
Technieksector: politiek aan zet voor oplossing tekort technici
WOERDEN (ANP) - De politiek moet "onorthodoxe maatregelen durven nemen" om het tekort aan technische vakmensen in Nederland op te lossen, zegt Doekle Terpstra, voorzitter van Techniek Nederland. Hij reageert op een bericht van statistiekbureau CBS dat havo- en vwo-scholieren steeds minder vaak voor een technisch profiel kiezen.
"De cijfers bevestigen dat er krachtig beleid nodig is. We hebben veel technici nodig. Voor de energietransitie, innovatie in de zorg en versterking van onze infrastructuur. Zonder technici loopt ons land vast", stelt Terpstra.
Volgens hem moet het onderwijs aantrekkelijker worden en (nog) beter aansluiten op de praktijk. "Maar ook voor ons is er werk aan de winkel, we moeten onze sector nóg interessanter en inclusiever maken en ons nóg beter profileren", aldus de voorzitter van de branchevereniging. Hij vindt het "heel goed" dat demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf havisten en vwo'ers oproept om een technische mbo-opleiding te overwegen. "Maar we wachten vooral op concreet beleid."
Volgens het CBS daalt het aandeel van de scholieren dat een diploma haalt met de nadruk op technische vakken al drie jaar op rij. Van de eerder behaalde winst op dit terrein is niks over. Tien jaar geleden spraken de technieksector, de overheid, het onderwijs en tal van andere partijen af dat het tekort aan technisch personeel moest worden teruggedrongen. Dat is dus niet gelukt.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Door een tweedaagse staking van Franse luchtverkeersleiders zijn donderdag en vrijdag ongeveer 1500 vluchten geannuleerd en worden bijna 300.000 passagiers geraakt. De luchtverkeersleiders hebben het werk neergelegd onder meer uit protest tegen personeelstekorten en hoge werkdruk.
4 uur geledenRIJSSEN (ANP) - De Nederlandse activiteiten van bouw- en infrastructuurbedrijf VolkerWessels worden overgenomen door investeerder HAL en baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis. VolkerWessels-eigenaar Reggeborgh heeft daarover in hoofdlijnen overeenstemming bereikt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft een hoge koninklijke onderscheiding gekregen voor zijn werk als centralebankpresident. Knot is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd donderdag op de afscheidsreceptie van Knot op het hoofdkantoor van DNB in Amsterdam uitgereikt door minister van Financiën Eelco Heinen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarbij de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq naar nieuwe recordniveaus stegen. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat beter uitviel dan verwacht. Donderdag werd een halve dag gehandeld in New York en op vrijdag 4 juli zijn de Amerikaanse beurzen de hele dag dicht voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met winst gesloten. Europese beleggers verwerkten onder meer een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse arbeidsmarkt dat ook voor plussen op Wall Street zorgde. Ook bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen aan het handelsfront. Volgende week loopt de deadline voor de tijdelijke opschorting van de Amerikaanse importheffingen af.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM spant een kort geding aan om de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde staking van grondpersoneel op Schiphol komende woensdag van 14.00 tot 22.00 uur te voorkomen. De luchtvaartmaatschappij zegt dat de gevolgen daarvan, zeker in de topdrukte van de zomervakantie, onacceptabel zijn vanwege onder meer operationele en veiligheidsrisico's. Bovendien zijn FNV en CNV niet met KLM tot veiligheidsafspraken gekomen over deze aangekondigde actie, aldus de maatschappij.
8 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - De verkoop van Tesla in Duitsland is in de eerste helft van dit jaar met bijna 60 procent gedaald vergeleken met vorig jaar. Volgens de Duitse transportautoriteit KBA werden er 8890 Tesla's verkocht. De algehele Duitse markt voor elektrische auto's liet juist wel groei zien, met 35 procent.
9 uur geleden