Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tegenpolen vinden elkaar af en toe tijdens groen verkiezingsdebat

Tegenpolen vinden elkaar af en toe tijdens groen verkiezingsdebat

UTRECHT (ANP) - De felheid waarmee landelijke politieke debatten vaak worden gevoerd, was maandagavond in Utrecht vrijwel afwezig tijdens een groot natuur- en klimaatdebat in poptempel TivoliVredenburg. Ondanks alle inhoudelijke tegenstellingen wisten provinciale politici uit Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant elkaar op een aantal punten wel te vinden.

Zo beaamden de Brabantse deelnemers een voor een dat ze het belangrijk vinden om zuiniger te worden met drinkwater en droogte tegen te gaan door water beter vast te houden. "Het is zonde als water weggutst terwijl je het kunt hergebruiken", reageerde Hubert Koevoets van Lokaal Brabant, na een pleidooi van Hagar Roijackers (GroenLinks) voor het beter opvangen en hergebruiken van water in huis.

Zulke momenten waren er meer. Martine van der Velde van de PVV in Utrecht, die als enige genodigde het bestaan van klimaatproblemen ontkende, bleek desondanks best welwillend te staan tegenover het beter isoleren van woningen, waar PvdA'er Hans Adriani voor pleitte.

Stapje terug

In een volgend blokje toonde de Gelderse kandidaat van de BoerBurgerBeweging Jos Bolk bereidheid om "met zijn allen een stapje terug doen" qua stikstof, dat hij "een gezamenlijk probleem" noemde. "We hebben allemaal één doel: ons prachtige landschap in stand houden", zei hij. Met het huidige beleid is het volgens hem echter "een drama" om uit de stikstofimpasse te komen. Hij zei ook te vrezen voor het voortbestaan van zijn eigen bedrijf, dat volgens hem erg natuurinclusief is, maar risico loopt doordat het deels in Natura 2000-gebied ligt.

"Uiteindelijk hebben we allemaal een groen hart voor de landelijke omgeving", vond ook Frank Cornelissen van D66, die terloops opmerkte dat bij de BBB "allemaal leuke mensen" zitten. Harde keuzes zijn volgens hem wel nodig. "Intensieve veehouderijen bij de Veluwe moeten we uitkopen", klonk het. Zowel voor de natuur, als om bouwvergunningen mogelijk te maken, zodat meer jongeren een woning kunnen krijgen.

Geen boeren meer

Freek Rebel van de Gelderse ChristenUnie voegde toe dat "niet iedere boer nog overal kan zitten", maar hij wees er tegelijkertijd op dat veel boeren al stoppen bij gebrek aan bedrijfsopvolging. "Als we niet opletten, hebben we op een gegeven moment geen boeren meer."

Tijdens het debat, dat door natuurorganisaties was georganiseerd, volgden de thema's elkaar snel op. De Brabantse kandidaat Inge Vossen-Van Beers van Volt waarschuwde voor "een nieuw soort stikstofcrisis, maar dan met water", als Nederland niet snel de waterkwaliteit verbetert.

VVD'er André van Schie koos als een van de weinigen wel de confrontatie. Hij noemde de Partij voor de Dieren (PvdD) "conservatief en niet heel groen", omdat die partij velden met zonnepanelen niet ziet zitten. Anjo Travaille (PvdD) antwoordde dat zonnepanelen beter op daken gelegd kunnen worden. Wat hem betreft gebeurt dat de komende jaren bijvoorbeeld massaal op sociale huurwoningen.

Meer uit Politiek

Van Veldhoven: energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven

DEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.

1 uur geleden
Berendsen: militairen naar Straat van Hormuz nu niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.

2 uur geleden
D66 gaat toch praten met Hart voor Den Haag over coalitie

DEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.

3 uur geleden
ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

19 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

20 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

1 dag geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

1 dag geleden