TenneT onderzoekt Chinese partner om mogelijke dwangarbeid
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT gaat nader onderzoek doen naar mogelijke dwangarbeid bij een Chinese partner. Daarmee reageert het staatsbedrijf op een artikel in De Telegraaf waarin erop wordt gewezen dat de Chinese kabelfabrikant TBEA volgens het Amerikaanse Congres mogelijk gebruikmaakt van dwangarbeid door de Oeigoerse minderheid in China.
Een woordvoerster van TenneT zegt dat de netbeheerder al jaren met het bedrijf samenwerkt. Daarbij zijn nooit signalen gekomen dat zaken bij TBEA niet zouden deugen. "Ik sprak met meerdere inkoopmedewerkers en voor hen kwam dit als een verrassing."
De woordvoerster benadrukt dat mensenrechten voor TenneT heel belangrijk zijn. Als er signalen van misstanden zijn, zou dat volgens haar reden zijn om nader in gesprek te gaan met een leverancier. Ook kan TenneT dan "invloed uitoefenen" en een "correctief actieplan" maken.
Strenge voorwaarden
Een bedrijf bij aanbestedingen uitsluiten is volgens TenneT niet zomaar mogelijk. Daaraan zijn strenge voorwaarden verbonden, legt de woordvoerster uit.
In maart dit jaar bracht TenneT nog een bezoek aan TBEA en werd de leverancier van kabels opnieuw gecontroleerd. Daarbij is ook nog extra informatie opgevraagd over diens personeelszaken. Volgens de woordvoerster kwam toen niets vreemds aan het licht. Ze voegt toe dat het bestuur van TBEA ook de handtekening heeft gezet onder een gedragscode met daarin een verklaring over mensenrechten.
TBEA is een van de acht bedrijven waaraan TenneT in 2023 een megacontract gunde voor de leveringen van kabels. De komende jaren legt TenneT in Nederland zo'n 4000 kilometer aan hoogspanningsverbindingen aan. Ook in Duitsland, waar TenneT een groot net beheert, zijn veel kabels nodig. De totale geschatte contractwaarde becijferde TenneT vorig jaar op 1,5 miljard euro, waarvan de helft bestemd is voor investeringen in Nederland en de andere helft voor Duitsland.
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
11 uur geleden