Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TenneT loopt bij oplossen capaciteitstekorten tegen problemen aan

TenneT loopt bij oplossen capaciteitstekorten tegen problemen aan

ARNHEM (ANP) - De problemen op het elektriciteitsnet bouwen zich al enige tijd op, maar oplossingen zijn niet eenvoudig, laat TenneT weten. Bij het oplossen loopt de netbeheerder tegen nieuwe obstakels aan. Zo duurt het zes tot acht jaar om een vergunning voor een hoogspanningsstation te verkrijgen. Die wachttijd kan verder oplopen doordat ook bij gemeenten en provincies personeelstekorten zijn en de behandeling van vergunningen daardoor soms langer duurt.

TenneT is wel met andere stappen bezig om het capaciteitsgebrek op te lossen. In Noord-Brabant en Limburg, de eerste regio's waar de beheerder van het hoogspanningsnet geen nieuwe aanvragen van stroomafnemers kan realiseren, gaat TenneT samen met de lokale netbeheerder Enexis bedrijven vragen of ze alle aangevraagde stroom direct nodig hebben. "Soms vragen bedrijven een grotere capaciteit aan met het oog op groei. Als we die niet direct hoeven leveren, biedt dat nog wat ruimte", legt een woordvoerder van TenneT uit.

Ook kijkt TenneT of er extra ruimte voor teruglevering van stroom te vinden is door de reservecapaciteit in te zetten. Die zogenaamde vluchtstrook biedt tijdelijke verlichting.

Batterijen

Tenslotte is opslag van elektriciteit in batterijen een manier om de druk op het net te verlichten. Daar zijn ook de nodige plannen voor in Limburg, maar hierbij is weer een probleem. "Die moeten we nu nog als gebruiker aanmelden op het net en nemen dus capaciteit weg", legt een woordvoerder uit.

De batterijen kunnen juist gevuld worden als het net weinig gebruikt wordt en daarna als een soort kleine energiecentrale fungeren. "In de nieuwe energiewet wordt dit aangepast maar die gaat op zijn vroegst pas in 2024 in", aldus de zegsman. De politiek en toezichthouder zouden kunnen toestaan dat tot die tijd batterijsystemen anders geklasseerd worden, stelt TenneT voor.

Teruglevering

In andere delen van het land zijn de problemen nog vooral gericht op teruglevering, meldt TenneT. Zo zijn daar in de noordelijke provincies, maar ook in bijvoorbeeld Flevoland en Utrecht al problemen mee. Met branchevereniging Holland Solar sprak TenneT al af dat nieuwe zonneparken voortaan een aansluiting voor 70 procent van hun maximale capaciteit krijgen. "Ze halen dat maximum maar een paar dagen per jaar en als het eenmaal vergeven is, kunnen wij er niets meer mee", legt de TenneT-woordvoerder uit.

Op dagen waarop de panelen meer stroom genereren dan ze aan het net kunnen leveren kan een opslagsysteem uitkomst bieden. "Daarmee kunnen zonneparken ook stroom gaan leveren op momenten dat er weinig andere groene stroom wordt opgewekt."

Meer uit Financieel

Beurzen New York gaan met kleine uitslagen lang weekend in

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.

1 uur geleden
Griekse boeren protesteren met tractoren in Athene

ATHENE (ANP/RTR) - Duizenden Griekse boeren protesteren in de hoofdstad Athene tegen de hoge kosten voor hun productie en de concurrentie van landbouwproducten uit het buitenland. Volgens de boeren doet de overheid te weinig om hen te helpen. Ze hebben tientallen tractoren meegenomen en willen de hele nacht doorbrengen voor het parlementsgebouw in Athene.

2 uur geleden
Italië verbiedt stakingen op luchthavens tijdens Winterspelen

ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.

4 uur geleden
Bouwer Heijmans fors hoger op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.

5 uur geleden
Arrest Hoge Raad kost kabinet dit jaar ruim kwart miljard euro

DEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Tesla toont zelfrijdend systeem in afwachting van goedkeuring RDW

AMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.

7 uur geleden
Chipbedrijf Applied Materials stijgt op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.

7 uur geleden