Tekort aan vakmensen in installatiebranche loopt hard op
DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan vakmensen in de installatiebranche, zoals loodgieters, loopt hard op. Voorzitter Doekle Terpstra van brancheorganisatie Techniek Nederland waarschuwt woensdag, op Wereld Loodgieters Dag, dat in de komende drie tot vijf jaar de tekorten aan vakmensen kunnen oplopen tot 40.000 als er nu geen actie wordt ondernomen. Dat zou een verdubbeling betekenen ten opzichte van nu.
Voor de energietransitie zijn de komende jaren tienduizenden extra technici nodig. De brancheorganisatie vindt daarom dat ook de politiek veel meer aandacht zou moeten hebben voor het technisch beroepsonderwijs. "Technisch beroepsonderwijs is zo belangrijk dat het volgende kabinet het veel aantrekkelijker zou moeten maken. Bijvoorbeeld met financiële voordelen", aldus Terpstra. Hij pleit zelfs voor het afschaffen van collegegeld om jongeren te lokken.
Volgens klusplatform Zoofy, waarbij meer dan 7000 vakmensen zijn aangesloten, waren loodgietersklussen, de meest gevraagde klussen vorig jaar. Dan gaat het onder meer om het plaatsen van kranen en sanitair, het opsporen van lekkages het aansluiten van de afvoer en het verhelpen van een gootsteenverstopping. Terpstra meent dat technische vakmensen onmisbaar zijn in onze maatschappij. Momenteel zijn zo’n 150.000 vakmensen werkzaam in de installatiebranche.
Techniek Nederland wijst in het bijzonder ook op de carrièrekansen die er liggen voor loodgieters en andere technische vakmensen. Volgens het UWV is loodgieter ook een kansrijk beroep. Toch zijn er steeds minder jongeren die kiezen voor een technische mbo-opleiding. Terpstra adviseert praktisch ingestelde jongeren juist nu om een technisch vak te kiezen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een ruime meerderheid van de EU-lidstaten heeft vrijdag ingestemd met een vrijhandelsakkoord met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Dat laten meerdere EU-diplomaten weten. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.
9 minuten geledenWOERDEN (ANP) - De drukte voor verwarmingsbedrijven houdt de komende tijd aan. De afgelopen week kregen monteurs al veel storingsmeldingen binnen. De verwachting is dat het komend weekend, vanwege lokaal strenge vorst, alleen maar drukker wordt, blijkt uit een rondvraag.
45 minuten geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in november onverwacht gegroeid. De stijging werd vooral gedreven door een verbetering van de activiteit in de belangrijke auto-industrie. De groei is een opsteker voor de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media neemt Mood for Magazines B.V., de uitgever van de magazines LINDA. en LINDA.meiden, over van Talpa Network. Dat maakten de mediabedrijven vrijdag bekend. De overname komt voort uit het besluit van Talpa Network om voor LINDA. een nieuwe eigenaar te zoeken. Linda de Mol blijft nauw verbonden aan LINDA. en aan de huidige hoofdredactie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurten in de afgelopen twee handelsdagen. De aandacht van beleggers gaat vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een lage banengroei zal waarschijnlijk positief zijn voor aandelen, aangezien de kans op een renteverlaging door de Federal Reserve daardoor toeneemt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw gestegen. De toename was het grootst in grootschalige winkelcentra, zoals meubelboulevards. Dat meldt marktonderzoeker Locatus.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in december gestegen in het snelste tempo in bijna drie jaar. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere voedselprijzen.
3 uur geleden