Techinvesteerder Prosus verder omhoog op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Prosus ging maandag verder omhoog op de Amsterdamse beurs. De techinvesteerder profiteerde opnieuw van een sterke koersstijging van Tencent. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarin Prosus een groot belang heeft, steeg naar het hoogste koersniveau sinds 2021 nadat het bedrijf aankondigde het Chinese AI-programma DeepSeek te gaan gebruiken voor zijn sociale mediaplatform en chatapp WeChat. Prosus klom ruim 2 procent. Vrijdag won het aandeel al bijna 5 procent dankzij een stevige opmars van Tencent.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel vrijwel onveranderd op 946,76 punten. De hoofdindex tikte vorige week de hoogste koers ooit aan, waarmee het oude record van juli 2024 werd aangescherpt. De MidKap daalde 0,2 procent tot 860,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen wonnen tot 0,2 procent. Parijs verloor 0,1 procent. De beurzen op Wall Street blijven dicht om Presidents' Day.
Naast de perikelen rond de importheffingen van president Trump gaat de aandacht deze week uit naar de vredesonderhandelingen tussen de VS en Rusland over Oekraïne. Vanaf dinsdag zullen naar verwachting gesprekken plaatsvinden tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en een Russische delegatie in de Saudische hoofdstad Riyad over de oorlog in Oekraïne.
Topoverleg in Parijs
Omdat Europa niet is uitgenodigd voor deze gesprekken, vindt maandagmiddag in Parijs topoverleg plaats over de situatie in Oekraïne en de eigen veiligheid. Regeringsleiders van Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Polen, Spanje en Denemarken zijn net als Nederland uitgenodigd voor de bespreking. Ook voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en voorzitter van de EU-leiders António Costa nemen deel aan het overleg. In Frankfurt steeg defensieconcern Rheinmetall ruim 8 procent door de verwachting van hogere Europese defensie-uitgaven.
Naast Prosus behoorde Adyen (plus 0,6 procent) tot de stijgers in de AEX, na een verhoging van het koersdoel door Citi. De betalingsverwerker won vorige week al ongeveer 16 procent dankzij goed ontvangen resultaten. Dsm-firmenich was de grootste daler, met een min van 1,6 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf ging vorige week flink omhoog na bekendmaking van de resultaten. Bij de kleinere bedrijven op Beursplein 5 won Heijmans 0,3 procent. Het concern gaat een nieuw datacenter bouwen in Noord-Holland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ING biedt niet langer zijn goedkoopste betaalpakketten aan. Klanten kunnen nu nog kiezen voor een pakket met korting, waarbij apart 80 cent moet worden betaald per contante geldopname. Maar door aanstaande wetgeving rond cash mag de bank dit zo niet langer aanbieden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen de handel uitgegaan, waarbij vooral techaandelen omlaag gingen. Beleggers deden relatief dure chipfondsen in de verkoop, mogelijk om zich meer te richten op andere sectoren die binnenkort kunnen profiteren van een veerkrachtige Amerikaanse economie. Tegelijkertijd bleven de spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten boven de markt hangen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De prijsstijging van bestaande koopwoningen op de krappe huizenmarkt vlakt in de rest van dit jaar af tot nul, verwachten economen van RaboResearch. Dat komt volgens hen deels doordat de economische omstandigheden zijn verslechterd door de oorlog in het Midden-Oosten vergeleken met de voorspellingen van eerder dit jaar.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Anthropic zet zijn krachtigste AI-model op de markt, maar wel met veiligheidswaarborgen. Dat moet voorkomen dat het model wordt gebruikt voor geavanceerde cyberaanvallen of de ontwikkeling van biologische wapens, stelt het bedrijf. Eerder ontstond veel commotie om het Mythos-model, omdat het razendsnel zwakke plekken in softwarebeveiliging kon opsporen en zo ook voor cybercriminelen een machtig wapen kon worden.
8 uur geledenLIJNDEN (ANP) - Het failliete Nederlandse sportwagenmerk Spyker maakt een doorstart met de Oekraïense ondernemer Volodymyr Nosov. Hij heeft een "aanzienlijk" belang genomen in het merk en wordt daarmee mede-eigenaar.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is met een bescheiden winst gesloten. Chipbedrijven gaven veel van hun eerdere winsten prijs, nadat in New York grote chipfabrikanten ook terrein hadden prijsgegeven. Beleggers wachtten daarnaast af hoeveel waarde ze moeten hechten aan de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten in de laatste fase zitten.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Meta moet van de Europese Commissie concurrerende AI-hulpmiddelen voorlopig gratis toegang geven tot WhatsApp. Brussel onderzoekt of de manier waarop het Amerikaanse techbedrijf andere AI-hulpmiddelen toegang tot het berichtenplatform verhindert, in strijd is met Europese mededingingsregels. Meta moet van Brussel toegang geven tot het onderzoek is afgerond.
12 uur geleden