Telecomconcern KPN onderuit op rood Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel KPN ging dinsdag onderuit op de Amsterdamse beurs. Het telecomconcern kondigde een samenwerking aan met pensioenfonds ABP voor de verdere verspreiding van het glasvezelnet. Volgens marktkenners is een mogelijke overname van KPN door een consortium van investeerders, waaronder ABP, daarmee van de baan. Beleggers verwerkten daarnaast de verlenging van de lockdown in Duitsland, de grootste economie van de eurozone. Ook werd uitgekeken naar de verklaringen die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell en minister van Financiën Janet Yellen later op de dag zullen afleggen voor het Amerikaanse Congres.
KPN zakte 4,6 procent en was de grootste verliezer bij de hoofdbedrijven op het Damrak. Het telecomconcern investeert samen met pensioenfonds ABP ruim 1 miljard euro om de aanleg van glasvezel in bijna duizend dorpen en kleine woonkernen te versnellen. Beleggers vrezen dat een bod op KPN daarmee van tafel is. In februari 2019 deden geruchten de ronde dat de Canadese vermogensbeheerder Brookfield Asset Management samen met pensioenfondsen PGGM en ABP een bod zouden willen uitbrengen op KPN.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent in de min op 681,84 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 1001,33 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,7 procent. Ook bleef de blik gericht op Turkije. In Istanbul zakte de hoofdindex 7,6 procent. De Turkse beurs kelderde maandag al bijna 10 procent na het wegsturen van de baas van de centrale bank.
Luchtvaartmaatschappijen
De luchtvaartmaatschappijen gingen verder omlaag in een reactie op de verlenging van de Duitse lockdown tot 18 april. Het stijgende aantal coronabesmettingen in grote Europese landen als Duitsland, Italië en Frankrijk zorgde maandag al voor flinke koersverliezen in de luchtvaartsector. Op het Damrak zakte Air France-KLM 2 procent en in Frankfurt verloor branchegenoot Lufthansa ook bijna 2 procent. In Londen daalde IAG, het moederbedrijf van British Airways, 3,7 procent. De budgetvliegers Ryanair en easyJet zakten tot 4 procent.
AstraZeneca daalde 1 procent in Londen. De Amerikaanse gezondheidsdienst NIAID heeft vraagtekens gezet bij de uitkomst van een nieuwe studie naar het coronavaccin van de Brits-Zweedse farmaceut. In Stockholm kelderde Volvo 7 procent. De Zweedse truckmaker moet de vrachtwagenproductie in het tweede kwartaal wekenlang stilleggen vanwege een tekort aan computerchips.
De euro was 1,1888 dollar waard, tegenover 1,1937 een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,5 procent tot 60,62 dollar. Brentolie kostte ook 1,5 procent minder, op 63,63 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Het Hongaarse begrotingstekort kan oplopen tot meer dan 7 procent van de omvang van de totale economie, ook nu de EU Hongarije van miljarden voorziet. Dat zegt premier Péter Magyar. Zonder die tegoeden zou dat meer dan 8 procent geweest zijn, aldus de Hongaarse leider.
7 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) schrapt wereldwijd duizenden banen om kosten te besparen. Het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill verwacht dat tegen het einde van dit jaar zo'n 5500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met een kleine winst geopend. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de positieve resultaten van techinvesteerder Prosus.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Zuid-Korea heeft maandag megaprojecten aangekondigd voor chips en kunstmatige intelligentie (AI). President Lee Jae-myung heeft toegezegd om de positie van de Zuid-Koreaanse chipindustrie te verankeren met investeringen goed voor honderden miljarden dollars, verspreid over de komende jaren.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De Brabantse ontwikkelaar van nieuwe voedselingrediënten The Protein Brewery heeft 18 miljoen euro aan nieuwe investeringen opgehaald. Daarmee komt het totaal opgehaalde kapitaal volgens het bedrijf nu boven de 70 miljoen euro.
1 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Als er statiegeld op plastic zuivelflessen komt, zouden die verpakkingen niet via supermarkten moeten worden ingezameld, vindt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Afgelopen vrijdag werd bekend dat minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) aan een voorstel werkt om het statiegeldsysteem uit te breiden naar plastic zuivel- en sapflessen. Maar de supermarktbrancheorganisatie maakt zich "grote zorgen" over het innemen van zuivelverpakkingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Nederland werd vorig jaar 2 procent minder stikstof uitgestoten door veehouders dan een jaar eerder. Met bijna 440 miljoen kilo kwam de uitstoot net iets onder het nieuwe stikstofplafond voor 2025 uit, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het plafond werd in 2024 verlaagd na afspraken met de Europese Commissie over de afbouw van de mestproductie.
4 uur geleden