Technologiebedrijven wachten op plannen nieuwe regering VS
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven hopen op "stabiliteit en voorspelbaarheid" als het gaat om de plannen van de nieuwe Amerikaanse regering. "Want geopolitiek heeft directe invloed op onze economie en handel", laat voorzitter Theo Henrar van ondernemersorganisatie FME weten in een verklaring.
Volgens de organisatie, waarbij meer dan 2000 bedrijven zijn aangesloten, is wel duidelijk dat Nederland en Europa hun "strategische autonomie" moeten versterken en meer verantwoordelijkheid moeten nemen. "In een tijd waarin vrijhandel steeds meer onder druk staat, vraagt dit om moedig leiderschap en onafhankelijkere keuzes, zodat we minder afhankelijk worden en onze positie op het wereldtoneel versterken", staat eveneens in de verklaring.
Tot de leden van de FME behoren bedrijven als chipmachinefabrikant ASML, chipmaker NXP en zorgtechnologieconcern Philips. De branche heeft de Amerikaanse verkiezingen nauwlettend gevolgd en kijkt naar eigen zeggen "met vertrouwen uit naar de voortzetting van de warme handelsrelatie met de Verenigde Staten". De komende tijd wordt volgens de FME pas duidelijk welke beleidsplannen de nieuwe regering zal ontvouwen en welke invloed dit heeft op de wederzijdse economische belangen.
ASML en NXP wilden desgevraagd geen commentaar geven op de Amerikaanse verkiezingsuitslag en de winst van Donald Trump. Philips was woensdag niet bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
4 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
6 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
11 uur geleden