Techsector en luchtvaart met stevige koerswinsten het weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag met stevige winsten het weekend in gegaan. Beleggers schoven de zorgen over de renteverhogingen door de centrale banken even aan de kant. Vooral de technologie- en chipbedrijven lieten daardoor stevige koerswinsten zien. Zo hoorden chipfondsen en betalingenbedrijf Adyen bij de grote winnaars op het Damrak. Verder werd Air France-KLM flink hoger gezet, na een hoopgevend voorlopig kwartaalbericht van branchegenoot Lufthansa.
Adyen sloot 7,5 procent hoger en was daarmee met afstand de sterkste stijger in de AEX. De chipgerelateerde fondsen ASMI, Besi en ASML volgden met winsten tot 5,5 procent. Mede dankzij deze fikse koerswinsten steeg de hoofdindex op Beursplein 5 met 1,9 procent tot 671,92 punten. De MidKap won 1,4 procent tot 889,24 punten en de graadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 2,8 procent vooruit.
Prosus eindigde onderaan in de AEX. De techinvesteerder kampte met verliezen in de Chinese techsector en zakte meer dan 2 procent. Bij de kleinere bedrijven werd TomTom op zijn beurt bijna 14 procent meer waard. De navigatiespecialist zag het verlies afgelopen kwartaal oplopen bij een vrijwel gelijke omzet. Ondanks de onzekere marktomstandigheden handhaaft het bedrijf wel de omzetverwachting voor dit jaar.
Lufthansa
Elders in Europa trok Lufthansa de aandacht. De Duitse luchtvaartmaatschappij profiteerde in het tweede kwartaal flink van de toegenomen vraag naar vliegreizen. Vergeleken met een jaar eerder verdubbelde de omzet ruimschoots. Gecorrigeerd voor onder meer rente rekende Lufthansa daarnaast op beduidend meer winst dan kenners alom voor mogelijk hadden gehouden. Het aandeel steeg bijna 7 procent in Frankfurt. In het kielzog ging Air France-KLM in Amsterdam met een vergelijkbare koerswinst de handel uit. Andere luchtvaartmaatschappijen zagen verspreid over Europa hun koersen eveneens duidelijk oplopen.
In Frankfurt steeg Uniper verder zo'n 6 procent. Fortum, de Finse grootaandeelhouder van het Duitse energiebedrijf, liet weten alle opties te bekijken om Uniper overeind te houden. Eerder verklaarde Fortum verdere hulp aan het bedrijf niet te zien zitten. Uniper zit in grote financiële problemen doordat Moskou de Russische gasleveringen aan Duitsland heeft afgeknepen. Het bedrijf heeft al bij de Duitse overheid aangeklopt voor hulp.
De euro was 1,0094 dollar waard tegen 1,0029 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom dik 2 procent tot 98,03 dollar. Brentolie werd ook meer dan 2 procent duurder, op 101,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, heeft gezegd dat Europese bedrijven te maken kunnen krijgen met "verwoestende" represailles vanuit Washington. Dat zou het geval zijn als Brussel doorgaat met plannen om de toegang van Amerikaanse ondernemingen tot delen van de Europese markt in te perken. Puzder zei dit tegen de Britse zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De storing bij de elektronische paspoortcontrole op Schiphol is verholpen, meldt de Koninklijke Marechaussee. Volgens een woordvoerder van Schiphol hebben enkele honderden mensen hun vlucht gemist nadat sinds 06.00 uur de zogeheten e-gates niet meer werkten. Dat leidde tot lange rijen op de luchthaven. Door de herfstvakantie was het op Schiphol een van de drukste dagen van het jaar.
6 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vanaf vrijdag weer boodschappen, meldt de supermarktketen. Alle bestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd. Het is ook nog niet mogelijk om nieuwe bestellingen te plaatsen, meldt Albert Heijn. De supermarktketen kampt sinds een week met problemen door een cyberbeveiligingsincident.
7 uur geledenLOUGHTON (ANP) - Microsoft heeft zich teruggetrokken uit een deal rondom een datacenter in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Microsoft zou de belangrijkste klant worden van een nieuw datacenter in het Britse Loughton, dat daar wordt gebouwd door het Britse datacenterbedrijf Nscale.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een storing bij de elektrische paspoortcontrole zorgt zondag voor lange rijen op Schiphol. Dat bevestigen de luchthaven en de Koninklijke Marechaussee na berichtgeving van De Telegraaf. De zogeheten e-gates werken niet en daarom moeten alle reizigers voor een paspoortcontrole langs de balie, legt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee uit.
10 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - Noorwegen, Zwitserland, IJsland en Liechtenstein hebben een vrijhandelsakkoord met Vietnam gesloten. Dat hebben de regeringen van Noorwegen en Vietnam zondag bekendgemaakt. De vier Europese landen zijn geen onderdeel van de Europese Unie en zitten samen in de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA).
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.
1 dag geleden