Tegenvaller voor Trump: onderzoek bevestigt nederlaag in Arizona
PHOENIX (ANP) - Donald Trump verloor bij de presidentsverkiezingen van vorig jaar ook in de grootste county in Arizona van zijn rivaal Joe Biden. Dat concludeert een organisatie die door Republikeinen in de staat was gevraagd om de uitslag nog eens tegen het licht te houden. Daarmee lijkt echter geen einde te komen aan de discussie over mogelijke verkiezingsfraude.
Trump heeft steeds volgehouden dat fraude hem stemmen heeft gekost bij de verkiezingen, maar kon niet bewijzen dat hij door gesjoemel heeft verloren. Uit het onderzoek van het bedrijf Cyber Ninjas komt zelfs het tegenovergestelde naar voren. Trump kreeg in Maricopa County 261 stemmen minder dan gedacht. Biden kreeg er juist 99 meer, berichten Amerikaanse media.
Die county is belangrijk omdat de Democraat Biden bij de verkiezingen maar nipt won in Arizona, waar ruim 7 miljoen mensen wonen. Hij kreeg in die staat ongeveer 10.000 stemmen meer dan Republikein Trump. In Maricopa County was het verschil groter. Daar liep Biden uiteindelijk ongeveer 45.000 stemmen voor op zijn rivaal.
Onderzoeksresultaten
Het onderzoek in Arizona was grotendeels gefinancierd door aanhangers van Trump en rechtse groepen. Die legden ongeveer 6,7 miljoen dollar (5,7 miljoen euro) op tafel. De onderzoeksresultaten zijn nu gepresenteerd in de Senaat van Arizona. "De waarheid is de waarheid en de cijfers zijn wat ze zijn", concludeerde de Republikeinse Senaatsvoorzitter Karen Fann.
Trump had vrijdag al voor de publicatie van het onderzoeksrapport in een schriftelijke verklaring beweerd dat uit het onderzoek was gebleken dat "ontegenzeggelijk sprake is van fraude". Honderden aanhangers van de voormalige president waren voor de officiële presentatie van de onderzoeksresultaten naar de hoofdstad van Arizona gegaan.
Potentiële misstanden
Het is de vraag of Trump en zijn aanhangers door het rapport op andere gedachten worden gebracht. Hoewel de uitkomst van het onderzoek nauwelijks afwijkt van de officiële verkiezingsuitslag, zeggen onderzoekers dat ze wel zijn gestuit op potentiële misstanden. Zo zouden ruim 10.000 kiezers mogelijk hebben gestemd in meerdere counties.
De autoriteiten in Maricopa County reageerden geërgerd op dergelijke beweringen. Ze klagen in een officiële verklaring op Twitter dat Cyber Ninjas op een rommelige manier is omgegaan met aangeleverde gegevens. Informatie zou verdraaid zijn om het beeld te kunnen schetsen "dat er iets is misgegaan".
Er is al maanden discussie over de betrouwbaarheid van het bedrijf van het onderzoek uitvoerde. Topman Doug Logan van Cyber Ninjas heeft volgens The New York Times de onbewezen theorie verspreid dat Trump in Arizona had verloren doordat was gesjoemeld met stemapparaten.
Meer uit Buitenland
AL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
6 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
8 uur geleden