Teeven zag Astrid Holleeder als vooruitgeschoven post van broer
SCHIPHOL (ANP) - Voormalig officier van justitie Fred Teeven heeft zich in de jaren negentig geruime tijd verzet tegen de toetreding van Astrid Holleeder tot de strafadvocatuur. Hij zag Astrid als "vooruitgeschoven post" van haar broer. Samen met toenmalig hoofdofficier in Amsterdam Hans Vrakking hield hij de inschrijving op het tableau van Astrid een tijd lang tegen.
Dat verklaarde Teeven donderdag als getuige in het proces in hoger beroep tegen Willem Holleeder, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. Holleeder is veroordeeld tot een levenslange celstraf wegens het uitvaardigen van een reeks moordopdrachten. Hij ontkent. Astrid is een van de belangrijkste getuigen in de zaak tegen haar broer, samen met zijn andere zus Sonja.
De bezwaren tegen Astrid als advocaat werden voor een deel gevoed door informatie van de criminele inlichtingendienst van de politie, zei Teeven. "Astrid gaat voor haar broer de advocatuur in en dan gaat ze klusjes voor hem opknappen", zo vatte hij die informatie samen. Teeven en Vrakking, die in 2018 is overleden, vreesden dat Astrid "een rechtstreekse lijn naar buiten" zou vormen als zij als advocaat verdachten in voorarrest zou bezoeken. "Daar hadden wij geen behoefte aan."
Crimefighter
Het verzet van Teeven tegen Astrid als advocaat heeft hem geen warme band met haar opgeleverd, erkende hij. Astrid heeft op haar beurt gezegd dat Teeven haar broer jarenlang "uit de wind" heeft gehouden. "Dat klopt niet. Ik kom Holleeder vanaf 1983 tegen en heb hem nooit uit de wind gehouden."
Holleeder probeert in hoger beroep aannemelijk te maken dat er anderen achter de moorden hebben gezeten waarvoor hij verantwoordelijk wordt gehouden. Aan de hand van getuigenverklaringen, waaronder die van Teeven, pogen hij en zijn advocaten die 'alternatieve scenario's' in te kleuren. De scenario's grijpen terug op jarenlange, complexe Nederlandse misdaadgeschiedenis. Teeven geldt op dat gebied als een specialist, omdat hij als zogeheten 'crimefighter' jarenlang op misdaadkopstukken heeft gejaagd. Hij was ook betrokken bij eerder groot onderzoek tegen Holleeder.
Geheimhoudingsplicht
In het verhoor van Teeven kwam een keur aan onderzoeken en bekende en minder bekende onderwereldfiguren voorbij. Omdat veel van de vragen over een ver verleden (soms langer dan 25 jaar geleden) gingen, kon de oud-officier niet overal antwoord op geven. Ook door zijn geheimhoudingsplicht kan hij niet altijd man en paard noemen.
Teeven (62) was in de periode 1993-2006 officier van justitie. Later werd hij staatssecretaris van wat toen nog het ministerie van Veiligheid en Justitie heette.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De musical Moulin Rouge! kan niet meer worden opgevoerd doordat water het decor en de apparatuur van de voorstelling onherstelbaar heeft beschadigd. De musical kan de komende twee weken niet meer worden gespeeld, maakte producent Stage Entertainment zaterdag bekend.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Vrachtverkeer mag vanaf zaterdag einde van de middag niet meer over de Merwedebrug bij Gorinchem. Volgens Rijkswaterstaat blijkt uit onderzoek dat de boogconstructie van de brug, waar de snelweg A27 over loopt, op meerdere locaties minder sterk is dan eerder werd aangenomen. Vanaf 17.30 uur geldt daarom een verbod voor vrachtverkeer op de brug.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het podium van het Utrechtse Beatrix Theater is vrijdagavond onder water komen te staan doordat de sprinklerinstallatie onbedoeld geactiveerd werd. Dat gebeurde door een technisch defect, zei een woordvoerder van Stage Entertainment na berichtgeving hierover van RTV Utrecht. De sprinklerinstallatie heeft "gedurende lange tijd staan sproeien".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een petitie van de Seniorencoalitie voor behoud van de 65-pluskorting in bus, tram en metro is sinds het begin op 10 juli 40.000 keer ondertekend. Het samenwerkingsverband van een aantal ouderenorganisaties en de partij 50PLUS wil dat de korting niet verdwijnt zonder dat er een goed alternatief is.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jan van Zanen van Den Haag noemt het grote drugslab dat is aangetroffen in de Haagse Meidoornstraat "niet alleen absoluut illegaal, maar ook volstrekt onverantwoord in een drukke woonwijk". Van Zanen is vrijdagavond langs de locatie gefietst "om iedereen die daar aan het werk was een hart onder de riem te steken", laat hij via een woordvoerder weten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft vier verdachten aangehouden nadat vrijdag een drugslab werd aangetroffen in de Meidoornstraat in Den Haag. Vrijdagmiddag werd in de woning al een 39-jarige man uit Den Haag aangehouden. Hij zat "onder de vloeistoffen" en werd naar het ziekenhuis gebracht. Later werden nog drie andere verdachten aangehouden, meldt de politie zaterdag.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende wegen naar Zuid-Europese vakantiebestemmingen is het erg druk met vakantieverkeer. Het loopt vast op de gebruikelijke punten waar het elke zomer filerijden is, zegt een woordvoerder van de ANWB.
16 uur geleden