Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Technologiebedrijven onder druk op rood Damrak

Technologiebedrijven onder druk op rood Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De technologiebedrijven stonden maandagmorgen onder druk op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de forse koersval van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq, die vrijdag ruim 4 procent kwijtraakte. De stemming op de Europese markten was over de hele linie negatief. De zorgen over de economische vertraging in China door de lockdowns, de hoge inflatie en de stijgende rentes hielden de markten in hun greep.

Afgelopen weekeinde bleek uit cijfers van de Chinese overheid dat de bedrijvigheid in de omvangrijke industrie van China in april verder is weggezakt, tot het laagste niveau in meer dan twee jaar. De sluiting van fabrieken als gevolg van de coronamaatregelen in China liet zich daarbij voelen.

Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten, na berichten dat de Europese Commissie de import van Russische olie dit jaar geleidelijk wil uitbannen. EU-lidstaat Hongarije heeft al laten weten dat ieder voorstel van de Commissie om de invoer van olie en gas uit Rusland te beperken, kan rekenen op een veto.

Daling

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent lager op 700,48 punten. Alle 25 hoofdbedrijven gingen omlaag. De MidKap zakte 0,8 procent tot 1034,37 punten. De DAX in Frankfurt verloor 0,9 procent na een onverwachte daling van de Duitse winkelverkopen in maart. De hoofdindex in Parijs daalde 1,3 procent. In Londen hebben beleggers een vrije dag.

Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX, met een verlies van ruim 3 procent. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi volgden met minnen van meer dan 2 procent. Ook verlichtingsbedrijf Signify zakte 2 procent.

AMG

Shell verloor 1,7 procent. Het olie- en gasconcern liet vrijdag weten bijna 1,6 miljard dollar neer te tellen voor Sprng Energy. De overname van die Indiase producent van duurzame energie is bedoeld om de vergroening bij de onderneming wat aan te jagen.

In de MidKap stonden industrieel dienstverlener Aalberts en metalenspecialist AMG onderaan, met minnen van 2 procent. Logistiek vastgoedontwikkelaar CTP (plus 1,5 procent) was de sterkste stijger.

Vopak

Vopak won een fractie. Het tankopslagbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met staatsbedrijf Gasunie om gezamenlijk infrastructuurprojecten te ontwikkelen die de import van waterstof in Noordwest-Europa via Nederlandse en Duitse havens mogelijk maken.

De euro was maandagochtend 1,0549 dollar waard, tegen 1,0536 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie (WTI) kostte 0,8 procent minder, en kwam uit op 103,82 dollar. Brent-olie werd 0,7 procent goedkoper en kost nu 106,35 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederlandse reders zien nog veel onduidelijkheden rond Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders hopen dat een vrije en veilige doorvaart door de Straat van Hormuz "zo spoedig mogelijk is hersteld". Dat laat de redersvereniging KVNR weten in reactie op de situatie rondom de zeestraat. Een heropening van de Straat van Hormuz is onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar Iran lijkt de waterweg nog gesloten te houden.

45 minuten geleden
Algemeen directeur WoningBouwersNL wordt nieuwe directeur LTO

DEN HAAG (ANP) - Directeur Coen van Rooyen van brancheorganisatie WoningBouwersNL wordt vanaf 1 juni de nieuwe algemeen directeur van LTO Nederland. Dat maakt de belangenorganisatie voor boeren en tuinders donderdag bekend. Hij volgt Hans van den Heuvel op, die sinds 1 april de voorzitter van vakbond CNV is.

59 minuten geleden
Omzet kledingplatform Vinted stijgt tot ruim 1 miljard euro

VILNIUS (ANP) - De omzet van kledingverkoopplatform Vinted is gestegen tot ruim 1 miljard euro. Gebruikers van het platform voor de verkoop van tweedehandsspullen kochten en verkochten vorig jaar fors meer gebruikte kleren, boeken en elektronische producten.

1 uur geleden
Brussel: tol Straat van Hormuz in strijd met internationaal recht

BRUSSEL (ANP) - Een tolheffing door de Straat van Hormuz is niet in lijn met het internationale recht, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie. "Het internationaal recht garandeert de vrijheid van scheepvaart", aldus de woordvoerder. "In principe betekent het dat er helemaal geen betaling of tol geheven mag worden."

2 uur geleden
IMO-topman: tolheffing Straat van Hormuz is gevaarlijk precedent

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.

3 uur geleden
Pentagon mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig aanmerken als gevaar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden
FT: export Amerikaanse olie naar recordhoogte door vraag uit Azië

WASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.

3 uur geleden