Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tegenstanders junta Myanmar verenigen zich in 'eenheidsregering'

Tegenstanders junta Myanmar verenigen zich in 'eenheidsregering'

RANGON (ANP/RTR) - Tegenstanders van de militaire machthebbers in Myanmar hebben aangekondigd een "regering van nationale eenheid" te vormen. Daarin nemen verdreven parlementsleden, protestleiders en mensen uit etnische minderheden plaats, met als doel het militaire bestuur te beëindigen en de democratie te herstellen.

De militairen grepen de macht op 1 februari en sloten onder anderen regeringsleider Aung San Suu Kyi op. De Nobelprijswinnares had in november de verkiezingen gewonnen, volgens het leger met fraude. De gedetineerde politica staat ook op de lijst van regeringsleden van de eenheidsregering en zou daarvan op de hoogte zijn.

Het land is de afgelopen maanden het toneel van grootschalige protesten, die hardhandig worden neergeslagen. Veiligheidstroepen hebben volgens lokale organisaties meer dan zevenhonderd mensen gedood.

Erkenning

Politieke leiders van onder meer de partij van Suu Kyi proberen de wereld duidelijk te maken dat zij het legitieme gezag zijn. Zij zoeken internationale steun en erkenning, zoals dat ook gebeurde bij de Venezolaanse oppositieleider Juan Guaido. "Wij zijn de democratisch gekozen leiders van Myanmar", aldus Sasa, de minister van internationale samenwerking in de eenheidsregering.

"Verwelkom alstublieft de regering van het volk", zei de doorgewinterde activist Min Ko Naing in een video waarin de eenheidsregering werd aangekondigd. Hij erkende dat er nog veel moet gebeuren. "We proberen dit van de grond te krijgen en zullen veel moeten opofferen." De militaire junta, waartegen westerse landen sancties hebben ingesteld, heeft nog niet gereageerd. De generaals verwerpen elke vorm van buitenlandse bemoeienis.

Meer uit Buitenland

Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

52 minuten geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

4 uur geleden
In totaal vijf doden door lawines in Oostenrijk

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.

6 uur geleden
Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

15 uur geleden
Andrew mogelijk uit lijn troonopvolging na Epstein-zaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.

16 uur geleden
Merz opnieuw CDU-partijvoorzitter met 91 procent van de stemmen

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.

17 uur geleden
Zelensky: VS en Rusland willen dat Oekraïne Donbas opgeeft

KYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.

17 uur geleden