Tekort aan vakmensen in installatiebranche loopt hard op
DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan vakmensen in de installatiebranche, zoals loodgieters, loopt hard op. Voorzitter Doekle Terpstra van brancheorganisatie Techniek Nederland waarschuwt woensdag, op Wereld Loodgieters Dag, dat in de komende drie tot vijf jaar de tekorten aan vakmensen kunnen oplopen tot 40.000 als er nu geen actie wordt ondernomen. Dat zou een verdubbeling betekenen ten opzichte van nu.
Voor de energietransitie zijn de komende jaren tienduizenden extra technici nodig. De brancheorganisatie vindt daarom dat ook de politiek veel meer aandacht zou moeten hebben voor het technisch beroepsonderwijs. "Technisch beroepsonderwijs is zo belangrijk dat het volgende kabinet het veel aantrekkelijker zou moeten maken. Bijvoorbeeld met financiële voordelen", aldus Terpstra. Hij pleit zelfs voor het afschaffen van collegegeld om jongeren te lokken.
Volgens klusplatform Zoofy, waarbij meer dan 7000 vakmensen zijn aangesloten, waren loodgietersklussen, de meest gevraagde klussen vorig jaar. Dan gaat het onder meer om het plaatsen van kranen en sanitair, het opsporen van lekkages het aansluiten van de afvoer en het verhelpen van een gootsteenverstopping. Terpstra meent dat technische vakmensen onmisbaar zijn in onze maatschappij. Momenteel zijn zo’n 150.000 vakmensen werkzaam in de installatiebranche.
Techniek Nederland wijst in het bijzonder ook op de carrièrekansen die er liggen voor loodgieters en andere technische vakmensen. Volgens het UWV is loodgieter ook een kansrijk beroep. Toch zijn er steeds minder jongeren die kiezen voor een technische mbo-opleiding. Terpstra adviseert praktisch ingestelde jongeren juist nu om een technisch vak te kiezen.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van E.ON, het Duitse moederbedrijf van Essent en Energiedirect.nl, vindt dat Duitsland het tempo van de uitbreiding van wind- en zonne-energie moet vertragen. Volgens Leonhard Birnbaum hebben de stroomnetten in Duitsland moeite om de toename van nieuwe hernieuwbare projecten aan te kunnen. Dat heeft hij gezegd in de Süddeutsche Zeitung.
26 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het veelgebruikte metaal wordt aangejaagd door de vrees dat de wereldmarkt afstevent op een aanbodtekort. De haast om koper naar de Verenigde Staten te brengen in afwachting van mogelijke Amerikaanse importtarieven lijkt de tekorten elders te verergeren, doordat mijnbouwers moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Koper is zeer gewild door de belangrijke rol ervan in de elektrificatie en de energietransitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotel-, restaurant- en caféhouders zijn het laatste kwartaal van dit jaar minder somber geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de stemming in de branche nog steeds overwegend negatief, maar gaandeweg het jaar lijkt het vertrouwen wel te verbeteren. Met onder meer de feestdagen in aantocht zijn horecaondernemers in de nieuwste peiling van het statistiekbureau vooral minder negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in oktober meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,1 procent, na een stijging van 3,8 procent in september. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 5 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
8 uur geleden