Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Terreurbestrijding komende jaren meer in teken uiterst rechts

Terreurbestrijding komende jaren meer in teken uiterst rechts

DEN HAAG (ANP) - Extremisme uit uiterst rechtse hoek zal de komende jaren een grotere rol spelen in de terrorismebestrijding in Nederland. Ook eenlingen met extremistische denkbeelden, "vaak in combinatie met extreme anti-overheidssentimenten en complotdenkbeelden", vragen meer aandacht. Dat staat in de Nationale Contraterrorisme Strategie voor de komende vier jaar, die minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.

De vorige strategie van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) van het ministerie stamde uit 2016. "Toen zag je nog heel veel rond IS, en de ontwikkeling en naweeën daarvan. Dat was een andere periode", zegt Yeşilgöz. "Als je nu kijkt zie je dat online en op het dark web eenlingen een reële dreiging vormen." Het is de bedoeling om daar de komende jaren meer aandacht aan te besteden, zowel online als "op straat".

De dreiging vanuit jihadistische hoek is nog niet helemaal verdwenen. In de strategie wordt erop gewezen dat de komende jaren allerlei veroordeelde terroristen die vastzaten op speciale terrorismeafdelingen op vrije voeten komen. Er moet volgens de minister "extra aandacht zijn voor veilige en gecontroleerde re-integratie na detentie".

Yeşilgöz wil ook dat de terroristen langer vastgezet kunnen worden. De maximale gevangenisstraf voor deelname aan een terroristische organisatie moet wat haar betreft van vijftien naar twintig jaar. Sowieso is een terroristische misdaad uit jihadistische hoek nog "denkbaar", aldus de minister. Volgens de NCTV zijn er momenteel geen concrete aanwijzingen voor een aanslag, maar is het risico nog altijd "aanzienlijk". Dat is niveau 3 op de schaal van 5 punten die de terrorismebestrijder aanhoudt.

Meer uit Politiek

Schoof herhaalt: EU-akkoord zonder België is 'zeer ongewenst'

BRUSSEL (ANP) - Een akkoord over het gebruiken van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne zonder België is "zeer ongewenst", herhaalt demissionair premier Dick Schoof voor het begin van de EU-top. Tijdens de top moet een beslissing vallen over het gebruiken van die bevroren tegoeden, die in België staan. België is fel tegen en eist harde toezeggingen van alle EU-landen over het eventueel terugbetalen van het geld.

15 minuten geleden
VVD houdt vol: begrotingsregels niet oprekken voor investeringen

DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.

21 uur geleden
Hoge rechter geeft Van Weel gelijk in zaak Ethiopische vrouw

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.

22 uur geleden
CU: steun aan kabinet vraagt 'zelfbeheersing' op ethische thema's

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie blijft bereid constructief samen te werken met het toekomstige kabinet, maar dat moet dan wel "zelfbeheersing" betrachten bij kwesties die voor die partij belangrijk zijn. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd na afloop van een gesprek met informateur Rianne Letschert. Zij doelde met name op medisch-ethische wetgeving en de vrijheid van christelijke scholen.

22 uur geleden
Kabinet wil VOG voor ambtenaren die paspoorten uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.

1 dag geleden
Schoof vindt gebruik tegoeden zonder steun Belgen zeer ongewenst

DEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.

1 dag geleden
Informateur spreekt met leiders kleinere fracties

DEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.

1 dag geleden