Teeven zag Astrid Holleeder als vooruitgeschoven post van broer
SCHIPHOL (ANP) - Voormalig officier van justitie Fred Teeven heeft zich in de jaren negentig geruime tijd verzet tegen de toetreding van Astrid Holleeder tot de strafadvocatuur. Hij zag Astrid als "vooruitgeschoven post" van haar broer. Samen met toenmalig hoofdofficier in Amsterdam Hans Vrakking hield hij de inschrijving op het tableau van Astrid een tijd lang tegen.
Dat verklaarde Teeven donderdag als getuige in het proces in hoger beroep tegen Willem Holleeder, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. Holleeder is veroordeeld tot een levenslange celstraf wegens het uitvaardigen van een reeks moordopdrachten. Hij ontkent. Astrid is een van de belangrijkste getuigen in de zaak tegen haar broer, samen met zijn andere zus Sonja.
De bezwaren tegen Astrid als advocaat werden voor een deel gevoed door informatie van de criminele inlichtingendienst van de politie, zei Teeven. "Astrid gaat voor haar broer de advocatuur in en dan gaat ze klusjes voor hem opknappen", zo vatte hij die informatie samen. Teeven en Vrakking, die in 2018 is overleden, vreesden dat Astrid "een rechtstreekse lijn naar buiten" zou vormen als zij als advocaat verdachten in voorarrest zou bezoeken. "Daar hadden wij geen behoefte aan."
Crimefighter
Het verzet van Teeven tegen Astrid als advocaat heeft hem geen warme band met haar opgeleverd, erkende hij. Astrid heeft op haar beurt gezegd dat Teeven haar broer jarenlang "uit de wind" heeft gehouden. "Dat klopt niet. Ik kom Holleeder vanaf 1983 tegen en heb hem nooit uit de wind gehouden."
Holleeder probeert in hoger beroep aannemelijk te maken dat er anderen achter de moorden hebben gezeten waarvoor hij verantwoordelijk wordt gehouden. Aan de hand van getuigenverklaringen, waaronder die van Teeven, pogen hij en zijn advocaten die 'alternatieve scenario's' in te kleuren. De scenario's grijpen terug op jarenlange, complexe Nederlandse misdaadgeschiedenis. Teeven geldt op dat gebied als een specialist, omdat hij als zogeheten 'crimefighter' jarenlang op misdaadkopstukken heeft gejaagd. Hij was ook betrokken bij eerder groot onderzoek tegen Holleeder.
Geheimhoudingsplicht
In het verhoor van Teeven kwam een keur aan onderzoeken en bekende en minder bekende onderwereldfiguren voorbij. Omdat veel van de vragen over een ver verleden (soms langer dan 25 jaar geleden) gingen, kon de oud-officier niet overal antwoord op geven. Ook door zijn geheimhoudingsplicht kan hij niet altijd man en paard noemen.
Teeven (62) was in de periode 1993-2006 officier van justitie. Later werd hij staatssecretaris van wat toen nog het ministerie van Veiligheid en Justitie heette.
Meer uit Binnenland
GOUDSWAARD (ANP) - De 29-jarige man die wordt verdacht van een dubbele verkrachting in het Zuid-Hollandse Goudswaard is een thuisloze inwoner van de gemeente Hoeksche Waard. Dat meldt buurgemeente Nissewaard. Wel verbleef de man wisselende periodes in Spijkenisse.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de stations Amsterdam Sloterdijk en Schiphol rijden er naar verwachting tot in de loop van dinsdagavond geen treinen, meldt ProRail. Tijdens een inspectie zijn bij drie verschillende wissels dezelfde technische problemen ontdekt.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.
6 uur geledenBREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is het hoger beroep begonnen in de zaak over het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. "Het is een walgelijke en laffe daad dat ik zoveel leed heb toegebracht. Ik heb ze pijn gedaan, angsten bezorgd en beschadigd. Er is geen enkel excuus voor wat ik heb gedaan", zei verdachte Nancy D. (57) bij aanvang. "Samen vormden we een giftige cocktail, waarbij slachtoffers zijn gevallen", zei verdachte Peter S. (62) op de eerste zittingsdag.
8 uur geleden