Techsector en luchtvaart met stevige koerswinsten het weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag met stevige winsten het weekend in gegaan. Beleggers schoven de zorgen over de renteverhogingen door de centrale banken even aan de kant. Vooral de technologie- en chipbedrijven lieten daardoor stevige koerswinsten zien. Zo hoorden chipfondsen en betalingenbedrijf Adyen bij de grote winnaars op het Damrak. Verder werd Air France-KLM flink hoger gezet, na een hoopgevend voorlopig kwartaalbericht van branchegenoot Lufthansa.
Adyen sloot 7,5 procent hoger en was daarmee met afstand de sterkste stijger in de AEX. De chipgerelateerde fondsen ASMI, Besi en ASML volgden met winsten tot 5,5 procent. Mede dankzij deze fikse koerswinsten steeg de hoofdindex op Beursplein 5 met 1,9 procent tot 671,92 punten. De MidKap won 1,4 procent tot 889,24 punten en de graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 2,8 procent vooruit.
Prosus eindigde onderaan in de AEX. De techinvesteerder kampte met verliezen in de Chinese techsector en zakte meer dan 2 procent. Bij de kleinere bedrijven werd TomTom op zijn beurt bijna 14 procent meer waard. De navigatiespecialist zag het verlies afgelopen kwartaal oplopen bij een vrijwel gelijke omzet. Ondanks de onzekere marktomstandigheden handhaaft het bedrijf wel de omzetverwachting voor dit jaar.
Lufthansa
Elders in Europa trok Lufthansa de aandacht. De Duitse luchtvaartmaatschappij profiteerde in het tweede kwartaal flink van de toegenomen vraag naar vliegreizen. Vergeleken met een jaar eerder verdubbelde de omzet ruimschoots. Gecorrigeerd voor onder meer rente rekende Lufthansa daarnaast op beduidend meer winst dan kenners alom voor mogelijk hadden gehouden. Het aandeel steeg bijna 7 procent in Frankfurt. In het kielzog ging Air France-KLM in Amsterdam met een vergelijkbare koerswinst de handel uit. Andere luchtvaartmaatschappijen zagen verspreid over Europa hun koersen eveneens duidelijk oplopen.
In Frankfurt steeg Uniper verder zo'n 6 procent. Fortum, de Finse grootaandeelhouder van het Duitse energiebedrijf, liet weten alle opties te bekijken om Uniper overeind te houden. Eerder verklaarde Fortum verdere hulp aan het bedrijf niet te zien zitten. Uniper zit in grote financiƫle problemen doordat Moskou de Russische gasleveringen aan Duitsland heeft afgeknepen. Het bedrijf heeft al bij de Duitse overheid aangeklopt voor hulp.
De euro was 1,0094 dollar waard tegen 1,0029 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom dik 2 procent tot 98,03 dollar. Brentolie werd ook meer dan 2 procent duurder, op 101,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met winsten gesloten na de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen Iran en de Verenigde Staten. De aankondiging dat de Straat van Hormuz opengaat voor al het scheepsverkeer verlichtte de zorgen over oplopende inflatie enigszins. SpaceX behoorde bijna een week na zijn beursdebuut tot de verliezers.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wie zondag nog snel een luchtje of een scheerset wil halen voor Vaderdag moet opletten. Medewerkers van drogisterijketens Etos en Kruidvat gaan dan staken, kondigt vakbond FNV aan. De bond is ontevreden over de voorstellen van werkgevers in het cao-overleg voor drogisterijmedewerkers, omdat zij aansturen op een halvering van de zondagstoeslag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van zelfsturende auto's Waymo moet een veiligheidsprobleem bij bijna 3900 voertuigen in de Verenigde Staten verhelpen. De auto's kunnen door een fout op hoge snelheid blijven doorrijden bij wegafzettingen op de snelweg voor werkzaamheden, meldt de toezichthouder voor het wegverkeer NHTSA.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV waarschuwt dat door een staking van treinpersoneel volgende week woensdag tussen 04.00 uur en 08.00 uur geen treinen van NS rijden. Daarmee korten de actievoerders de werkonderbreking in, stelt FNV-bestuurder Henri Janssen in een nieuwsbrief.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Funda gaat zijn website vernieuwen en woningverkopers meer betrekken bij het proces van huizen plaatsen op de site. Ook komen er nieuwe functies die het makkelijker moeten maken voor woningzoekenden om door het woningaanbod te scrollen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een klein verlies gesloten. Beleggers verwerkten de toelichting op het rentebesluit van de Fed door de nieuwe centralebankvoorzitter Kevin Warsh en de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen Iran en de Verenigde Staten.
10 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - De topman van textielwinkelketen Zeeman, Erik-Jan Mares, gaat de belangen behartigen van supermarkten. Vanaf september is hij voorzitter van branchevereniging Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL).
11 uur geleden