Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tegenstanders Netanyahu vormen Israëlische regering zonder hem

Tegenstanders Netanyahu vormen Israëlische regering zonder hem

JERUZALEM (ANP/DPA) - Na twaalf jaar komt in Israël het einde in zicht van het premierschap Benjamin Netanyahu. Zijn politieke tegenstanders slaagden er woensdag na marathonoverleg in zonder zijn Likud-partij een nieuwe regeringscoalitie te vormen. Die moet nog wel worden goedgekeurd door het parlement, de Knesset.

Het akkoord werd bekendgemaakt door de Toekomstpartij van oppositieleider Yair Lapid. Die heeft president Reuven Rivlin ervan op de hoogte gebracht "dat hij erin is geslaagd een regering te vormen".

De beoogde coalitie bestaat uit uiteenlopende partijen, inclusief Ra’am, die zich inzet voor Arabische Israëliërs. Met een minimale meerderheid in het parlement, de Knesset, zou het wel eens moeilijk kunnen worden slagvaardig beleid te voeren.

Goedkeuring

De partijen hadden tot een minuut voor middernacht om een verbond te sluiten. De Knesset moet er in principe binnen zeven dagen goedkeuring aan geven met een gewone meerderheid van de stemmen, waarna de beëdiging half juni een feit kan zijn. President Rivlin riep het parlement op zo snel mogelijk een vertrouwensstemming te houden.

Het was verre van zeker of het de gematigde Lapid zou lukken een coalitie te smeden. De ultrarechtse nationalist Naftali Bennett van de partij Yamina begint als regeringsleider en wordt twee jaar later opgevolgd door Lapid, die als minister van Buitenlandse Zaken begint.

Rechtszaken

Voor Netanyahu, die is verwikkeld in rechtszaken over corruptie, is het premierschap na twaalf jaar voorbij. De 71-jarige politicus leidde in de jaren 90 ook al drie jaar een regering. Zijn Likud-partij werd wel de grootste bij de verkiezingen van maart, maar kon dit keer geen meerderheid vinden voor een nieuw kabinet.

De Toekomstpartij van Lapid, een voormalige televisiepresentator en ex-minister van Financiën in een regering onder Netanyahu, werd tweede. Vooral de verwerping van de rechtse Netanyahu is wat de zeven kleine partijtjes die de Toekomstpartij vormen verenigt.

De partij van de beoogde nieuwe premier is de enige in het bonte verbond die zich voor kolonisten in bezet gebied inzet. De meeste andere coalitiegenoten steunen de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat.

Meer uit Buitenland

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

36 minuten geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

42 minuten geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

1 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

1 uur geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

1 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

4 uur geleden
EU-erelintje uitgereikt aan Angela Merkel

STRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.

4 uur geleden