TenneT: Nederlands elektriciteitsnet goed voorbereid op winter
ARNHEM (ANP) - Nederlanders hoeven zich deze winter geen zorgen te maken over een tekort aan elektriciteit. Voor verschillende andere landen binnen Europa zijn de risico’s groter. Dat meldt netbeheerder TenneT bij de publicatie van de vooruitblik op de winter, waarin de leveringszekerheid van elektriciteit door 39 Europese hoogspanningsnetbeheerders is beoordeeld.
Dat de situatie in Nederland op orde is, komt onder meer door de goedgevulde gasopslagen. Mocht de temperatuur deze winter extreem dalen, dan kan het zo zijn dat er wel een beroep op bedrijven en huishoudens wordt gedaan om hun gasverbruik te verminderen. Maar de leveringszekerheid van elektriciteit uit gascentrales blijft gewaarborgd.
Er kunnen problemen ontstaan met de levering van stroom wanneer de schaarste aan elektriciteit meerdere gebieden tegelijkertijd raakt, bijvoorbeeld binnen Europa. Daarom hebben Europese staten al maatregelen genomen om zich voor te bereiden op de winter. Zo zijn er afspraken gemaakt over het vullen van gasvoorraden. Ook worden bepaalde elektriciteitscentrales weer in gebruik genomen.
Risico's
Daarnaast proberen landen de vraag naar elektriciteit te verlagen. Zo deed de Franse energietoezichthouder begin november nog een beroep op Franse huishoudens en bedrijven om hun energieverbruik te verminderen. Daarmee moesten stroomstoringen gedurende de winter worden voorkomen. Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) kondigde eind september al een onderzoek aan naar hoe Nederland overdag op stroom kan besparen, bijvoorbeeld door verlichting langs wegen uit te schakelen, zolang de verkeersveiligheid niet wordt bedreigd.
Desondanks blijven er risico’s bestaan. De grootste daarvan voor wat betreft leveringszekerheid, worden verwacht in onder meer Duitsland, Frankrijk en het zuiden van Zweden. In die laatste twee landen landen bijvoorbeeld, zijn er onzekerheden over de levering van elektriciteit die wordt opgewekt in kerncentrales. Als gevolg daarvan kunnen bepaalde regio's voor korte tijd van het elektriciteitsnet worden afgesloten door de regionale of landelijke netbeheerder.
Ook de elektriciteit uit steenkolen in Duitsland en Polen vormt een risico, door onzekerheden over de beschikbaarheid van die brandstof. Wanneer er in die landen problemen ontstaan, kan dat een "aanzienlijke effect" hebben op het elektriciteitsaanbod. Europese hoogspanningsnetbeheerders staan daarom in nauw contact met nationale overheden, waarbij wekelijks de actuele situatie wordt geëvalueerd en vooruit wordt gekeken. Mocht daar blijken dat een land in de problemen komt, dan kunnen andere landen bijspringen om toch zoveel mogelijk de vraag naar elektriciteit te vervullen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
35 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
14 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
14 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
17 uur geleden