Techsector in de uitverkoop op beurzen, Shell voert AEX aan
AMSTERDAM (ANP) - Techbedrijven kregen het dinsdag op de aandelenbeurzen in Europa stevig voor de kiezen als gevolg van de oplopende rentes op de financiële markten. Een hogere rente werkt negatief door op de winsten die in de toekomst worden gemaakt, wat vooral groeifondsen zoals techbedrijven raakt. In de AEX in Amsterdam stonden chipbedrijven als ASML, BE Semiconductors (Besi) en ASMI, maar ook betalingsbedrijf Adyen, bij de sterkste dalers. Shell voerde de schaarse winnaars aan, in het kielzog van de gestegen olieprijs.
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot uiteindelijk met een verlies van 1,9 procent op 773,71 punten. De MidKap verloor 1,8 procent tot 1063,84 punten. Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2 procent.
Chipmachinemaker ASML, die morgen beleggers bijpraat over de te voeren strategie, sloot met een verlies van 7,2 procent onderaan in de leidende index in Amsterdam. ASMI deed het met een min van 3,8 procent niet veel beter, ondanks de positieve boodschap die de chiptoeleverancier tijdens zijn beleggersdag gaf. Ook Besi (min 5,1 procent) ging in de uitverkoop. De laatste tijd zijn chipbedrijven sterk in waarde gestegen. Beleggers zagen ook hun kans schoon winsten te nemen.
Chipfondsen
Ook elders in Europa stonden de chipfondsen onder druk. Zo verloor het Duitse Infineon 5,5 procent in Frankfurt en STMicroelectronics leverde 4,6 procent in Parijs in.
Olie- en gasconcern Shell (plus 1,6 procent) bleef profiteren van de sterke stijging van de prijzen van olie en gas. Volgens oliekartel OPEC zal de vraag naar olie de komende twee decennia nog stijgen en een dominante energiebron blijven. Kenners denken ook dat de olieprijzen nog verder kunnen gaan stijgen door de sterke vraag vanwege het herstel van de coronacrisis.
Olieprijzen
De stijgende olieprijzen gaan hand in hand met de sterk opgelopen gasprijzen, die in Europa nieuwe recordniveaus bereikten. In het Verenigd Koninkrijk zijn er zelfs zorgen over gastekorten in de winter. In grote delen van China is al sprake van een stroomtekort en heeft de overheid maatregelen genomen om de stroomlevering aan huishoudens te garanderen.
Bij het slot van de beurzen leverden de olieprijzen iets van hun eerdere winsten in. Een vat Brentolie kostte 0,6 procent minder op 79,05 dollar. Eerder op de dag steeg de prijs voor het eerst sinds oktober 2018 voorbij de 80 dollar per vat. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 75,15 dollar.
De euro was 1,1682 dollar waard tegen 1,1702 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
12 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
13 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
17 uur geleden