
TenneT breidt slim gebruik hoogspanningsnet verder uit
ARNHEM (ANP) - TenneT wil het hoogspanningsnet dit jaar nog slimmer gaan gebruiken door handig in te spelen op de weersomstandigheden. Vorig jaar kondigde de netbeheerder al aan een oplossing gevonden te hebben om het net efficiënter te gebruiken. Op tien hoogspanningsverbindingen is die nieuwe oplossing al mogelijk gemaakt. TenneT wil dat het eind dit jaar op twintig verbindingen het geval is, heeft de netbeheerder donderdag bekendgemaakt.
De ingrepen zijn nodig vanwege het overvolle stroomnet in Nederland. Bij deze oplossing installeert TenneT sensoren om de temperatuur en de 'doorhang' van de kabels te meten. Bij gunstig weer kunnen ze meer stroom transporteren dan waarvoor ze eigenlijk zijn ontworpen. "Wind en een lagere buitentemperatuur zorgen voor extra koeling en minder doorhang van de lijnen. Bij meer wind kunnen de lijnen meer ampère aan en tot gemiddeld 30 procent meer elektriciteit vervoeren", legt operationeel directeur Maarten Abbenhuis uit.
Adviesbureaus Publieke Zaken en Quo Mare waarschuwden donderdag juist dat de stroomvraag snel stijgt, terwijl het aanbod flexibel inzetbare productiecapaciteit afneemt. Volgens de onderzoekers moeten keuzes worden gemaakt om toekomstige problemen met leveringszekerheid te voorkomen.
Er wordt al veel geïnvesteerd in netuitbreiding. Verder wordt ingezet op vraagsturing, door partijen te vragen op drukke momenten minder stroom te gebruiken. De onderzoekers stellen dat ook moet worden gekeken naar een oplossing die omringende landen kennen. Energiebedrijven zouden kunnen worden gecompenseerd voor bijvoorbeeld het beschikbaar houden van gascentrales. Dat zou kunnen helpen om niet te afhankelijk te worden van onbetrouwbare import.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Het grondpersoneel van KLM gaat volgende week woensdag alsnog staken, meldt CNV. De staking gaat acht uur duren, van 14.00 tot 22.00 uur. "We willen dat KLM met iets concreets komt voor het grondpersoneel. Voor vage toezeggingen kopen we niets", stelt de vakbond.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Deurverkopers lappen gedragsregels massaal aan hun laars, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Ze negeren nee-stickers, dringen aan wanneer iemand geen interesse toont en proberen met leugens bij mensen binnen te komen.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders maakt inmiddels af en toe gebruik van AI. Het gebruik van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld voor het verbeteren van teksten of bewerken van foto's, is in een jaar tijd met 12 procent toegenomen. Dat meldt ING op basis van eigen onderzoek.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. De elektrische autofabrikant Tesla eindigde 5,3 procent lager na de opgelaaide ruzie tussen topman Elon Musk en de Amerikaanse president Donald Trump. Trump heeft gedreigd om te bezuinigen op overheidsgeld voor Musks bedrijven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet na te denken over een mogelijke verlenging van de pauze die hij heeft ingesteld op hogere importheffingen voor tientallen handelspartners. Dat zei hij tegen journalisten aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One.
10 uur geleden