Terugtrekking troepen VS uit Duitsland 'gaat hele NAVO aan’
BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Amerikaanse besluit om 9500 van de 34.500 VS-militairen terug te trekken uit Duitsland is relevant voor de hele NAVO en staat daarom deze week op de agenda van overleg van de defensieministers van de lidstaten. NAVO-topman Jens Stoltenberg zei dat dinsdag. Hij heeft de kwestie besproken met de Amerikaanse president Trump en de Duitse defensieminister Annegret Kramp-Karrenbauer.
Stoltenberg wees op het belang van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa en de commandocentra en militaire bases van de VS in Duitsland. Hij benadrukte dat de Amerikanen de laatste jaren met meer troepen actief zijn in Europa, met name in het oosten.
De Amerikanen hebben nog niet aangegeven hoe en wanneer zij hun troepen uit Duitsland weghalen, aldus de Noorse NAVO-baas. Hun aanwezigheid daar is belangrijk voor Europa maar ook goed voor de VS, zei hij. Dat de Amerikanen aanpassingen doorvoeren is niets nieuws, voegde hij daaraan toe. De stationering van de Amerikanen in Duitsland is een afspraak tussen beide staten, maar volgens hem belangrijk voor de hele alliantie.
Kritiek
Kramp-Karrenbauer reageerde dinsdagavond op het plan van Trump. "De NAVO is geen handelsorganisatie en veiligheid is geen handelswaar."
Trump heeft al langer kritiek op de in zijn ogen te lage defensie-uitgaven van Duitsland. Stoltenberg herhaalde dat bondgenoten meer zijn gaan uitgeven. De doelstelling om in 2024 2 procent van het nationaal inkomen uit te geven aan defensie zal niet door alle NAVO-landen worden gehaald, werd eerder al duidelijk.
Meer uit Buitenland
KYIV/MOSKOU (ANP) - De wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland is van start gegaan om 15.00 uur Nederlandse tijd. De Russische president Vladimir Poetin ging hier afgelopen donderdag mee akkoord, meer dan een week nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het aanbod had gedaan. Het staakt-het-vuren vanwege Orthodox Pasen duurt tot en met zondag.
3 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran zijn begonnen. Dat bevestigt president Donald Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender NewsNation. Ook de Iraanse staatstelevisie bevestigt dat de gesprekken zijn begonnen. De strijdende partijen zijn in Islamabad om onder bemiddeling van gastland Pakistan te spreken over een mogelijk duurzaam staakt-het-vuren.
30 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn tien mensen omgekomen, onder wie hulpverleners. Dat melden Libanese media op gezag van het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Het zou gaan om drie aanvallen in de regio Nabatieh. Het ministerie beticht Israël ervan "systematisch" aanvallen uit te voeren op hulpverleners.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - Rusland en Oekraïne hebben onder bemiddeling van de Verenigde Arabische Emiraten een gevangenenruil uitgevoerd. Beide landen hebben zaterdag 175 krijgsgevangenen uitgewisseld, bevestigen ze.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
2 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische premier Andrej Babiš heeft zijn steun uitgesproken voor zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán. In een bericht op X schrijft de rechtse regeringsleider dat "in turbulente tijden kiezen voor stabiliteit en bewezen leiderschap er meer dan ooit toe doet".
4 uur geleden