Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tegenwind asielcrisiswet verwacht bij prinsjesdagdebat in senaat

Tegenwind asielcrisiswet verwacht bij prinsjesdagdebat in senaat

DEN HAAG (ANP) - Na een zwaar debat over de prinsjesdagplannen in de Tweede Kamer kan premier Dick Schoof verwachten dat de Eerste Kamer dat nog eens dunnetjes overdoet. Weer moet hij verdedigen waarom het kabinet kiest voor het noodrecht om het aantal asielzoekers snel omlaag te brengen en zo de Eerste en Tweede Kamer tijdelijk buiten spel zet. De coalitie heeft geen meerderheid in de senaat en heeft steun nodig van een deel van de oppositie, die allerminst zeker is.

Schoof moet het in elk geval niet hebben van partijen als GroenLinks-PvdA en D66, die zich hoe dan ook keren tegen de inzet van het noodrecht. De premier zal de woorden van het CDA en zeker de SGP zwaar wegen. Zonder deze partijen wordt het moeilijk om de asielcrisiswet, die nodig is om het gebruik van de uitzonderingstoestand te rechtvaardigen en voort te zetten, door de Eerste Kamer te krijgen.

Het CDA en de SGP zijn voor strenge maatregelen op het gebied van asiel, maar hebben voorkeur voor een spoedwet. In de Tweede Kamer kreeg een SGP-motie van deze strekking - die het overigens niet haalde - de steun van het CDA. Een spoedwet is ook een snelle manier om maatregelen door te voeren, met als belangrijk verschil dat de Eerste en Tweede Kamer op voorhand hun oordeel mogen geven. Bij een noodwet gebeurt dat maanden nadat op de noodknop in de Vreemdelingenwet is gedrukt.

Coalitiepartijen wijzen er steevast op dat het kabinet nog geen besluit heeft genomen over een asielcrisiswet en de "dragende motivering" om deze weg te volgen. Zij vinden het daarom voorbarig als de Eerste en Tweede Kamer zich hier al over uitspreken. Oppositiepartijen brengen daar tegenin dat het voornemen om met zo'n wet te komen al wel in het hoofdlijnenakkoord en regeerprogramma staat en zij bovendien de kans niet krijgen om de noodknop tegen te houden.

Senator Paul Rosenmöller van GroenLinks-PvdA zegt een motie tegen de noodwet in zijn "achterzak" te hebben, maar de reactie van Schoof af te wachten voor hij die indient. De SGP denkt over een eigen motie om het kabinet op te roepen ondertussen in ieder geval ook vast een spoedwet op te stellen, zegt fractieleider in de senaat Peter Schalk. Zo'n motie zou ook kans maken op de steun van het CDA.

Mocht tijdens het debat blijken dat de Eerste Kamer een noodwet niet steunt, dan kan het kabinet deze procedure in principe nog steeds in gang zetten. Maar dan is het vooruitzicht wel dat het plan hoogstwaarschijnlijk strandt zodra de Eerste Kamer hiervoor achteraf toestemming moet geven.

Meer uit Binnenland

Inspectie keurt kwart getest vuurwerk af, minder dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 25,8 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen 40,9 procent van het geteste vuurwerk niet door de keuring kwam. Onder F2-vuurwerk vallen dingen als grondbloemen en fonteinen.

3 uur geleden
Weeronline: kerst verloopt zonnig en koud

HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.

4 uur geleden
Karremans graag opnieuw minister in volgend kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."

9 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

17 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

20 uur geleden
Bestuurster Nunspeet was niet onder invloed van drugs of alcohol

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.

21 uur geleden
In 2025 beklommen 100.000 mensen de Domtoren en dat is een record

UTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.

22 uur geleden