Technologiebedrijven onder druk op rood Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De technologiebedrijven stonden maandagmorgen onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de forse koersval van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq, die vrijdag ruim 4 procent kwijtraakte. De stemming op de Europese markten was over de hele linie negatief. De zorgen over de economische vertraging in China door de lockdowns, de hoge inflatie en de stijgende rentes hielden de markten in hun greep.
Afgelopen weekeinde bleek uit cijfers van de Chinese overheid dat de bedrijvigheid in de omvangrijke industrie van China in april verder is weggezakt, tot het laagste niveau in meer dan twee jaar. De sluiting van fabrieken als gevolg van de coronamaatregelen in China liet zich daarbij voelen.
Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten, na berichten dat de Europese Commissie de import van Russische olie dit jaar geleidelijk wil uitbannen. EU-lidstaat Hongarije heeft al laten weten dat ieder voorstel van de Commissie om de invoer van olie en gas uit Rusland te beperken, kan rekenen op een veto.
Daling
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 700,48 punten. Alle 25 hoofdbedrijven gingen omlaag. De MidKap zakte 0,8 procent tot 1034,37 punten. De DAX in Frankfurt verloor 0,9 procent na een onverwachte daling van de Duitse winkelverkopen in maart. De hoofdindex in Parijs daalde 1,3 procent. In Londen hebben beleggers een vrije dag.
Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 3 procent. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi volgden met minnen van meer dan 2 procent. Ook verlichtingsbedrijf Signify zakte 2 procent.
AMG
Shell verloor 1,7 procent. Het olie- en gasconcern liet vrijdag weten bijna 1,6 miljard dollar neer te tellen voor Sprng Energy. De overname van die Indiase producent van duurzame energie is bedoeld om de vergroening bij de onderneming wat aan te jagen.
In de MidKap stonden industrieel dienstverlener Aalberts en metalenspecialist AMG onderaan, met minnen van 2 procent. Logistiek vastgoedontwikkelaar CTP (plus 1,5 procent) was de sterkste stijger.
Vopak
Vopak won een fractie. Het tankopslagbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met staatsbedrijf Gasunie om gezamenlijk infrastructuurprojecten te ontwikkelen die de import van waterstof in Noordwest-Europa via Nederlandse en Duitse havens mogelijk maken.
De euro was maandagochtend 1,0549 dollar waard, tegen 1,0536 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie (WTI) kostte 0,8 procent minder, en kwam uit op 103,82 dollar. Brent-olie werd 0,7 procent goedkoper en kost nu 106,35 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."
38 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido stopt op 29 mei met de internetdienst Tele2 Thuis. Dat meldt het telecombedrijf op de website van Tele2, dat in 2023 samen met T-Mobile Nederland verderging onder de merknaam Odido. Klanten kunnen overstappen naar Odido of een andere aanbieder.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Voor de scheepvaart is nog veel onduidelijk rondom het Amerikaanse plan om scheepvaart door de Straat van Hormuz te begeleiden. Reders wachten op meer details over een veilige doorvaart door de grotendeels gesloten zeestraat. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde op Truth Social aan schepen te helpen die vastzitten in de Perzische Golf.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten om de OPEC te verlaten diende vooral nationale belangen. Dat zegt Sultan Al Jaber, topman van de Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), maandag.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voor de EU liggen alle opties nog op tafel vanwege de nieuwe tarieven op auto's van de Amerikaanse president Donald Trump, aldus voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geleden