Tekort aan vakmensen in installatiebranche loopt hard op
DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan vakmensen in de installatiebranche, zoals loodgieters, loopt hard op. Voorzitter Doekle Terpstra van brancheorganisatie Techniek Nederland waarschuwt woensdag, op Wereld Loodgieters Dag, dat in de komende drie tot vijf jaar de tekorten aan vakmensen kunnen oplopen tot 40.000 als er nu geen actie wordt ondernomen. Dat zou een verdubbeling betekenen ten opzichte van nu.
Voor de energietransitie zijn de komende jaren tienduizenden extra technici nodig. De brancheorganisatie vindt daarom dat ook de politiek veel meer aandacht zou moeten hebben voor het technisch beroepsonderwijs. "Technisch beroepsonderwijs is zo belangrijk dat het volgende kabinet het veel aantrekkelijker zou moeten maken. Bijvoorbeeld met financiële voordelen", aldus Terpstra. Hij pleit zelfs voor het afschaffen van collegegeld om jongeren te lokken.
Volgens klusplatform Zoofy, waarbij meer dan 7000 vakmensen zijn aangesloten, waren loodgietersklussen, de meest gevraagde klussen vorig jaar. Dan gaat het onder meer om het plaatsen van kranen en sanitair, het opsporen van lekkages het aansluiten van de afvoer en het verhelpen van een gootsteenverstopping. Terpstra meent dat technische vakmensen onmisbaar zijn in onze maatschappij. Momenteel zijn zo’n 150.000 vakmensen werkzaam in de installatiebranche.
Techniek Nederland wijst in het bijzonder ook op de carrièrekansen die er liggen voor loodgieters en andere technische vakmensen. Volgens het UWV is loodgieter ook een kansrijk beroep. Toch zijn er steeds minder jongeren die kiezen voor een technische mbo-opleiding. Terpstra adviseert praktisch ingestelde jongeren juist nu om een technisch vak te kiezen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
21 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
21 uur geleden