Tempo renteverhogingen VS mogelijk snel omlaag
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De rentes in de Verenigde Staten zullen naar verwachting weldra in een trager tempo worden verhoogd. Dat staat in de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de VS. De opmerkingen in de notulen sorteren voor op een rentestap van een half procentpunt in december. Verder valt te lezen dat beleidsmakers de kans op een recessie in de VS op 50 procent schatten.
De afgelopen vier vergaderingen werden de rentes in de VS keer op keer met 0,75 procentpunt verhoogd. De hogere rentestanden zijn nodig bij de bestrijding van de torenhoge inflatie. Keerzijde van de grote rentestappen is de impact ervan op de economische groei. De beleidsmakers reppen daarbij van een reeks risico's zoals een "trage groei van de reële particuliere binnenlandse bestedingen, verslechterde mondiale vooruitzichten en striktere financiële voorwaarden".
Volgens een meerderheid van de beleidsmakers zou een vertraging van het tempo spoedig "gepast" zijn, zo valt te lezen in de woensdag gepubliceerde documenten van de vergadering van 1 en 2 november. Tegelijkertijd concludeerden een aantal beleidsmakers dat het uiteindelijke niveau van de rente, om de doelstelling van 2 procent inflatie te halen, hoger komt te liggen dan waar ze eerder rekening mee hielden.
De rentes in de VS staan nu op 3,75 tot 4 procent. De laatste keer dat de rentes zo hard opliepen was in de jaren tachtig van de vorige eeuw.
Sinds de bijeenkomst van november laten de economische gegevens zien dat er nog altijd sprake is van een gematigde groei in de VS. Een aantal data toont ook tekenen van een afnemende inflatie waarbij de vraag naar arbeid nog altijd sterk is. Vorige maand kwamen er 261.000 banen bij en de werkloosheid steeg lichtjes tot 3,7 procent, maar bleef historisch gezien zeer laag.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - KPN heeft het afgelopen kwartaal tienduizenden huishoudens aangesloten op zijn netwerk voor glasvezel. In het eerste kwartaal heeft het telecombedrijf 86.000 huishoudens voorzien van een glasvezelaansluiting, meldt het bedrijf in zijn resultaten. Daarmee komt het totaalaantal, inclusief het samenwerkingsproject Glaspoort, waarin het telecombedrijf optrekt met pensioenfonds ABP, uit op bijna 5,9 miljoen.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De veroordeelde oprichter van de failliete cryptobeurs FTX, Sam Bankman-Fried, krijgt geen nieuw proces. Hij had daartoe een verzoek ingediend bij een Amerikaanse rechtbank vanwege nieuw bewijsmateriaal. De federale rechter wees het verzoek af.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Nederlandse autoriteiten hebben deze maand minstens twee ladingen Argentijns sojameel geweigerd nadat niet-goedgekeurd genetisch gemodificeerd materiaal werd aangetroffen. Dat ontdekte persbureau Bloomberg op basis van meldingen op de site van de Europese Commissie. Volgens Bloomberg dreigt hierdoor een belangrijke handelsstroom te worden verstoord.
35 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De tekorten aan olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) veroorzaakt door de blokkade van de Straat van Hormuz zullen waarschijnlijk nog maanden aanhouden en mogelijk zelfs tot volgend jaar duren. Dat zei topman Wael Sawan van olie- en gasconcern Shell in een interview met Bloomberg TV.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen op het werk is in 2025 verder afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde 23 stakingen, 13 minder dan in 2024. Na de piek van 52 stakingen in 2023, onder meer door de hoge inflatie, komt het aantal nu weer uit op het gemiddelde niveau van deze eeuw.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen van 15 jaar en ouder met een baan tegen minimumloon is in 2025 licht afgenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging het om 610.000 mensen, ongeveer 6000 minder dan in 2024. Dit komt neer op 6,7 procent van alle werknemers.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
9 uur geleden