TenneT onderzoekt Chinese partner om mogelijke dwangarbeid
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT gaat nader onderzoek doen naar mogelijke dwangarbeid bij een Chinese partner. Daarmee reageert het staatsbedrijf op een artikel in De Telegraaf waarin erop wordt gewezen dat de Chinese kabelfabrikant TBEA volgens het Amerikaanse Congres mogelijk gebruikmaakt van dwangarbeid door de Oeigoerse minderheid in China.
Een woordvoerster van TenneT zegt dat de netbeheerder al jaren met het bedrijf samenwerkt. Daarbij zijn nooit signalen gekomen dat zaken bij TBEA niet zouden deugen. "Ik sprak met meerdere inkoopmedewerkers en voor hen kwam dit als een verrassing."
De woordvoerster benadrukt dat mensenrechten voor TenneT heel belangrijk zijn. Als er signalen van misstanden zijn, zou dat volgens haar reden zijn om nader in gesprek te gaan met een leverancier. Ook kan TenneT dan "invloed uitoefenen" en een "correctief actieplan" maken.
Strenge voorwaarden
Een bedrijf bij aanbestedingen uitsluiten is volgens TenneT niet zomaar mogelijk. Daaraan zijn strenge voorwaarden verbonden, legt de woordvoerster uit.
In maart dit jaar bracht TenneT nog een bezoek aan TBEA en werd de leverancier van kabels opnieuw gecontroleerd. Daarbij is ook nog extra informatie opgevraagd over diens personeelszaken. Volgens de woordvoerster kwam toen niets vreemds aan het licht. Ze voegt toe dat het bestuur van TBEA ook de handtekening heeft gezet onder een gedragscode met daarin een verklaring over mensenrechten.
TBEA is een van de acht bedrijven waaraan TenneT in 2023 een megacontract gunde voor de leveringen van kabels. De komende jaren legt TenneT in Nederland zo'n 4000 kilometer aan hoogspanningsverbindingen aan. Ook in Duitsland, waar TenneT een groot net beheert, zijn veel kabels nodig. De totale geschatte contractwaarde becijferde TenneT vorig jaar op 1,5 miljard euro, waarvan de helft bestemd is voor investeringen in Nederland en de andere helft voor Duitsland.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft forse boetes uitgedeeld aan betrokkenen bij een grote fraudezaak. Er is voor 3,4 miljoen euro aan boetes opgelegd aan vier personen en drie bedrijven. Daarnaast wordt ruim 82 miljoen euro aan crimineel verkregen vermogen afgepakt.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie wil de activiteiten van Uber Eats in de regio Amsterdam tijdelijk stilleggen, omdat er maaltijdbezorgers zonder geldige vergunning aan het werk zijn. Dat bevestigt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) na berichtgeving van NRC. De Raad van State moet nog bepalen of de inspectie dit bevel mag opleggen.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieƫn door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciƫn.
3 uur geleden