Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Technologiebedrijven onder druk op rood Damrak

Technologiebedrijven onder druk op rood Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De technologiebedrijven stonden maandagmorgen onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de forse koersval van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq, die vrijdag ruim 4 procent kwijtraakte. De stemming op de Europese markten was over de hele linie negatief. De zorgen over de economische vertraging in China door de lockdowns, de hoge inflatie en de stijgende rentes hielden de markten in hun greep.

Afgelopen weekeinde bleek uit cijfers van de Chinese overheid dat de bedrijvigheid in de omvangrijke industrie van China in april verder is weggezakt, tot het laagste niveau in meer dan twee jaar. De sluiting van fabrieken als gevolg van de coronamaatregelen in China liet zich daarbij voelen.

Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten, na berichten dat de Europese Commissie de import van Russische olie dit jaar geleidelijk wil uitbannen. EU-lidstaat Hongarije heeft al laten weten dat ieder voorstel van de Commissie om de invoer van olie en gas uit Rusland te beperken, kan rekenen op een veto.

Daling

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 700,48 punten. Alle 25 hoofdbedrijven gingen omlaag. De MidKap zakte 0,8 procent tot 1034,37 punten. De DAX in Frankfurt verloor 0,9 procent na een onverwachte daling van de Duitse winkelverkopen in maart. De hoofdindex in Parijs daalde 1,3 procent. In Londen hebben beleggers een vrije dag.

Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 3 procent. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi volgden met minnen van meer dan 2 procent. Ook verlichtingsbedrijf Signify zakte 2 procent.

AMG

Shell verloor 1,7 procent. Het olie- en gasconcern liet vrijdag weten bijna 1,6 miljard dollar neer te tellen voor Sprng Energy. De overname van die Indiase producent van duurzame energie is bedoeld om de vergroening bij de onderneming wat aan te jagen.

In de MidKap stonden industrieel dienstverlener Aalberts en metalenspecialist AMG onderaan, met minnen van 2 procent. Logistiek vastgoedontwikkelaar CTP (plus 1,5 procent) was de sterkste stijger.

Vopak

Vopak won een fractie. Het tankopslagbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met staatsbedrijf Gasunie om gezamenlijk infrastructuurprojecten te ontwikkelen die de import van waterstof in Noordwest-Europa via Nederlandse en Duitse havens mogelijk maken.

De euro was maandagochtend 1,0549 dollar waard, tegen 1,0536 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie (WTI) kostte 0,8 procent minder, en kwam uit op 103,82 dollar. Brent-olie werd 0,7 procent goedkoper en kost nu 106,35 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

11 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

15 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

18 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

18 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

19 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

22 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

22 uur geleden