Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TenneT heeft oplossing voor meer capaciteit op vol stroomnet

TenneT heeft oplossing voor meer capaciteit op vol stroomnet

ARNHEM (ANP) - TenneT komt met een manier om het volle elektriciteitsnet efficiënter te gebruiken. Door wind en koelte slim toe te passen, gaat de landelijke netbeheerder meer stroom transporteren dan waarvoor de hoogspanningslijnen zijn ontworpen. Dit moet leiden tot 30 procent extra transportcapaciteit op het volle net.

Door het transporteren van elektriciteit worden de geleiders in de hoogspanningslijnen warm, legt TenneT uit. Vanwege de verwarming zakken de geleiders, 'doorhangen' genoemd, wat de maximale transportcapaciteit van een hoogspanningsverbinding beperkt.

Maar het weer kan een gunstig effect hebben op de koeling van de geleiders, volgens TenneT. "Bij lage temperatuur, maar vooral door wind, wordt de lijn meer gekoeld waardoor er minder doorhang plaatsvindt. In zo'n geval kan er dus op een veilige manier meer stroom worden getransporteerd", aldus de netbeheerder. TenneT is van plan om op acht extra locaties het hoogspanningsnet "dynamisch" te gebruiken, afhankelijk van de weersomstandigheden.

Op grotere schaal

Op basis van informatie over de doorhang en de transportcapaciteit van de hoogspanningslijn in combinatie met de weerprognoses wordt bepaald hoeveel extra transport er over de verbinding kan plaatsvinden. Dat wordt nu tot 56 uur vooruit gedaan. De speciale techniek wordt dit jaar op grotere schaal toegepast. "Hiermee ontstaat extra ruimte op het bestaande net" zonder meer risico's te nemen, licht TenneT toe.

Op veel plekken in Nederland is het stroomnet momenteel vol. Nieuwbouw en bedrijven moeten daarom wachten tot ze een nieuwe of zwaardere aansluiting kunnen krijgen.

Het flink belaste Nederlandse elektriciteitsnet moet de komende jaren daarom aanzienlijk worden uitgebreid, maar dat is duur en kost veel tijd. Daarom komt de netbeheerder ook met andere "slimme oplossingen" om het bestaande net efficiënter te benutten.

Meer uit Financieel

Rolls-Royce bouwt eerste nieuwe kernreactoren Zweden in 40 jaar

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat drie kleine kernreactoren bouwen in het zuidwesten van Zweden. Dat maakte het Zweedse energieconcern Vattenfall, dat Rolls-Royce hiervoor heeft geselecteerd, maandag bekend. Het is volgens beide bedrijven voor het eerst in ruim veertig jaar dat het land nieuwe kernreactoren krijgt.

2 uur geleden
AEX eindigt lager, Shell bij dalers na lagere olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met een verlies de handel uitgegaan. Zwaargewicht Shell stond bij de dalers door een forse daling van de olieprijzen.

2 uur geleden
Reuters: Tesla misleidde RDW voor toestemming zelfrijdende auto's

AUSTIN (ANP/RTR) - Tesla heeft statistieken rond veiligheidsclaims mooier voorgedaan dan ze waren om goedkeuring te krijgen voor zelfrijdende auto's op de weg in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van persbureau Reuters. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is daarmee volgens de onderzoekers misleid.

3 uur geleden
FD Mediagroep en BNR nemen podcastmaker Corti Media over

AMSTERDAM (ANP) - FD Mediagroep en radiostation BNR hebben een meerderheidsbelang genomen in podcastproducent Corti Media. Met de overname willen de bedrijven verder groeien op het gebied van podcasts, audioformats en theaterconcepten.

3 uur geleden
Schepen komen in beweging in de Straat van Hormuz, zegt Trump

TEHERAN (ANP) - Schepen geladen met olie in de Straat van Hormuz komen in beweging, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Eerder zei Trump dat de belangrijke zeestraat vrijdag weer open zou gaan, na het tekenen van een vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.

4 uur geleden
SpaceX verder omhoog op Wall Street na historische beursgang

NEW YORK (ANP) - SpaceX is maandag verder in waarde gestegen tijdens de tweede handelssessie van de aandelen op de beurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk werd vrijdag al ruim 19 procent meer waard tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit. Het aandeel steeg nu 4,9 procent tot 168,82 dollar.

4 uur geleden
Europa vormt geen veiligheidsrisico voor VS, zegt Eurocommissaris

BRUSSEL (ANP/AFP) - Europa vormt geen "veiligheidsrisico" voor de Verenigde Staten, schrijft Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) maandag op sociale media. Ze reageert daarmee op het feit dat het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic de toegang tot twee krachtige AI-modellen heeft afgesloten in opdracht van de autoriteiten.

6 uur geleden