Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Techinvesteerder Prosus onderaan in terughoudende AEX

Techinvesteerder Prosus onderaan in terughoudende AEX

AMSTERDAM (ANP) - Prosus stond maandagochtend onderaan in de Amsterdamse AEX-index. Eind vorige week liet de techinvesteerder nog een sterk herstel zien na een eerdere koersval. Het bedrijf reageert sterk op de koersbewegingen in de Chinese techsector, waarin het een groot belang heeft. De stemming op de aandelenmarkten bleef verder terughoudend door de oorlog in Oekraïne. Ook gingen de olieprijzen weer omhoog na berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie zou overwegen.

De gesprekken tussen Rusland en Oekraïne over een staakt-het-vuren hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Oekraïense en Russische delegaties zullen maandag opnieuw via een videoverbinding overleg voeren. Volgens de Oekraïense presidentieel adviseur Michailo Podoljak zullen de onderhandelingen om de oorlog te beëindigen nog een aantal weken duren, maar zijn er tekenen dat Moskou zich "redelijker" begint op te stellen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 717,31 punten. De MidKap klom ook 0,1 procent tot 1043,88 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs bleven vrijwel vlak. Londen klom 0,3 procent.

Tencent

Prosus zakte ruim 4 procent na een koersverlies van het Chinese internetconcern Tencent, waarin het bedrijf grootaandeelhouder is. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van dik 2 procent. Olie- en gasconcern Shell behoorde tot de sterkste stijgers met een winst van 1,9 procent dankzij de hogere olieprijzen. Staalconcern ArcelorMittal profiteerde van een stijging van de aluminiumprijzen en klom 2,5 procent.

ASML won 0,2 procent. Topman Peter Wennink van de chipmachinefabrikant liet in een interview met de Britse zakenkrant Financial Times weten dat de uitbreidingsplannen van de chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit jaar en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.

Aluminiumprijs

De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 4,1 procent naar 108,99 dollar en Brentolie werd 3,9 procent duurder op 112,18 dollar per vat. De EU is bezig met een vijfde ronde van sancties tegen Rusland en volgens bronnen zouden de Baltische staten zoals Litouwen aandringen op een verbod op Russische olie.

Ook de aluminiumprijs ging omhoog op de Londense metalenbeurs, nadat Australië de export van aluminiumoxide naar Rusland heeft verboden. Dat wordt gebruikt bij de productie van aluminium. De euro bleef ongewijzigd op 1,1059 dollar.

Meer uit Financieel

Beurzen in New York sluiten lager na publicatie Fed-notulen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geëindigd, na recordstanden een dag eerder. Nervositeit over de nog altijd hoge energieprijzen kreeg de overhand. De vrees is dat dure brandstoffen de inflatie stuwen, wat ook tot hogere rentes leidt. Beleggers keken daarom ook met veel interesse naar de publicatie van de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve.

22 minuten geleden
Rechters wijzen onderzoek naar kunstmestbedrijf OCI af

AMSTERDAM (ANP) - Naar kunstmestproducent OCI hoeft geen diepgravend onderzoek te worden geopend, heeft de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam bepaald. Daarmee lijden minderheidsaandeelhouders van het bedrijf een nederlaag tegen Nassef Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte. Zij meenden op verschillende manieren benadeeld te zijn door Sawiris, die het grootste deel van OCI bezit.

2 uur geleden
Aandelenbeurs Amsterdam daags na record omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.

4 uur geleden
NAM keert 1,4 miljard uit aan Shell en Exxon, minister bezorgd

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.

5 uur geleden
Leden IEA geven beloofde olie sneller vrij

PARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.

5 uur geleden
Rechters schrappen vonnissen oud-handelaren bank in rente-affaire

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.

5 uur geleden
Ruim twee keer zoveel riviercruises in Rotterdam door laagwater

ROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.

6 uur geleden