Technologiegroep TKH onderuit op lager Damrak na resultaten
AMSTERDAM (ANP) - TKH Group ging dinsdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De technologiegroep zag de omzet in het derde kwartaal dalen en werd negatiever over het resultaat voor dit jaar. Volgens topman Alexander van der Lof ligt het kostenbesparingsprogramma van 15 miljoen euro wel goed op koers. Dat programma zal volgens Van der Lof samen met de geplande hogere bezettingsgraad de margegroei moeten ondersteunen. Het aandeel werd desondanks 9 procent lager gezet en was daarmee de grootste daler bij de middelgrote bedrijven.
De algehele stemming op de Europese beursvloeren was eveneens negatief. Het protectionistisch economisch beleid van de nieuw verkozen Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij Europese beleggers. Trump wil namelijk hoge importheffingen invoeren op goederen uit China en andere landen, wat zou kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent lager op 872,61 punten. De MidKap verloor 1,1 procent tot 865,80 punten. Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,1 procent.
Shell
Verfconcern AkzoNobel en chemicaliƫndistributeur IMCD waren de grootste dalers in de AEX, met verliezen van 2 procent. De chipbedrijven ASML en Besi waren de enige stijgers, met winsten tot 1 procent.
Shell daalde 0,3 procent. Het gerechtshof in Den Haag heeft de vorderingen van Milieudefensie tegen het olie- en gasconcern afgewezen. Milieudefensie en andere organisaties hadden in hoger beroep opnieuw geƫist dat Shell de CO2-uitstoot die het direct en indirect veroorzaakt in 2030 met zeker 45 procent zou moeten verminderen. Volgens het gerechtshof kan Shell niet worden verplicht tot concrete percentages waarmee het de uitstoot moet verminderen.
Avantium in de plus
Kunstmestproducent OCI (plus 3,5 procent) was de enige stijger in de MidKap, na een goed ontvangen handelsbericht. Kendrion won 0,9 procent. De producent van elektromagnetische componenten zag de omzet en nettowinst stijgen in het derde kwartaal.
Avantium steeg 1,6 procent. Het bioplasticbedrijf gaat samen met Kirin onderzoeken of de Japanse brouwer het door Avantium ontwikkelde plantaardige PEF kan gebruiken voor zijn flessen en verpakkingen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0627 dollar waard, tegen 1,0653 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 68,08 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 71,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
28 minuten geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
6 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.
7 uur geledenBRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.
9 uur geleden