
Tegenstanders Netanyahu gaan nieuwe Israëlische regering vormen
JERUZALEM/TEL AVIV (ANP) - De tegenstanders van premier Benjamin Netanyahu hebben besloten de onderlinge verschillen even te vergeten en gezamenlijk een nieuwe regering te vormen in Israël. Naftali Bennett, leider van de rechtse alliantie Jamina bevestigde in Jeruzalem dat hij er alles aan gaat doen een coalitie te sluiten met Jair Lapid, de voorman de middenpartij Yesh Atid (Toekomstpartij). Deze had zich eerder al verzekerd van de steun van de centrumlinkse partijen.
De 49-jarige Bennett, voormalig partijgenoot van Netanyahu en ex-minister van Defensie, en Lapid gaan elkaar volgens de Israëlische media aflossen als premier. De eerste twee jaar zijn voor Bennett, die zondag op tv zei dat het inmiddels wel duidelijk is geworden dat een geheel rechts kabinet momenteel onmogelijk is. De enige opties zijn daarom nieuwe verkiezingen, de vijfde in twee jaar, of een regering van nationale eenheid met Lapid.
Netanyahu (71), van de rechtse partij Likud, is al tijden de eerste minister en heeft een reeks coalities gevormd, vooral met uiterst orthodoxe joodse partijen. Hij was premier van 1996 tot 1999 en is het nu sinds 2009. Geen enkele Israëlische premier stond zo lang aan het roer. Zijn positie kwam onder meer onder druk te staan doordat Netanyahu is verwikkeld in een aantal corruptiezaken.
Coalitie
De Israëliërs moeten conform de wet opnieuw naar de stembus als er voor donderdag geen regeringscoalitie van de grond komt. De laatste verkiezing dateert van 23 maart. Lapids hervormingsgezinde Toekomstpartij werd toen de tweede partij van het land achter Likud. Maar in de versnipperde politiek staat dat voor slechts zeventien van de 120 zetels in het parlement.
Lapid maakte daarom afspraken met de Arbeidspartij, de links-liberale Meretz en de nationalistische Yisrael Beitenu (Israël Ons Thuis). Hij hoopt met steun van een reeks partijtjes een minderheidsregering overeind te kunnen houden. Hij denkt ook dat de tien Arabische parlementariërs onder voorwaarden bereid zouden zijn gedoogsteun te geven.
Volgens de media ligt er met de medewerking van Bennett maandag een kabinetsakkoord en kan Israël net voor de deadline (woensdag 23.00 uur Nederlandse tijd) verder met een nieuwe broze coalitie en staat de 'eeuwige' Netanyahu buitenspel. Het slachtoffer hekelde op televisie het overlopen van Bennett en beschuldigde hem ervan "de fraude van de eeuw te plegen". Netanyahu riep in herinnering dat Bennett de kiezers publiekelijk heeft beloofd niet in zee te gaan met Lapid en voegde eraan toe dat regeringssamenwerking over rechts nog steeds een mogelijkheid is.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat de aardbeving in Myanmar van drie weken geleden in de vergetelheid raakt. Door gebrek aan aandacht voor de humanitaire situatie drogen de fondsen snel op, zegt de hulporganisatie dinsdag. Tweehonderdduizend mensen leven op straat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil miste maandag de geboorte van zijn zoon nadat de Amerikaanse autoriteiten een tijdelijke vrijlating weigerden, zo heeft de vrouw van de Columbia University-student bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De goedkeuring voor de Amerikaanse president Donald Trump is gedaald naar het laagste niveau sinds zijn terugkeer naar het Witte Huis. Amerikanen staan met name kritisch tegenover zijn pogingen zijn macht uit te breiden, zo blijkt maandag uit een peiling van Reuters en Ipsos.
4 uur geledenWASHINGTON/ROME (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump komt samen met zijn vrouw Melania naar de begrafenis van de paus in Rome, laat hij op zijn platform Truth Social weten. Eerder op de dag had Trump al gereageerd op de dood van paus Franciscus. "Rust in vrede paus Franciscus! Moge God hem en allen die van hem hielden zegenen!", schreef Trump over de leider van de Rooms-Katholieke Kerk.
9 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad stroomt langzaam leeg na een openbare gebedsdienst, het rozenkransgebed genoemd, voor de maandagochtend overleden paus Franciscus. Op de dienst waren duizenden gelovigen afgekomen.
11 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - De maandag overleden paus Franciscus liet in zijn testament opnemen dat hij begraven wil worden in de Basiliek van Santa Maria Maggiore in Rome en niet in de Sint-Pietersbasiliek in het Vaticaan, in tegenstelling tot veel eerdere pausen.
11 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus is overleden aan een hersenbloeding en onomkeerbaar hartfalen, aldus de Vaticaanse arts Andrea Arcangeli in een overlijdensakte die maandag is vrijgegeven.
12 uur geleden