Teeven zag Astrid Holleeder als vooruitgeschoven post van broer
SCHIPHOL (ANP) - Voormalig officier van justitie Fred Teeven heeft zich in de jaren negentig geruime tijd verzet tegen de toetreding van Astrid Holleeder tot de strafadvocatuur. Hij zag Astrid als "vooruitgeschoven post" van haar broer. Samen met toenmalig hoofdofficier in Amsterdam Hans Vrakking hield hij de inschrijving op het tableau van Astrid een tijd lang tegen.
Dat verklaarde Teeven donderdag als getuige in het proces in hoger beroep tegen Willem Holleeder, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. Holleeder is veroordeeld tot een levenslange celstraf wegens het uitvaardigen van een reeks moordopdrachten. Hij ontkent. Astrid is een van de belangrijkste getuigen in de zaak tegen haar broer, samen met zijn andere zus Sonja.
De bezwaren tegen Astrid als advocaat werden voor een deel gevoed door informatie van de criminele inlichtingendienst van de politie, zei Teeven. "Astrid gaat voor haar broer de advocatuur in en dan gaat ze klusjes voor hem opknappen", zo vatte hij die informatie samen. Teeven en Vrakking, die in 2018 is overleden, vreesden dat Astrid "een rechtstreekse lijn naar buiten" zou vormen als zij als advocaat verdachten in voorarrest zou bezoeken. "Daar hadden wij geen behoefte aan."
Crimefighter
Het verzet van Teeven tegen Astrid als advocaat heeft hem geen warme band met haar opgeleverd, erkende hij. Astrid heeft op haar beurt gezegd dat Teeven haar broer jarenlang "uit de wind" heeft gehouden. "Dat klopt niet. Ik kom Holleeder vanaf 1983 tegen en heb hem nooit uit de wind gehouden."
Holleeder probeert in hoger beroep aannemelijk te maken dat er anderen achter de moorden hebben gezeten waarvoor hij verantwoordelijk wordt gehouden. Aan de hand van getuigenverklaringen, waaronder die van Teeven, pogen hij en zijn advocaten die 'alternatieve scenario's' in te kleuren. De scenario's grijpen terug op jarenlange, complexe Nederlandse misdaadgeschiedenis. Teeven geldt op dat gebied als een specialist, omdat hij als zogeheten 'crimefighter' jarenlang op misdaadkopstukken heeft gejaagd. Hij was ook betrokken bij eerder groot onderzoek tegen Holleeder.
Geheimhoudingsplicht
In het verhoor van Teeven kwam een keur aan onderzoeken en bekende en minder bekende onderwereldfiguren voorbij. Omdat veel van de vragen over een ver verleden (soms langer dan 25 jaar geleden) gingen, kon de oud-officier niet overal antwoord op geven. Ook door zijn geheimhoudingsplicht kan hij niet altijd man en paard noemen.
Teeven (62) was in de periode 1993-2006 officier van justitie. Later werd hij staatssecretaris van wat toen nog het ministerie van Veiligheid en Justitie heette.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
14 uur geledenARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zaterdagochtend in Arnhem de Nederlandse regering opgeroepen om excuses te maken aan Molukkers in Nederland voor de wijze waarop zij zijn behandeld vanaf 1951. In dat jaar kwamen duizenden mensen naar Nederland na een dienstbevel van de regering. Nederland haalde hen na de Indonesische onafhankelijkheid in 1949 hierheen, in afwachting van de vestiging van een eigen onafhankelijke republiek op het eiland Ambon. Die staat is er tot op heden niet gekomen.
14 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie is nog altijd op zoek naar de auto waarin vermoedelijk de schutter is gevlucht na het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker. Dat laat een politiewoordvoerster weten. Of er al tips zijn binnengekomen over de Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik, kan ze in het belang van het onderzoek niet delen.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De anti-abortusorganisatie Schreeuw om Leven heeft op een misleidende manier reclame gemaakt voor hulp aan onbedoeld zwangere vrouwen. Op de gratis Boomerangkaart, waar de hulp werd aangeboden, ontbreekt de naam en visie van de adverteerder. Hierdoor is de kaart volgens de Reclame Code Commissie (RCC) in strijd met de Nederlandse Reclame Code. Dat blijkt uit een uitspraak van de commissie van begin maart.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dodelijke schietpartij vorig weekend op het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West. Het gaat om een 24-jarige man uit de hoofdstad, meldt de politie.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tienduizenden vrijwilligers ruimen zaterdag door heel Nederland zwerfafval op tijdens de 24e editie van de Landelijke Opschoondag. Bij organisator Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen, zijn zeker 1525 acties aangemeld.
19 uur geleden