Terreurverdachten Brussel: aanslagen reactie op Syrische doden
BRUSSEL (ANP) - Het doel van de aanslagen in België op 22 maart 2016 was het stoppen van de bombardementen tijdens de Syrische burgeroorlog, waarbij veel burgerdoden vielen, en niet de verspreiding van het gedachtegoed van Islamitische Staat. Dat zeiden meerdere verdachten tijdens kruisverhoren op het terreurproces in Brussel.
"Ik had compassie met mijn broeders die in Syrië stierven. Hier tellen we nog het aantal doden, in Syrië zijn ze daar al lang mee gestopt", verklaarde verdachte Salah Abdeslam. "Die bombardementen zijn ook terreur", aldus medebeschuldigde Bilal El Makhouki. Volgens verdachte Sofien Ayari hadden de bombardementen door de internationale coalitie een haat bij hem doen ontstaan die hij "nooit eerder had gevoeld".
Bij de aanslagen in Brussel, eerst op het nationale vliegveld in Zaventem en een uur later in metrostation Maalbeek, vielen 32 doden en ongeveer 340 gewonden. Er staan tien mensen voor terecht op het proces voor een volksjury, waarvan één bij verstek. De aanslag werd opgeëist door IS. Vier maanden eerder had dezelfde terreurcel toegeslagen in Parijs, waar 130 doden vielen.
"Oog om oog, tand om tand", concludeerde juryvoorzitter Laurence Massart.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
15 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
5 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
7 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
7 uur geleden