TEFAF amper open, nu al zaken gedaan met Rijksmuseum
MAASTRICHT/AMSTERDAM/ZWOLLE (ANP) - De internationale kunst- en antiekbeurs TEFAF in Maastricht had donderdag om 11.00 uur nog maar net de deuren geopend voor genodigden, of de eerste verkoop was al beklonken. Het Rijksmuseum uit Amsterdam scoorde volgens een woordvoerder het enige gesigneerde schilderij van de hand van Gesina ter Borch (1631-1690).
Het is een postuum portret van haar broer Moses op 2-jarige leeftijd. "Het is de kroon op haar artistieke nalatenschap en biedt een intieme blik in haar persoonlijke leven. De pijn van het verlies en het belang van blije herinneringen zijn universeel en daardoor na 350 jaar nog altijd voelbaar", aldus directeur van het Rijks Taco Dibbits.
Gesina ter Borch woonde en werkte haar hele leven in Zwolle. Het merendeel van haar werk bestaat uit (waterverf)tekeningen, waarvan het Rijks al de meeste bezit. "Het is bekend dat zij ook olieverfschilderijen maakte, maar tot nu toe was geen enkel onbetwist exemplaar opgedoken", aldus het museum.
Collectie
Moses ter Borch trad als 19-jarige in dienst van de marine om te vechten tegen de Britten in de Tweede Engelse Oorlog (1665-1667). Op 22-jarige leeftijd stierf hij aan de verwondingen die hij opliep tijdens de bestorming van de Engelse kust. Moses was ook kunstenaar. In de albums van Gesina ter Borch in de collectie van het Rijksmuseum zitten verschillende tekeningen van zijn hand.
Het Rijksmuseum had al een schilderij met Moses, waarschijnlijk gemaakt door Gesina en haar broer Gerard ter Borch II.
De TEFAF opent zaterdag voor het publiek.
Meer uit Binnenland
ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.
5 uur geledenDRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.
6 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
11 uur geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
13 uur geleden