Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Techsector en luchtvaart met stevige koerswinsten het weekend in

Techsector en luchtvaart met stevige koerswinsten het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag met stevige winsten het weekend in gegaan. Beleggers schoven de zorgen over de renteverhogingen door de centrale banken even aan de kant. Vooral de technologie- en chipbedrijven lieten daardoor stevige koerswinsten zien. Zo hoorden chipfondsen en betalingenbedrijf Adyen bij de grote winnaars op het Damrak. Verder werd Air France-KLM flink hoger gezet, na een hoopgevend voorlopig kwartaalbericht van branchegenoot Lufthansa.

Adyen sloot 7,5 procent hoger en was daarmee met afstand de sterkste stijger in de AEX. De chipgerelateerde fondsen ASMI, Besi en ASML volgden met winsten tot 5,5 procent. Mede dankzij deze fikse koerswinsten steeg de hoofdindex op Beursplein 5 met 1,9 procent tot 671,92 punten. De MidKap won 1,4 procent tot 889,24 punten en de graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 2,8 procent vooruit.

Prosus eindigde onderaan in de AEX. De techinvesteerder kampte met verliezen in de Chinese techsector en zakte meer dan 2 procent. Bij de kleinere bedrijven werd TomTom op zijn beurt bijna 14 procent meer waard. De navigatiespecialist zag het verlies afgelopen kwartaal oplopen bij een vrijwel gelijke omzet. Ondanks de onzekere marktomstandigheden handhaaft het bedrijf wel de omzetverwachting voor dit jaar.

Lufthansa

Elders in Europa trok Lufthansa de aandacht. De Duitse luchtvaartmaatschappij profiteerde in het tweede kwartaal flink van de toegenomen vraag naar vliegreizen. Vergeleken met een jaar eerder verdubbelde de omzet ruimschoots. Gecorrigeerd voor onder meer rente rekende Lufthansa daarnaast op beduidend meer winst dan kenners alom voor mogelijk hadden gehouden. Het aandeel steeg bijna 7 procent in Frankfurt. In het kielzog ging Air France-KLM in Amsterdam met een vergelijkbare koerswinst de handel uit. Andere luchtvaartmaatschappijen zagen verspreid over Europa hun koersen eveneens duidelijk oplopen.

In Frankfurt steeg Uniper verder zo'n 6 procent. Fortum, de Finse grootaandeelhouder van het Duitse energiebedrijf, liet weten alle opties te bekijken om Uniper overeind te houden. Eerder verklaarde Fortum verdere hulp aan het bedrijf niet te zien zitten. Uniper zit in grote financiƫle problemen doordat Moskou de Russische gasleveringen aan Duitsland heeft afgeknepen. Het bedrijf heeft al bij de Duitse overheid aangeklopt voor hulp.

De euro was 1,0094 dollar waard tegen 1,0029 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom dik 2 procent tot 98,03 dollar. Brentolie werd ook meer dan 2 procent duurder, op 101,39 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Trump wil sommige staal- en aluminiumheffingen verlagen, zegt FT

LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.

12 minuten geleden
Meer mensen met een rijbewijs en auto in 2026

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.

1 uur geleden
Meer mensen met een rijbewijs en auto in 2026

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.

1 uur geleden
Nederlanders kopen minder rozen voor Valentijnsdag door carnaval

DEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.

1 uur geleden
Horeca in zuiden van Nederland wacht miljoenenomzet door carnaval

OOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.

1 uur geleden
ChatGPT-maker zegt dat Chinese start-up AI-chatbot kopieert

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.

2 uur geleden
Stevige minnen op Wall Street, Cisco Systems onderuit na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.

9 uur geleden