TenneT investeerde dit jaar al 1,6 miljard in hoogspanningsnet
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder TenneT heeft dit jaar al 1,6 miljard euro gestoken in het hoogspanningsnet. Daarmee moet het netwerk de energietransitie beter kunnen faciliteren. Die overgang naar schone energie zorgt voor meer vraag naar stroom van huishoudens en bedrijven. Ook wordt er door die overgang op meer plekken stroom geproduceerd en verandert het gebruik van het hoogspanningsnet.
Op korte termijn wil TenneT het huidige hoogspanningsnet beschikbaar houden voor alle gebruikers. Nu lukt dat al bijna niet meer. Zo zit het netwerk in Nood-Brabant en Limburg vol. Op langere termijn zijn ook investeringen nodig om extra windparken op zee aan te sluiten op het stroomnet.
In de eerste zes maanden was er voor TenneT, dat behalve in Nederland ook in Duitsland actief is, een bedrijfswinst van 579 miljoen euro. Dat was in dezelfde periode een jaar eerder nog 431 miljoen euro.
Netverliezen
Omdat investeringen belangrijk zijn maakte de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekend dat het de kosten voor zogeheten netverliezen eerder berekent, zodat de beheerders die door kunnen berekenen. Bij het transport van stroom en het omzetten van hoogspanning naar laagspanning gaat energie verloren, de zogenoemde netverliezen.
Regionale beheerders zijn momenteel door de hoge energieprijzen meer kwijt om dat energieverlies goed te maken. Normaal gesproken worden die kosten pas na twee jaar berekend, waarna de netbeheerders die kunnen doorberekenen aan klanten. De ACM is bang dat als aan die methode wordt vastgehouden er te weinig geld overblijft voor investeringen.
Voor TenneT werkt de aanpassing minder goed, stelt de waakhond na overleg. Voor de beheerder van het hoogspanningsnet gaat de ACM dus onderzoeken hoe de kosten voor netverliezen sneller kunnen worden doorberekend.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
28 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
12 uur geleden