TenneT gaat groot 'stopcontact' op zee aanbesteden
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder TenneT gaat de aanbesteding voor het 2 gigawatt offshore station om windmolenparken op zee aan te sluiten voor de kust bij IJmuiden aanbesteden. Met de aanleg van het 'stopcontact' op zee, inclusief het trekken van de kabels en het realiseren van het verdeelstation op land, is volgens TenneT een miljardeninvestering gemoeid.
Het eerste stopcontact volgens de nieuwe standaard (IJmuiden Ver) moet in 2028 operationeel zijn en wordt naar verwachting eind volgend jaar vergund.
TenneT benadrukt dat windparken op zee van groot belang zijn voor het halen van de klimaatdoelen. In de nabije toekomst zijn er zeker zes van dit soort offshore stations nodig in Nederlandse en Duitse wateren. De winnaar van de aanbesteding nu krijgt niet automatisch de opdracht voor de andere offshore stations.
Voor de huidige windparken wordt volgens TenneT nog gebruikgemaakt van stopcontacten van 700 megawatt. Doordat windmolens steeds groter en krachtiger worden en er meer windparken op zee komen, is er een grotere capaciteit nodig. De grotere stopcontacten hebben ook als doel om de kosten van offshore wind verder te verlagen. Zeker nu Europa in 2030 in totaal 60 gigawatt aan offshore energie wil aansluiten. In 2050 gaat het zelfs om 300 gigawatt.
Meer uit Financieel
WOLFSBURG (ANP/AFP) - De nettowinst van Volkswagen is de afgelopen drie maanden met bijna een derde gedaald. Het Duitse autoconcern, dat overweegt wereldwijd tot 100.000 banen te schrappen, kampt onder meer met toenemende concurrentie in en vanuit China.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft een tweede ongevraagd overnamebod ontvangen van zijn Canadese branchegenoot WSP Global. Dat bevestigde de Nederlandse onderneming vrijdagochtend rond het moment dat de Amsterdamse beurs opende. Beleggers reageerden direct enthousiast en het aandeel ging in de vroege handel meer dan 8 procent omhoog. Arcadis zelf beraadt zich nog over het bod. Het eerdere voorstel van de Canadezen werd afgewezen.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag voorzichtig begonnen. Besi ging verder omlaag en verloor ruim 2 procent. De chiptoeleverancier raakte een dag eerder al ruim 7 procent kwijt na publicatie van de resultaten. WDP zag een stevige openingswinst snel verdampen en daalde ruim 1 procent. Het vastgoedbedrijf kondigde een fusie aan met de Franse branchegenoot Argan. Door de samenvoeging ontstaat een vastgoedconcern met een waarde van 13 miljard euro.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie verwacht dat de Verenigde Staten zich blijven houden aan de voorwaarden van hun eerder gesloten handelsdeal. Volgens Brussel botsen de nieuwe Amerikaanse heffingen niet met dat akkoord, waarin al sprake was van Amerikaanse tarieven van 15 procent voor de meeste Europese producten.
37 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie in Nederland, verzet zich tegen de nieuwe Amerikaanse importheffing van 10 procent voor Europa, "ook al gaat het nog steeds om 10 procent". Volgens de belangenbehartiger van bedrijven is de heffing die de Amerikaanse regering afgelopen nacht aankondigde schadelijk en niet te rechtvaardigen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft in de eerste helft van dit jaar ruim 9100 vluchten minder verwerkt dan in dezelfde periode een jaar eerder. Door het winterse weer werden duizenden vluchten geannuleerd en daarna volgden beperkingen van het vliegverkeer door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Signify heeft de omzet en winst zien dalen in het tweede kwartaal van 2026. De voormalige verlichtingsdivisie van Philips sprak van gemengde marktomstandigheden, met een aanhoudend momentum in de professionele verlichtingsprojecten in de Verenigde Staten en opkomende markten en een zwakkere vraag in Europa.
1 uur geleden