Tekort aan vakmensen in installatiebranche loopt hard op
DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan vakmensen in de installatiebranche, zoals loodgieters, loopt hard op. Voorzitter Doekle Terpstra van brancheorganisatie Techniek Nederland waarschuwt woensdag, op Wereld Loodgieters Dag, dat in de komende drie tot vijf jaar de tekorten aan vakmensen kunnen oplopen tot 40.000 als er nu geen actie wordt ondernomen. Dat zou een verdubbeling betekenen ten opzichte van nu.
Voor de energietransitie zijn de komende jaren tienduizenden extra technici nodig. De brancheorganisatie vindt daarom dat ook de politiek veel meer aandacht zou moeten hebben voor het technisch beroepsonderwijs. "Technisch beroepsonderwijs is zo belangrijk dat het volgende kabinet het veel aantrekkelijker zou moeten maken. Bijvoorbeeld met financiële voordelen", aldus Terpstra. Hij pleit zelfs voor het afschaffen van collegegeld om jongeren te lokken.
Volgens klusplatform Zoofy, waarbij meer dan 7000 vakmensen zijn aangesloten, waren loodgietersklussen, de meest gevraagde klussen vorig jaar. Dan gaat het onder meer om het plaatsen van kranen en sanitair, het opsporen van lekkages het aansluiten van de afvoer en het verhelpen van een gootsteenverstopping. Terpstra meent dat technische vakmensen onmisbaar zijn in onze maatschappij. Momenteel zijn zo’n 150.000 vakmensen werkzaam in de installatiebranche.
Techniek Nederland wijst in het bijzonder ook op de carrièrekansen die er liggen voor loodgieters en andere technische vakmensen. Volgens het UWV is loodgieter ook een kansrijk beroep. Toch zijn er steeds minder jongeren die kiezen voor een technische mbo-opleiding. Terpstra adviseert praktisch ingestelde jongeren juist nu om een technisch vak te kiezen.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft voor het eerst een jaaromzet van meer dan 10 miljard dollar (8,7 miljard euro) in India behaald in het afgelopen boekjaar, meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme bron. De omzetgroei in 's werelds meest bevolkte land is een opsteker voor het Amerikaanse techconcern dat naar nieuwe groeimarkten zoekt en zijn retailnetwerk in India gestaag uitbreidt.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank-topman Stefaan Decraene is blij dat de overheid met het in juni aangekondigde pakket aan stikstofmaatregelen eindelijk "contouren" heeft geschetst van een oplossing om Nederland uit de stikstofcrisis te halen. Volgens de baas van de huisbank van veel agrariërs zal een aantal boeren wel geraakt worden. Maar "het slechte zou zijn: niks doen. Er wordt actie ondernomen, daar zijn we blij mee".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Tanken in België wordt woensdag een stuk goedkoper. De prijzen aan de pomp dalen meerdere centen, meldt de Federale Overheidsdienst Economie. Ook in Nederland dalen de prijzen van benzine en diesel, al gaat dat minder hard.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Het aantal brouwerijen in Duitsland is gedaald naar het laagste niveau in bijna tien jaar. Het Duitse statistiekbureau Destatis meldt dinsdag dat het land in 2025 1415 brouwerijen telde. Dat zijn er 53 minder dan het jaar ervoor.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft het afgelopen kwartaal een hogere omzet geboekt en zijn nettowinst flink opgevoerd. De grootste autofabrikant ter wereld, waaronder ook de automerken Lexus en Daihatsu vallen, had dat onder meer te danken aan hogere verkopen van hybride voertuigen en kostenbesparingen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank gaat komende drie jaar tot 2 miljard euro investeren in het versterken van zijn IT en datasystemen. Daarmee wil de bank het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) opschalen, heeft het financiële concern aangekondigd bij de presentatie van zijn halfjaarcijfers. Dat kan op termijn ook banen kosten bij de bank, al gaat het dan naar verwachting niet om hele grote aantallen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando heeft de verwachting voor de omzetgroei in 2026 verlaagd. Ook de vooruitzichten voor de bedrijfswinst dit jaar werden aangepast bij de publicatie van de resultaten over het tweede kwartaal.
4 uur geleden