Terughoudendheid op Wall Street om debat over schuldenplafond VS
NEW YORK (ANP) - De aandacht van beleggers op Wall Street ging aan het begin van de handelsweek met name uit naar het schuldenplafond van de Verenigde Staten. De Amerikaanse president Joe Biden meldde dat hij dinsdag zal praten met de leiders van het Congres over een door de Democraten gewenste verhoging. Zondag gaf Biden nog aan optimistisch te zijn over het bereiken van een akkoord. Maar de Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Kevin McCarthy heeft daar minder vertrouwen in.
"We zijn nog niet eens in de buurt van een akkoord", zei McCarthy maandag, daarbij aanvullend dat de gesprekken met de Democraten "allerminst productief" zijn. Als het schuldenplafond niet wordt verhoogd, kunnen de Verenigde Staten binnenkort bepaalde betalingen niet meer uitvoeren wat wereldwijd tot grote financiële onrust kan leiden. Volgens topman David Malpass van de Wereldbank zorgt het risico op wanbetaling van de Amerikaanse overheid al voor nog meer economische onzekerheid in de wereld.
Beleggers leken terughoudend te reageren, in afwachting van verdere ontwikkelingen. De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent hoger op 33.348,6 punten, de brede S&P 500 steeg 0,3 procent tot 4136,28 punten. Technologiegraadmeter Nasdaq liet een relatief grote stijging zien, van 0,7 procent tot 12.365,21 punten.
Microsoft
Xbox-maker Microsoft en gamesbedrijf Activision stegen respectievelijk 0,2 procent en 1,2 procent. De Europese Commissie keurde maandag de fusieplannen van de ondernemingen goed. Met de overname door Microsoft is 69 miljard dollar gemoeid. De Britse mededingingswaakhond had de overname eerder nog geblokkeerd. Ook in de Verenigde Staten lopen de bedrijven tegen problemen aan, waardoor de grootste overname ooit in de gamingindustrie nog lang niet zeker is.
Western Digital dikte 11,3 procent aan. Het Amerikaanse techbedrijf, dat harde schijven en opslagapparatuur maakt, zou volgens persbureau Reuters fusiegesprekken met Kioxia versnellen. Dat Japanse bedrijf is de voormalige chiptak van technologieconcern Toshiba.
Oliepijpleidingen
Magellan Midstream Partners steeg eveneens flink, met 13 procent. De Amerikaanse uitbater van oliepijpleidingen wordt voor ongeveer 18,8 miljard dollar overgenomen door het Amerikaanse gasbedrijf Oneok, dat 9,1 procent verloor.
De euro was 1,0875 dollar waard, tegenover 1,0872 dollar bij het slot van de Europese beurzen. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent duurder op 71,15 dollar per vat. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 75,27 dollar.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
10 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
12 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
13 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
1 dag geleden