Termijn nieuwe graandeal tussen Rusland en Oekraïne onduidelijk
GENEVE (ANP/RTR) - Na lang onderhandelen hebben Rusland en Oekraïne, samen met Turkije en de Verenigde Naties, opnieuw een graandeal gesloten. Volgens de Oekraïense minister voor Infrastructuur Oleksandr Koebrakov geldt die voor een periode van 120 dagen. Maar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het over slechts zestig dagen.
De gesprekken over een nieuwe deal liepen de voorbije weken erg moeizaam en de geldende afspraken zouden op 18 maart aflopen. De duur van een nieuwe deal was een van de heikele punten.
De graandeal maakt het mogelijk dat Kyiv maar ook Moskou ondanks de oorlog graan, mest en andere landbouwproducten kunnen uitvoeren via de Zwarte Zee. Beide landen zijn belangrijke wereldwijde graanleveranciers.
Overwinning
Als het inderdaad zou gaan over een verlenging van 120 dagen, zou dat een overwinning zijn voor Oekraïne. Rusland liet eerder al weten liever een deal te willen sluiten voor slechts zestig dagen. Dinsdag communiceerde Moskou al eens dat er een deal was bereikt voor zestig dagen, maar dat bericht bleek later niet te kloppen.
Het oorspronkelijke akkoord dateert van juli vorig jaar. Dit is de tweede keer dat de graandeal wordt verlengd. Door de deal stegen de prijzen van voedingsmiddelen wereldwijd minder snel.
Aan het begin van de Russische invasie in Oekraïne ruim een jaar geleden dreigden grote tekorten en stegen de prijzen. De deal geldt dan ook als een van de weinige diplomatieke successen sinds de oorlog.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin zegt dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "elk moment" welkom is in Moskou als hij wil praten over een vredesakkoord. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov reageert daarmee op de open brief die Zelensky eerder op donderdagavond publiceerde en die hij richtte aan Poetin.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het huidige conceptvoorstel voor een vredesovereenkomst met de Verenigde Staten bevat dubbelzinnigheden die moeten worden opgehelderd. Dat zegt Mohsen Rezaei, een hoge adviseur van opperste leider Mojtaba Khamenei, op de Iraanse staatstelevisie.
55 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne wil direct met de Russische president Vladimir Poetin om tafel voor vredesonderhandelingen. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een publieke brief aan zijn Russische ambtgenoot. Tijdens die onderhandelingen is Zelensky bereid een volledig staakt-het-vuren in acht te nemen, "zoals gebruikelijk is".
1 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Bij het kantoor van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in de Libische hoofdstad Tripoli hebben honderden mensen betoogd tegen de stroom migranten in het land. Het was een van de grotere recente betogingen tegen de migratie. Het kantoor werd enige tijd geblokkeerd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.
2 uur geledenCAÏRO/GAZA (ANP/RTR) - Bij de Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn donderdag volgens medische hulpverleners zeker tien doden gevallen. Onder hen waren vijf familieleden. Alleen een meisje uit dit gezin overleefde, volgens hulpverleners.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Het Zwitserse leger gaat naar eigen zeggen 4000 militairen inzetten met veiligheidstaken rond de in Frankrijk gehouden top van de G7. President Emmanuel Macron is 15 tot 17 juni gastheer van de top in Évian-les-Bains aan het Meer van Genève. Évian ligt dicht bij de Zwitserse grens.
3 uur geleden