Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Terugroepacties voor auto's niet langer vrijblijvend

Terugroepacties voor auto's niet langer vrijblijvend

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat terugroepacties van autofabrikanten niet langer vrijblijvend zijn. Bezitters van voertuigen met een mogelijk mankement dat door de fabrikant kan worden verholpen, mogen daar straks niet meer zonder aanpassingen mee rond blijven rijden. Dat meldt minister Stientje van Veldhoven (Milieu) aan de Tweede Kamer.

Aanleiding voor de maatregel is de fraude met de emissiegegevens van dieselauto's die ruim vier jaar geleden aan het licht kwam. Autobouwer Volkswagen bleek dieselmotoren te hebben voorgeprogrammeerd om in laboratoriumtests veel minder stikstofoxiden uit te stoten dan bij normaal gebruik op de weg. Zo konden modellen worden toegelaten op de weg terwijl zij niet voldeden aan milieunormen.

Meerdere fabrikanten bleken zich schuldig te maken aan deze praktijken en kregen opdracht tot herstelmaatregelen. Voor autobezitters is het evenwel niet verplicht om hun auto daadwerkelijk naar de garage te brengen. Veel mensen laten dat dan ook na en dat vindt Van Veldhoven onaanvaardbaar. Zij wil in het uiterste geval auto's die niet aan milieu- of veiligheidseisen voldoen van de weg kunnen halen.

Sjoemelsoftware

De minister meldt verder dat van twee modellen, de Suzuki Vitara en de Jeep Grand Cherokee, definitief is komen vast te staan dat sjoemelsoftware is gebruikt om te verbloemen hoe vervuilend ze zijn. De wegverkeersdienst RDW stelde in 2017 al vast dat met de betreffende modellen mogelijk iets niet in orde was, aanvullend onderzoek heeft dat bevestigd.

Van Veldhoven heeft met de RDW maatregelen afgesproken om ervoor te zorgen dat de voertuigen alsnog gaan voldoen aan de toelatingseisen. Het is daarbij niet gezegd dat een software-update voldoende is; mogelijk moet er ook fysiek aan de wagens worden gesleuteld. De kosten zijn voor rekening van de fabrikant.

Mogeljk onderzoek in Italië

Omdat de RDW de instantie is die voor de hele EU de typegoedkeuring heeft verleend, geldt de terugroepactie Europabreed. Ook in Italië wordt mogelijk onderzoek gedaan. De motoren van beide auto's zijn namelijk van de hand van Fiat, dat dezelfde motoren ook heeft gebruikt voor eigen modellen die door een Italiaanse toezichthouder zijn goedgekeurd.

De minister gaat ervan uit dat ook de autofabrikanten zullen meewerken. Anders trekt de RDW de EU-typegoedkeuring van de betreffende modellen in.

Meer uit Binnenland

Vermist meisje uit Tilburg is terecht en 'in goede gezondheid'

TILBURG (ANP) - Het 15-jarige meisje uit Tilburg dat vermist was, is terecht. De politie meldt dat ze "in goede gezondheid" is gevonden.

24 minuten geleden
Wetenschappers willen bescherming betrouwbare klimaatinformatie

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet zich inzetten voor betrouwbare informatie over het klimaat, vinden meer dan 120 wetenschappers. Ze roepen de formerende partijen D66 en CDA op tot maatregelen "die de kwaliteit van klimaatinformatie beschermen", zowel online als offline.

1 uur geleden
Zeer grote brand in pand in het centrum van Delft

DELFT (ANP) - In het centrum van Delft woedt donderdagochtend vroeg brand, in een pand aan de Oost-Indiëplaats. Een persoon die mogelijk rook had ingeademd, is door ambulancepersoneel nagekeken, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Het vuur begon volgens de brandweer in een afvalcontainer op een binnenplaats en sloeg toen over naar het naastgelegen pand.

2 uur geleden
Negen aanhoudingen bij demonstratie Universiteit Leiden

LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.

10 uur geleden
Ruim 1500 mensen brengen laatste groet aan René Karst

HOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.

14 uur geleden
Ook Limburg hoorde niets rond oproep aan VS over Margraten

MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.

14 uur geleden
Universiteit Leiden verplaatst lezing om protest in gebouw

LEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.

16 uur geleden