Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tegenwind asielcrisiswet verwacht bij prinsjesdagdebat in senaat

Tegenwind asielcrisiswet verwacht bij prinsjesdagdebat in senaat

DEN HAAG (ANP) - Na een zwaar debat over de prinsjesdagplannen in de Tweede Kamer kan premier Dick Schoof verwachten dat de Eerste Kamer dat nog eens dunnetjes overdoet. Weer moet hij verdedigen waarom het kabinet kiest voor het noodrecht om het aantal asielzoekers snel omlaag te brengen en zo de Eerste en Tweede Kamer tijdelijk buiten spel zet. De coalitie heeft geen meerderheid in de senaat en heeft steun nodig van een deel van de oppositie, die allerminst zeker is.

Schoof moet het in elk geval niet hebben van partijen als GroenLinks-PvdA en D66, die zich hoe dan ook keren tegen de inzet van het noodrecht. De premier zal de woorden van het CDA en zeker de SGP zwaar wegen. Zonder deze partijen wordt het moeilijk om de asielcrisiswet, die nodig is om het gebruik van de uitzonderingstoestand te rechtvaardigen en voort te zetten, door de Eerste Kamer te krijgen.

Het CDA en de SGP zijn voor strenge maatregelen op het gebied van asiel, maar hebben voorkeur voor een spoedwet. In de Tweede Kamer kreeg een SGP-motie van deze strekking - die het overigens niet haalde - de steun van het CDA. Een spoedwet is ook een snelle manier om maatregelen door te voeren, met als belangrijk verschil dat de Eerste en Tweede Kamer op voorhand hun oordeel mogen geven. Bij een noodwet gebeurt dat maanden nadat op de noodknop in de Vreemdelingenwet is gedrukt.

Coalitiepartijen wijzen er steevast op dat het kabinet nog geen besluit heeft genomen over een asielcrisiswet en de "dragende motivering" om deze weg te volgen. Zij vinden het daarom voorbarig als de Eerste en Tweede Kamer zich hier al over uitspreken. Oppositiepartijen brengen daar tegenin dat het voornemen om met zo'n wet te komen al wel in het hoofdlijnenakkoord en regeerprogramma staat en zij bovendien de kans niet krijgen om de noodknop tegen te houden.

Senator Paul Rosenmöller van GroenLinks-PvdA zegt een motie tegen de noodwet in zijn "achterzak" te hebben, maar de reactie van Schoof af te wachten voor hij die indient. De SGP denkt over een eigen motie om het kabinet op te roepen ondertussen in ieder geval ook vast een spoedwet op te stellen, zegt fractieleider in de senaat Peter Schalk. Zo'n motie zou ook kans maken op de steun van het CDA.

Mocht tijdens het debat blijken dat de Eerste Kamer een noodwet niet steunt, dan kan het kabinet deze procedure in principe nog steeds in gang zetten. Maar dan is het vooruitzicht wel dat het plan hoogstwaarschijnlijk strandt zodra de Eerste Kamer hiervoor achteraf toestemming moet geven.

Meer uit Binnenland

Gemeenteraad Berg en Dal wil minder asielzoekers in hotel Ooij

GROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.

2 uur geleden
Rapport: nachttrein tussen Schiphol en Lelystad niet rendabel

LELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.

2 uur geleden
Rechter op Aruba veroordeelt agenten voor doodschieten 19-jarige

ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.

2 uur geleden
Asscher moet kabinet helpen bij afspraak vergroening Tata Steel

DEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Twintig aanhoudingen om bezetting gebouw universiteit Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.

6 uur geleden
NOS-correspondent Groot Koerkamp mag niet meer in Rusland werken

MOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.

6 uur geleden
Nederland wil militaire bijdrage leveren aan openen Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.

8 uur geleden