Terreurverdachten Brussel: aanslagen reactie op Syrische doden
BRUSSEL (ANP) - Het doel van de aanslagen in België op 22 maart 2016 was het stoppen van de bombardementen tijdens de Syrische burgeroorlog, waarbij veel burgerdoden vielen, en niet de verspreiding van het gedachtegoed van Islamitische Staat. Dat zeiden meerdere verdachten tijdens kruisverhoren op het terreurproces in Brussel.
"Ik had compassie met mijn broeders die in Syrië stierven. Hier tellen we nog het aantal doden, in Syrië zijn ze daar al lang mee gestopt", verklaarde verdachte Salah Abdeslam. "Die bombardementen zijn ook terreur", aldus medebeschuldigde Bilal El Makhouki. Volgens verdachte Sofien Ayari hadden de bombardementen door de internationale coalitie een haat bij hem doen ontstaan die hij "nooit eerder had gevoeld".
Bij de aanslagen in Brussel, eerst op het nationale vliegveld in Zaventem en een uur later in metrostation Maalbeek, vielen 32 doden en ongeveer 340 gewonden. Er staan tien mensen voor terecht op het proces voor een volksjury, waarvan één bij verstek. De aanslag werd opgeëist door IS. Vier maanden eerder had dezelfde terreurcel toegeslagen in Parijs, waar 130 doden vielen.
"Oog om oog, tand om tand", concludeerde juryvoorzitter Laurence Massart.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
7 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
8 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
8 uur geleden