Telecomconcern KPN onderuit op rood Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel KPN ging dinsdag onderuit op de Amsterdamse beurs. Het telecomconcern kondigde een samenwerking aan met pensioenfonds ABP voor de verdere verspreiding van het glasvezelnet. Volgens marktkenners is een mogelijke overname van KPN door een consortium van investeerders, waaronder ABP, daarmee van de baan. Beleggers verwerkten daarnaast de verlenging van de lockdown in Duitsland, de grootste economie van de eurozone. Ook werd uitgekeken naar de verklaringen die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell en minister van Financiën Janet Yellen later op de dag zullen afleggen voor het Amerikaanse Congres.
KPN zakte 4,6 procent en was de grootste verliezer bij de hoofdbedrijven op het Damrak. Het telecomconcern investeert samen met pensioenfonds ABP ruim 1 miljard euro om de aanleg van glasvezel in bijna duizend dorpen en kleine woonkernen te versnellen. Beleggers vrezen dat een bod op KPN daarmee van tafel is. In februari 2019 deden geruchten de ronde dat de Canadese vermogensbeheerder Brookfield Asset Management samen met pensioenfondsen PGGM en ABP een bod zouden willen uitbrengen op KPN.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent in de min op 681,84 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 1001,33 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,7 procent. Ook bleef de blik gericht op Turkije. In Istanbul zakte de hoofdindex 7,6 procent. De Turkse beurs kelderde maandag al bijna 10 procent na het wegsturen van de baas van de centrale bank.
Luchtvaartmaatschappijen
De luchtvaartmaatschappijen gingen verder omlaag in een reactie op de verlenging van de Duitse lockdown tot 18 april. Het stijgende aantal coronabesmettingen in grote Europese landen als Duitsland, Italië en Frankrijk zorgde maandag al voor flinke koersverliezen in de luchtvaartsector. Op het Damrak zakte Air France-KLM 2 procent en in Frankfurt verloor branchegenoot Lufthansa ook bijna 2 procent. In Londen daalde IAG, het moederbedrijf van British Airways, 3,7 procent. De budgetvliegers Ryanair en easyJet zakten tot 4 procent.
AstraZeneca daalde 1 procent in Londen. De Amerikaanse gezondheidsdienst NIAID heeft vraagtekens gezet bij de uitkomst van een nieuwe studie naar het coronavaccin van de Brits-Zweedse farmaceut. In Stockholm kelderde Volvo 7 procent. De Zweedse truckmaker moet de vrachtwagenproductie in het tweede kwartaal wekenlang stilleggen vanwege een tekort aan computerchips.
De euro was 1,1888 dollar waard, tegenover 1,1937 een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,5 procent tot 60,62 dollar. Brentolie kostte ook 1,5 procent minder, op 63,63 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
6 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
7 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
8 uur geleden