Terugtrekking troepen VS uit Duitsland 'gaat hele NAVO aan’
BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Amerikaanse besluit om 9500 van de 34.500 VS-militairen terug te trekken uit Duitsland is relevant voor de hele NAVO en staat daarom deze week op de agenda van overleg van de defensieministers van de lidstaten. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei dat dinsdag. Hij heeft de kwestie besproken met de Amerikaanse president Trump en de Duitse defensieminister Annegret Kramp-Karrenbauer.
Stoltenberg wees op het belang van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa en de commandocentra en militaire bases van de VS in Duitsland. Hij benadrukte dat de Amerikanen de laatste jaren met meer troepen actief zijn in Europa, met name in het oosten.
De Amerikanen hebben nog niet aangegeven hoe en wanneer zij hun troepen uit Duitsland weghalen, aldus de Noorse NAVO-baas. Hun aanwezigheid daar is belangrijk voor Europa maar ook goed voor de VS, zei hij. Dat de Amerikanen aanpassingen doorvoeren is niets nieuws, voegde hij daaraan toe. De stationering van de Amerikanen in Duitsland is een afspraak tussen beide staten, maar volgens hem belangrijk voor de hele alliantie.
Kritiek
Kramp-Karrenbauer reageerde dinsdagavond op het plan van Trump. "De NAVO is geen handelsorganisatie en veiligheid is geen handelswaar."
Trump heeft al langer kritiek op de in zijn ogen te lage defensie-uitgaven van Duitsland. Stoltenberg herhaalde dat bondgenoten meer zijn gaan uitgeven. De doelstelling om in 2024 2 procent van het nationaal inkomen uit te geven aan defensie zal niet door alle NAVO-landen worden gehaald, werd eerder al duidelijk.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
7 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
3 uur geleden