Telecomconcern KPN koploper in licht lagere AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag lager geopend. Telecomconcern KPN was koploper in de hoofdindex, geholpen door een positief analistenrapport van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley. Verder lijken beleggers wat terughoudend. Op richting vanuit New York hoeven ze niet te rekenen. De financiële markten op Wall Street blijven gesloten vanwege Juneteenth, een dag waarop de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht.
De AEX noteerde kort na aanvang 0,3 procent lager op 770,32 punten. De MidKap ging 0,9 procent omlaag tot 919,15 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen verloren tot 0,4 procent.
KPN klom 1,4 procent. Morgan Stanley verhoogde het koersdoel en noemt het aandeel KPN een 'top pick' binnen de telecomsector. Daarnaast maakte KPN bekend glasvezelnetwerken van Primevest Capital Partners over te nemen in Den Haag, Rotterdam en Eindhoven. Het gaat in totaal om 127.000 adressen. Financiële details werden niet gemeld.
Koerswinst ASML
Chipmachinefabrikant ASML volgde met een koerswinst van 0,5 procent. Grootste dalers in de hoofdindex op Beursplein 5 waren betalingsverwerker Adyen, techinvesteerder Prosus en chemicaliëndistributeur IMCD die tot 1,5 procent inleverden.
In de MidKap stonden bijna alle fondsen in het rood, met industriebedrijf Aalberts als grootste daler (min 2,3 procent). Tankopslagbedrijf Vopak was de enige stijger bij de middelgrote bedrijven op het Damrak met een plus van 0,2 procent.
Luchtvaartshow Parijs, euro- en oliekoers
Verder staan luchtvaartbedrijven als Airbus (plus 1,8 procent) in de belangstelling vanwege de grote luchtvaartshow in Parijs, die voor het eerst in jaren weer plaatsvindt. Zowel Airbus als Boeing maken daar naar verwachting enkele grote opdrachten bekend. Airbus zou bijna rond zijn met de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij Viva om tot ruim honderd vliegtuigen te gaan leveren. Ook het Indiase IndiGo, de luchtvaartmaatschappij waar voormalig KLM-topman Pieter Elbers nu aan het roer staat, zou veel Airbus-toestellen af willen nemen.
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 70,84 dollar en Brentolie werd 1,2 procent goedkoper op 75,72 dollar per vat. De euro was 1,0928 dollar waard, tegen 1,0932 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. De chipsector stond opnieuw in de belangstelling na de sterke koerswinsten een dag eerder. Beleggers keken onder meer uit naar het Amerikaanse beursdebuut van SK Hynix. De grote Zuid-Koreaanse chipfabrikant, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, haalde met de beursgang op Wall Street 26,5 miljard dollar op.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen de Talentstrategie die het kabinet heeft gepresenteerd. Ze zeggen dat het kabinet de juiste koers kiest. "Juist in een tijd waarin de beschikbaarheid van talent bepalend is voor onze economische groei, innovatiekracht en maatschappelijke opgaven, is een gezamenlijke strategie noodzakelijk."
20 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Drie bemanningsleden van een Thais vrachtschip dat is aangevallen in de Straat van Hormuz hebben een rechtszaak aangespannen tegen de eigenaar en kapitein van het schip. De zeevarenden waren op 11 maart aan boord van de Mayuree Naree toen het schip werd getroffen door een Iraanse aanval, waardoor drie bemanningsleden om het leven kwamen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk stelt toezicht in op vier grote cloudproviders om de veerkracht van het Britse financiële systeem te versterken. De Britse regering meldt dat Microsoft, Google, Amazon en Oracle vanaf maandag worden aangewezen als zogenoemde kritieke derde partijen. Met deze maatregel wil het VK het risico op grootschalige ontwrichting door cyberaanvallen of technische storingen verkleinen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuwe, onafhankelijke adviesraad gaat zich buigen over maatregelen om de groei van de arbeidsproductiviteit aan te jagen. Dat is volgens het kabinet nodig om welvaart te behouden en collectieve voorzieningen ook in de toekomst betaalbaar te houden. Daarmee volgt het een belangrijke aanbeveling uit een eerder advies van voormalig ASML-topman Peter Wennink.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet een advies van voormalig ASML-topman Peter Wennink over versterking van het ondernemersklimaat vooral als een aanmoediging om door te gaan op de ingeslagen weg. Met veel van zijn aanbevelingen is het al druk aan de slag, schrijft minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) in een reactie op het rapport aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlandse zeevissers hebben afgelopen jaar een positief resultaat behaald, maar het blijven onzekere tijden voor de sector. Dat meldt de Wageningen University & Research (WUR), die jaarlijks cijfers over de visserij presenteert.
2 uur geleden