Tekort politie grootst in Randstad
DEN HAAG (ANP) - De politie moet zelf pijnlijke, moeilijke keuzes maken om te voorkomen dat de onderbezette politie onder al haar taken bezwijkt. Dat zei verantwoordelijk minister Ferd Grapperhaus donderdag. Hoe groot is het tekort en waar wordt die het sterkst gevoeld? Een overzicht van de cijfers.
De politie kampt volgens de Algemene Rekenkamer met een uitstroom van 17.000 voltijdbanen (fte) van 2019 tot en met 2023. Veel agenten gaan de komende jaren met pensioen. Ter vergelijking: er zijn momenteel ruim 51.500 voltijdbanen voor politieagenten.
De eenheid van Utrecht en Flevoland (Midden-Nederland) had eind 2018 het grootste tekort, van 160 mensen. Ook Den Haag en Rotterdam kampten met een tekort. De Rekenkamer verwacht dat meer regio’s aan zullen sluiten. De eenheden van Amsterdam en Zeeland-West-Brabant waren vorig jaar al dicht in de buurt van een tekort.
Pas in 2022 opgelost
Justitieminister Ferd Grapperhaus verwacht dat het tekort pas in 2022 is opgelost, schreef hij eerder in een Kamerbrief. Tegelijk wil hij het aantal agenten met ruim 1100 voltijdsbanen uitbreiden. De Rekenkamer betwijfelt of deze ambitie waargemaakt kan worden, ook omdat er krapte heerst op de arbeidsmarkt.
De politie is bezig met het aantrekken van nieuw personeel. In 2018 kwamen er inclusief aspiranten 73 voltijdbanen bij. Maar volgens de Rekenkamer zullen de aspiranten pas in 2020 of 2021 volledig inzetbaar zijn, omdat ze eerst moeten worden opgeleid. Exclusief aspiranten kromp het aantal agenten met ruim 670 voltijdbanen.
Ook worden ervaren politieagenten ingezet om deze aspiranten op te leiden waardoor zij geen politiewerk doen, schreef Grapperhaus eerder. Om tijdelijke tekorten op te vangen heeft de regering 91 miljoen euro vrijgemaakt. Dit bedrag zal onder meer worden gebruikt om politieagenten langer vast te houden als ze met pensioen gaan en om oud-medewerkers te verleiden weer terug te komen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.
1 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Brabantse Someren meerdere keren geschoten toen er werd ingereden op een agent. Twee verdachten afkomstig uit Polen van 24 en 41 jaar oud, zijn aangehouden. Niemand raakte gewond, meldt de politie. De agent doet aangifte van poging tot doodslag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie deelt nog niets over de verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord. Daarbij kwam een medewerker van het Justitieel Complex Zaanstad om het leven. De verdachte zit in beperkingen en mag daardoor alleen contact hebben met zijn advocaat, meldt de politie.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In de nachtopvanglocaties voor asielzoekers in het Groningse Warffum en het Drentse Zuidwolde was het in de nacht van vrijdag op zaterdag minder druk dan voorgaande nachten. Volgens het Rode Kruis sliepen er in totaal 113 mensen; 43 in Warffum en 70 in Zuidwolde.
4 uur geledenSCHINNEN (ANP) - Op de A76 ter hoogte van Schinnen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.00 uur een persoon om het leven gekomen. De politie meldt dat het slachtoffer op het stuk snelweg tussen Heerlen en Geleen is geraakt door meerdere voertuigen.
8 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft waarschuwingsschoten gelost bij een aanhouding in Someren. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een melding van een bedreiging met een vuurwapen aan de Ter Hofstadlaan in de Noord-Brabantse plaats, waarna een agent met een dienstwapen meerdere schoten loste.
11 uur geledenHENGELO (ANP) - Inwoners van Hengelo kunnen nog dagen last houden van stankoverlast, meldt de veiligheidsregio Twente Veilig. Er kwamen vrijdagavond vanuit de buurten Tuindorp-Zuid en Nijverheid meerdere meldingen binnen van een hinderlijke lucht. De stank blijkt afkomstig van een bedrijf aan de Onyxstraat op het bedrijventerrein Twentekanaal. De lucht levert geen gevaar op voor de gezondheid, maar kan volgens de brandweer wel "als hinderlijk worden ervaren".
11 uur geleden