Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Terugroepacties voor auto's niet langer vrijblijvend

Terugroepacties voor auto's niet langer vrijblijvend

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat terugroepacties van autofabrikanten niet langer vrijblijvend zijn. Bezitters van voertuigen met een mogelijk mankement dat door de fabrikant kan worden verholpen, mogen daar straks niet meer zonder aanpassingen mee rond blijven rijden. Dat meldt minister Stientje van Veldhoven (Milieu) aan de Tweede Kamer.

Aanleiding voor de maatregel is de fraude met de emissiegegevens van dieselauto's die ruim vier jaar geleden aan het licht kwam. Autobouwer Volkswagen bleek dieselmotoren te hebben voorgeprogrammeerd om in laboratoriumtests veel minder stikstofoxiden uit te stoten dan bij normaal gebruik op de weg. Zo konden modellen worden toegelaten op de weg terwijl zij niet voldeden aan milieunormen.

Meerdere fabrikanten bleken zich schuldig te maken aan deze praktijken en kregen opdracht tot herstelmaatregelen. Voor autobezitters is het evenwel niet verplicht om hun auto daadwerkelijk naar de garage te brengen. Veel mensen laten dat dan ook na en dat vindt Van Veldhoven onaanvaardbaar. Zij wil in het uiterste geval auto's die niet aan milieu- of veiligheidseisen voldoen van de weg kunnen halen.

Sjoemelsoftware

De minister meldt verder dat van twee modellen, de Suzuki Vitara en de Jeep Grand Cherokee, definitief is komen vast te staan dat sjoemelsoftware is gebruikt om te verbloemen hoe vervuilend ze zijn. De wegverkeersdienst RDW stelde in 2017 al vast dat met de betreffende modellen mogelijk iets niet in orde was, aanvullend onderzoek heeft dat bevestigd.

Van Veldhoven heeft met de RDW maatregelen afgesproken om ervoor te zorgen dat de voertuigen alsnog gaan voldoen aan de toelatingseisen. Het is daarbij niet gezegd dat een software-update voldoende is; mogelijk moet er ook fysiek aan de wagens worden gesleuteld. De kosten zijn voor rekening van de fabrikant.

Mogeljk onderzoek in Italië

Omdat de RDW de instantie is die voor de hele EU de typegoedkeuring heeft verleend, geldt de terugroepactie Europabreed. Ook in Italië wordt mogelijk onderzoek gedaan. De motoren van beide auto's zijn namelijk van de hand van Fiat, dat dezelfde motoren ook heeft gebruikt voor eigen modellen die door een Italiaanse toezichthouder zijn goedgekeurd.

De minister gaat ervan uit dat ook de autofabrikanten zullen meewerken. Anders trekt de RDW de EU-typegoedkeuring van de betreffende modellen in.

Meer uit Binnenland

Onderzoek naar explosie Utrecht afgerond, resultaten bij het OM

UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.

2 uur geleden
Clingendael: asielopvang buiten EU regelen 'niet eenvoudig'

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.

3 uur geleden
Nederlandse uitvinder van Kapla-bouwblokjes overleden 

NICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.

3 uur geleden
3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

6 uur geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

8 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

8 uur geleden
NS: vanaf vrijdagavond langere reistijd door werkzaamheden

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.

9 uur geleden