Tegenstanders Netanyahu vormen Israëlische regering zonder hem
JERUZALEM (ANP/DPA) - Na twaalf jaar komt in Israël het einde in zicht van het premierschap Benjamin Netanyahu. Zijn politieke tegenstanders slaagden er woensdag na marathonoverleg in zonder zijn Likud-partij een nieuwe regeringscoalitie te vormen. Die moet nog wel worden goedgekeurd door het parlement, de Knesset.
Het akkoord werd bekendgemaakt door de Toekomstpartij van oppositieleider Yair Lapid. Die heeft president Reuven Rivlin ervan op de hoogte gebracht "dat hij erin is geslaagd een regering te vormen".
De beoogde coalitie bestaat uit uiteenlopende partijen, inclusief Ra’am, die zich inzet voor Arabische Israëliërs. Met een minimale meerderheid in het parlement, de Knesset, zou het wel eens moeilijk kunnen worden slagvaardig beleid te voeren.
Goedkeuring
De partijen hadden tot een minuut voor middernacht om een verbond te sluiten. De Knesset moet er in principe binnen zeven dagen goedkeuring aan geven met een gewone meerderheid van de stemmen, waarna de beëdiging half juni een feit kan zijn. President Rivlin riep het parlement op zo snel mogelijk een vertrouwensstemming te houden.
Het was verre van zeker of het de gematigde Lapid zou lukken een coalitie te smeden. De ultrarechtse nationalist Naftali Bennett van de partij Yamina begint als regeringsleider en wordt twee jaar later opgevolgd door Lapid, die als minister van Buitenlandse Zaken begint.
Rechtszaken
Voor Netanyahu, die is verwikkeld in rechtszaken over corruptie, is het premierschap na twaalf jaar voorbij. De 71-jarige politicus leidde in de jaren 90 ook al drie jaar een regering. Zijn Likud-partij werd wel de grootste bij de verkiezingen van maart, maar kon dit keer geen meerderheid vinden voor een nieuw kabinet.
De Toekomstpartij van Lapid, een voormalige televisiepresentator en ex-minister van Financiën in een regering onder Netanyahu, werd tweede. Vooral de verwerping van de rechtse Netanyahu is wat de zeven kleine partijtjes die de Toekomstpartij vormen verenigt.
De partij van de beoogde nieuwe premier is de enige in het bonte verbond die zich voor kolonisten in bezet gebied inzet. De meeste andere coalitiegenoten steunen de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
43 minuten geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
1 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
8 uur geleden