Techsector onder druk op beurzen na tegenvallers Apple en Amazon
AMSTERDAM (ANP) - De technologiesector stond vrijdag onder druk op de Europese beurzen door tegenvallende kwartaalberichten van de Amerikaanse techconcerns Apple en Amazon. iPhone-maker Apple heeft last van wereldwijde chiptekorten en productieverstoringen in Zuidoost-Azië en webwinkelconcern Amazon kampt met knelpunten in de distributieketens en personeelstekorten.
Op het Damrak waarschuwde verlichtingsbedrijf Signify voor aanhoudende problemen in de toeleveringsketen, waardoor het veel omzet misloopt. Volgens topman Eric Rondolat was er sprake van een sterke vraag naar slimme verlichting, maar heeft het bedrijf door verstoringen in de toeleveringsketen moeite om aan die hoge vraag te voldoen. Het wereldwijde chiptekort heeft Signify 100 miljoen euro aan omzet gekost in het derde kwartaal. Het aandeel kelderde bijna 10 procent en was hekkensluiter in de AEX.
In de MidKap werden de resultaten van Air France-KLM (plus 3,4 procent) wel goed ontvangen. De luchtvaartcombinatie wist het kwartaalverlies sterk terug te dringen en vervoerde veel meer passagiers dankzij de versoepeling van de reisbeperkingen. Ook kan KLM volgens topman Pieter Elbers voorlopig nog "ruim uit de voeten" met de noodkredieten die de Nederlandse luchtvaartmaatschappij heeft ontvangen om de coronacrisis door te komen.
Just Eat Takeaway
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1 procent lager op 803,90 punten. De MidKap verloor 0,4 procent tot 1050,01 punten. Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,9 procent. De oplopende inflatie zorgde ook voor terughoudendheid. Het algemene prijspeil in de eurozone steeg in oktober met 4,1 procent door de sterke toename van de energieprijzen.
Just Eat Takeaway zakte 3,6 procent. Na de recente kritiek van de activistische investeerder Cat Rock Capital Management vindt nu ook Oceanwood Capital Management dat het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zijn Amerikaanse dochter Grubhub snel moet afsplitsen of verkopen.
Daimler
In Stockholm beleefde Volvo Cars een succesvolle beursgang. Het Zweedse automerk, dat sinds 2010 in handen is van het Chinese autoconcern Geely, klom 14 procent. Daimler steeg dik 1 procent in Frankfurt. De eigenaar van Mercedes verkocht afgelopen kwartaal minder voertuigen door chiptekorten, maar rekent op een verbetering van de situatie in het huidige kwartaal.
De euro was 1,1650 dollar waard, tegen 1,1687 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 82,68 dollar. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 84,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het plan van de formerende partijen in Den Haag om de AOW-leeftijd sneller te verhogen legt een bom onder het pensioenakkoord. Dat zegt interim-voorzitter van vakbond FNV Dick Koerselman dinsdag in gesprek met het ANP. Hij noemt het "moreel verwerpelijk" dat D66, CDA en VVD de spelregels rond de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel willen openbreken. Dit plan maakt het volgens hem eigenlijk ook onmogelijk voor FNV om zaken met het nieuwe kabinet te doen.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet onderzoek naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind vanwege mogelijk oneerlijke concurrentie door subsidies. Het bedrijf levert windturbines aan landen in de EU. De Commissie heeft vermoedens dat "Goldwind mogelijk buitenlandse subsidies heeft ontvangen die de interne markt van de EU kunnen verstoren".
48 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse autoriteiten hebben dinsdag een inval gedaan bij het Parijse kantoor van socialmediaplatform X van Elon Musk. De huiszoeking wordt gedaan door cybercrime-onderzoekers van de Parijse openbare aanklager in samenwerking met de nationale politie en de Europese politiedienst Europol.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted verkoopt zijn Europese activiteiten met windmolens op land aan investeerder Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) in een deal ter waarde van 1,44 miljard euro. Het bedrijf wil zich volledig richten op zijn activiteiten met windparken op zee in Europese kernmarkten.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China verbiedt vanaf volgend jaar verzonken deurgrepen in auto's uit zorgen over de veiligheid. Het is het eerste land dat zo'n verbod invoert. Aanleiding zijn incidenten waarbij de deuren niet opengingen.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - De Duitse staat investeert 3,3 miljard euro in het Duitse deel van de Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT, maakt die organisatie bekend. Voor het geld krijgen de Duitsers een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven gaat dit jaar scherper toezien op drones in zijn luchtruim. Havenmeester René de Vries hamerde dinsdag bij de presentatie van de jaarcijfers op het belang van toezicht vanwege ongewenste dronevluchten in Europa.
3 uur geleden