Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Termijn nieuwe graandeal tussen Rusland en Oekraïne onduidelijk

Termijn nieuwe graandeal tussen Rusland en Oekraïne onduidelijk

GENEVE (ANP/RTR) - Na lang onderhandelen hebben Rusland en Oekraïne, samen met Turkije en de Verenigde Naties, opnieuw een graandeal gesloten. Volgens de Oekraïense minister voor Infrastructuur Oleksandr Koebrakov geldt die voor een periode van 120 dagen. Maar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het over slechts zestig dagen.

De gesprekken over een nieuwe deal liepen de voorbije weken erg moeizaam en de geldende afspraken zouden op 18 maart aflopen. De duur van een nieuwe deal was een van de heikele punten.

De graandeal maakt het mogelijk dat Kyiv maar ook Moskou ondanks de oorlog graan, mest en andere landbouwproducten kunnen uitvoeren via de Zwarte Zee. Beide landen zijn belangrijke wereldwijde graanleveranciers.

Overwinning

Als het inderdaad zou gaan over een verlenging van 120 dagen, zou dat een overwinning zijn voor Oekraïne. Rusland liet eerder al weten liever een deal te willen sluiten voor slechts zestig dagen. Dinsdag communiceerde Moskou al eens dat er een deal was bereikt voor zestig dagen, maar dat bericht bleek later niet te kloppen.

Het oorspronkelijke akkoord dateert van juli vorig jaar. Dit is de tweede keer dat de graandeal wordt verlengd. Door de deal stegen de prijzen van voedingsmiddelen wereldwijd minder snel.

Aan het begin van de Russische invasie in Oekraïne ruim een jaar geleden dreigden grote tekorten en stegen de prijzen. De deal geldt dan ook als een van de weinige diplomatieke successen sinds de oorlog.

Meer uit Buitenland

Poetin en Trump bellen over Iran en Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.

16 minuten geleden
Trump: Iran-oorlog zo goed als voorbij

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.

42 minuten geleden
Libanon: bijna 500 doden door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.

1 uur geleden
Europarlement kiest voor strengere terugkeerregeling asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.

1 uur geleden
Israël noemt nieuwe Iraanse ayatollah een tiran en doelwit

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt de nieuwe Iraanse ayatollah Mojtaba Khamenei als een tiran, die de "wreedheid van het regime" van zijn vader zal voortzetten. Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties Danny Danon zei dat Khamenei dezelfde radicale ideeën heeft als zijn voorganger en dat hij daarom een "doelwit" is.

2 uur geleden
Trump 'niet blij' met nieuwe Iraanse ayatollah

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is "niet blij" met de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran, zei hij tegen The New York Post. Trump zei eerder dat hij de zoon van de vorige ayatollah niet zou accepteren, maar wilde tegen de krant nog niet zeggen wat hij van plan is met de nieuwe leider.

4 uur geleden
Iran waarschuwt dat de Straat van Hormuz onveilig blijft

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat de veiligheidssituatie in de belangrijke Straat van Hormuz vermoedelijk slecht zal blijven tijdens de oorlog. "Het is onwaarschijnlijk dat er enige veiligheid kan worden bereikt in de Straat van Hormuz te midden van de spanningen die door de Verenigde Staten en Israël in de regio zijn aangewakkerd", schreef regimekopstuk Ali Larijani in een bericht op X.

4 uur geleden