door de overheid opgelegde marktverstoring". Ook andere fabrikanten van elektrische voertuigen lieten minnen zien. Rivian Automotive en Lucid Group daalden tot bijna 7 procent.
De Dow-Jonesindex sloot 1,2 procent in de plus op 44.025,81 punten. De brede S&P 500-index klom 0,9 procent naar 6049,24 punten. Techgraadmeter Nasdaq eindigde 0,6 procent hoger op 19.756,78 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat Trump na zijn inauguratie niet meteen nieuwe importheffingen heeft ingevoerd op buitenlandse producten.
Oracle in de plus
Oracle steeg 7,2 procent. Bronnen vertelden tegen onder andere CBS News dat Trump dinsdag een investering van maximaal 500 miljard dollar in AI-infrastructuur aankondigt. Het geld is voor Stargate, een nieuw samenwerkingsverband dat het Amerikaanse softwareconcern zou willen oprichten met OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, en SoftBank. Stargate zal volgens de bronnen beginnen met een datacenterproject in Texas en daarna uitbreiden naar andere staten.
OpenAI-toeleverancier Nvidia klom 2,3 procent. Het sentiment over de kansen voor AI-bedrijven was sowieso positief. Trump heeft maandag een presidentieel decreet van zijn voorganger Joe Biden uit 2023 ingetrokken dat bedoeld was om de risico's van AI voor consumenten, werknemers en de nationale veiligheid te beperken. Nu lijken AI-bedrijven dus meer vrijheid te krijgen.
Koersdaling Apple
3M klom 4,2 procent. Het industrieconcern presteerde afgelopen kwartaal in lijn met de verwachtingen, maar gaf volgens kenners een sterke winstverwachting af voor dit jaar. Apple daalde 3,7 procent. De iPhone-maker werd door Jefferies op de verkooplijst gezet. De zakenbank waarschuwde daarbij voor een tegenvallende omzet van Apple.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
13 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
15 uur geleden