Terreurverdachten Brussel: aanslagen reactie op Syrische doden
BRUSSEL (ANP) - Het doel van de aanslagen in België op 22 maart 2016 was het stoppen van de bombardementen tijdens de Syrische burgeroorlog, waarbij veel burgerdoden vielen, en niet de verspreiding van het gedachtegoed van Islamitische Staat. Dat zeiden meerdere verdachten tijdens kruisverhoren op het terreurproces in Brussel.
"Ik had compassie met mijn broeders die in Syrië stierven. Hier tellen we nog het aantal doden, in Syrië zijn ze daar al lang mee gestopt", verklaarde verdachte Salah Abdeslam. "Die bombardementen zijn ook terreur", aldus medebeschuldigde Bilal El Makhouki. Volgens verdachte Sofien Ayari hadden de bombardementen door de internationale coalitie een haat bij hem doen ontstaan die hij "nooit eerder had gevoeld".
Bij de aanslagen in Brussel, eerst op het nationale vliegveld in Zaventem en een uur later in metrostation Maalbeek, vielen 32 doden en ongeveer 340 gewonden. Er staan tien mensen voor terecht op het proces voor een volksjury, waarvan één bij verstek. De aanslag werd opgeëist door IS. Vier maanden eerder had dezelfde terreurcel toegeslagen in Parijs, waar 130 doden vielen.
"Oog om oog, tand om tand", concludeerde juryvoorzitter Laurence Massart.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open.
1 uur geledenDUBAI/TEHERAN (ANP/RTR) - Een konvooi van tankschepen vaart volgens scheepvaartwaarnemers van MarineTraffic door de Straat van Hormuz richting de Indische Oceaan. Het gaat om tankschepen met olie, gas of petrochemische producten aan boord.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij het staakt-het-vuren met Iran mogelijk beëindigt als er tegen woensdag geen langdurig akkoord wordt bereikt om de oorlog te beëindigen. "Misschien verleng ik het niet, maar de blokkade blijft van kracht", zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One op weg terug naar Washington vanuit Phoenix, Arizona. Hij doelde daarbij op de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens.
3 uur geledenVÖLKLINGEN (ANP/DPA) - In de Duitse plaats Völklingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man om het leven gekomen na een harde knal onder een voetgangersbrug, meldt de politie. Ook zijn meerdere mensen zwaargewond geraakt. Agenten werden kort na middernacht gealarmeerd. In de noodoproep werd melding gemaakt van een harde knal en iemand die om hulp schreeuwde.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zal de Straat van Hormuz opnieuw afsluiten als de Verenigde Staten hun blokkade van Iraanse havens voortzetten. Dat heeft de spreker van het Iraanse parlement, Mohammad Bagher Ghalibaf, zaterdag gezegd. Hij bevestigde daarmee wat het Iraanse staatspersbureau eerder al meldde op basis van een bron uit de Iraanse legertop.
8 uur geleden