TenneT: stroomtekorten dreigen door afhankelijkheid groene stroom
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder TenneT houdt rekening met een tekort aan elektriciteit in Nederland na 2030. Dat komt onder meer omdat Nederland de komende jaren steeds afhankelijker zal worden van elektriciteit, terwijl het duurzamer wordende elektriciteitssysteem steeds afhankelijker wordt van weersomstandigheden. Daardoor is het onzeker in hoeverre er op elk moment voldoende elektriciteit opgewekt kan worden om te kunnen voldoen aan de vraag.
Volgens TenneT is er vooralsnog voldoende productiecapaciteit om Nederland van elektriciteit te voorzien, in ieder geval tot 2025. Maar de vraag naar elektriciteit zal daarna verder toenemen, verwacht de netbeheerder. En die vraag gaat samen met een afnemende opwekking van elektriciteit uit Europese kolen-, gas- en kerncentrales. Ondertussen zoeken landen hun heil in het opwekken van duurzame energie, bijvoorbeeld uit wind en zon. Maar die maken het elektriciteitssysteem steeds meer afhankelijk van het weer, aldus TenneT, dat de leveringszekerheid van elektriciteit daardoor ziet afnemen.
Operationeel directeur van TenneT Maarten Abbenhuis vindt het goed dat de leveringszekerheid nu in de aandacht staat, van zowel de politiek als de samenleving. Juist omdat de beschikbaarheid van energie niet meer zo vanzelfsprekend is als voorheen sinds het uitbreken van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en de daaropvolgende energiecrisis. "Het streven om de klimaatdoelen te halen, waarbij we niet of veel minder afhankelijk zijn van fossiele brandstoffen is alleen reëel met sterke Europese samenwerking. Hieruit komen nieuwe uitdagingen naar voren die de komende jaren steeds meer aandacht vragen", aldus Abbenhuis.
Elektriciteitstekort
Een van de uitdagingen is dat er vanaf 2030 een elektriciteitstekort zou kunnen ontstaan, denkt de netbeheerder, "waardoor mogelijk niet op alle uren van het jaar volledig aan de gewenste elektriciteitsvraag in Nederland kan worden voldaan". Wel houdt TenneT een slag om de arm. De frequentie en grootte van de tekorten zijn namelijk onder meer afhankelijk van internationale stroomverbindingen die dan ons land binnenkomen. Ook investeringen in nieuwe centrales en de sluiting van bestaande centrales in zowel binnen- als buitenland spelen een rol.
Volgens Abbenhuis moet het beleid zich richten op de flexibilisering van de vraag naar elektriciteit, de ontwikkeling van opslag en het stimuleren van flexibele opwekcapaciteit. Ook zou Nederland moeten kijken naar het uitbreiden van de stroomverbindingen met het Verenigd Koninkrijk en Scandinavië. Die kunnen volgens Abbenhuis "een belangrijke bijdrage leveren aan leveringszekerheid in de jaren die volgen op 2030".
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever is in vergevorderde gesprekken over een deal rond zijn divisie voor voedingsmiddelen met zijn Amerikaanse branchegenoot McCormick. Dat bevestigt het bedrijf achter Knorr, Hellmann's en Calvé na berichtgeving van The Wall Street Journal. Mogelijk kondigen de bedrijven dinsdag al een overeenkomst aan, maar dit is volgens Unilever niet zeker.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse chocoladeproducenten Hands Off en Chocolatemakers gaan samen verder als The Chocolate Impact Group. Samen willen ze hun omzet in 2030 ruim verdubbelen tot 20 miljoen euro.
17 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de Nederlandse pomp zijn dinsdag licht gestegen en blijven daarmee op recordniveaus. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de gemiddelde adviesprijs voor Euro95 nu 2,585 euro per liter en die voor diesel is gemiddeld 2,706 euro per liter.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in maart 2,7 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee gestegen ten opzichte van de 2,4 procent in februari.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeg, een non-profitorganisatie die zich inzet voor meer plantaardige voeding en een duurzamer voedselsysteem, roept Tweede Kamerleden op wettelijk te regelen dat vleesvervangers ook gehakt mogen heten. Volgens de zogenoemde gehaktwet mogen plantaardige alternatieven geen 'gehakt' heten. De organisatie, die dinsdag een petitie over het aanpassen van de wet aanbiedt aan de Tweede Kamer, hoopt dat Kamerleden voorstellen indienen om dit wel mogelijk te maken.
2 uur geledenEDE (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder geld uitgegeven aan onlineaankopen. Dat bedrag zakte met 1 procent tot in totaal 35,7 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt Thuiswinkel.org in zijn jaarlijkse onderzoek naar de onlinebestedingen dat is uitgevoerd door marktonderzoeker NielsenIQ.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
9 uur geleden