Terpstra pleit voor numerus fixus bepaalde mbo-opleidingen
DEN HAAG (ANP) - Er moet een rem komen op mbo-scholen die mensen opleiden voor beroepen waar nauwelijks vraag naar is. En beroepsopleidingen die studenten klaarstomen voor sectoren waarin sprake is van een arbeidstekort, dienen juist extra geld te krijgen. Daarvoor pleit VNO-NCW-bestuurder en voorzitter van Techniek Nederland Doekle Terpstra in een interview in het AD.
"Geef mbo'ers een bonus als ze een techniekopleiding afronden. Nu ga ik vloeken in de kerk: ik vind ook dat een beroepsopleiding voor een sector met een tekort aan medewerkers, zoals de techniek, extra geld moet krijgen. En overal in het mbo waar sprake is van een overschot, moet een numerus fixus komen", aldus Terpstra tegen de krant. "Waarom zouden we geen plafond willen aan het aantal mensen dat kiest voor 'stropdasberoepen', die uitstervend zijn? Anders gooien we publiek geld in een put."
De VNO-NCW-bestuurder wijst op de forse tekorten aan arbeidskrachten in de installatietechniek. Wat hem betreft valt de meeste winst te behalen door nieuwe aanwas vanuit de opleidingen. "Daar gaat het niet goed, en dus dringen we bij onderwijsminister Dijkgraaf aan op een actieplan voor het techniekonderwijs."
Meer uit Binnenland
DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.
10 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
17 uur geleden